Постанова від 22.09.2015 по справі 640/15006/15-п

Справа№ 640/15006/15-п

н/п 3/640/1982/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" вересня 2015 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Попрас В.О., за участю представника Харківської митниці ДФС ОСОБА_1, захисників адвокатів ОСОБА_2, ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу № 852/80700/13 відносно громадянки України ОСОБА_4, 06.06.1971 р. н., митного брокера ТОВ «Талор», що мешкає за адресою: АДРЕСА_1,

про порушення митних правил, передбачене ст. 472 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу від 05.11.2013 р. №852/80700/13 про порушення митних правил, 01.11.2013 до митного поста «Харків - центральний» Харківської митниці Міндоходів особою, уповноваженою на роботу з митницею, представником митним брокера ТОB «Талор» ОСОБА_4 для митного оформлення в режим «експорт» було подано митну декларацію № 807100000/2013/054432 в якій заявлено як товар № 2: «Сигналізатори температури: СТ071-8(85) , зав. № 001602-002002 - 5 шт., СТ071-41(70) згідно зав. № 000107-000407- 4шт., СТ071-40(+60), зав. № 000810, 000910 - 2шт., СТ071-25(-35), зав. № 001606-002506 - 10 шт., СТ071-45(2), зав. № 000106, 000206 - 2шт., СТ071-З1(+90), зав. № 001005-001305 - 4 шт., СТ071-40(+50), зав. № 001004-001304 - 4 шт., згідно пасп. 5Ы2.821.043ПС Призначені для контролю і двохпозиційного регулювання температури повітря систем охолодження радіоелектронної апаратури. Діапазон температур спрацьовування від мінус 60 до плюс 120 Co. Напруга живлення мережі постійного струму (27 + - 3 ) ОСОБА_5 струм від 0,03 до 0,5 А. Торговельна марка: немає даних. Виробник: ГП НИИ «ШТОРМ». Країна виробництва UA.». Відправник: ТОВ «Науково-виробничий центр «Інтерпром»» (м. Харків, пров. Сімферопольський, 6, Україна), отримувач: ОАО «НПО «ЛЄМЗ» (м. Москва, Дмитрівське шосе, 110, РФ). Згідно листа Управління Служби безпеки України в Харківській області від 01.11.2013 № 70/2-11739, за попередньою ідентифікацією Центрального науково-дослідного інституту озброєння та військової техніки Збройних Сил України, зазначені вироби використовуються при проведенні поточного ремонту зенітної ракетної системи ЗРС С-300П, яка знаходиться на озброєнні Збройних Сил України. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.03 № 1807 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення» (із змінами) вироби «Сигналізатори температури: СТ071-8(85), CT071-41(70), СТ071-40(+60), СТ071-25(-35), СТ071-45(2), СТ071-З1(+90), СТ071-40(+50) є товарами військового призначення та відносяться до підпозиції ML5.b (системи розвідки цілей, цілепоказу...) Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю.

Особа, що склала протокол про порушення митних правил, вважає, що в діях ОСОБА_4 вбачаються ознаки порушення митних правил, передбаченого ст.472 Митного кодексу України, а саме незаявлення за встановленою формою точних відомостей про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною статті 472 Митного кодексу України.

В судовому засіданні ОСОБА_4 винною в порушенні митних правил себе не визнала, надала письмові пояснення, та просить закрити провадження в справі за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення ОСОБА_4, представника Харківської митниці ДФС ОСОБА_1, захисників адвокатів ОСОБА_2, ОСОБА_3, суд вважає, що справа підлягає закриттю, в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_4 складу порушення митних правил, передбаченого ст.472 Митного кодексу України, виходячи з наступного.

Відповідальність за порушення митних правил за ст.472 Митного кодексу України наступає в разі недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

01.11.2013 р. ТОВ «Талор» звернулось до митного посту «Харків-Центральний» Харківської митниці Міндоходів із митною декларацією №807100000.2013.054432 від 01.11.2013 щодо митного оформлення товарів ТОВ «НВЦ «Інтерпром», а саме: насосів ЭЦН5-20М2 у кількості 20 шт., сигналізаторів тиску СД101-0,04 у кількості 10 шт., сигналізаторів тиску СД115-1,65 у кількості 2 шт., датчиків температури поверхні ДТП152-120 у кількості 10 шт., сигналізаторів температури СТ071-8(85) у кількості 5 шт., сигналізаторів температури СТ071-25(-35) у кількості 10 шт., сигналізаторів температури СТ071-31(+90) у кількості 4 шт., сигналізаторів температури СТ071-40(+50) у кількості 4 шт., сигналізаторів температури СТ071-45(2) у кількості 2 шт., сигналізаторів температури СТ071-41(70) у кількості 4 шт., а також сигналізаторів температури СТ071-40(+60) у кількості 2 шт.

В якості підстави для оформлення надано усі документи, перелік яких передбачено вимогами ст.257 Митного кодексу України, а саме: оригінал дозволу Державної служби експортного контролю України №28147300, копії зовнішньоекономічного договору №2/12 від 28.11.2012 на поставку продукції, додаткової угоди до нього №1 від 09.10.2103, специфікацій №1 від 28.11.2012, №2 від 09.10.2013, облікову картку, довідку про відсутність валютних цінностей, опис продукції, паспорти на продукцію та її фотознімки.

У митному оформленні товариству було відмовлено, у зв'язку зі складанням протоколу про порушення митних правил №852/80700/13 від 05.11.2013 відносно ОСОБА_4 за ст. 472 Митного кодексу України, оскільки на думку Харківської митниці Міндоходів сигналізатори температури відносяться до списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення» № 1807 від 20.11.2003.

Позиція службових осіб УБК та МП Харківської митниці Міндоходів ґрунтувалась на листі Центрального науково - дослідного інституту озброєння та військової техніки Збройних сил України №3/3226 від 04.11.2013 щодо попередньої ідентифікації, відповідно до якого сигналізатори температури за попередніми оцінками відповідають опису підпозиції ML5.b Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1807 від 20.11.2013.

Висновки Центрального науково - дослідного інституту озброєння та військової техніки Збройних сил України суперечили висновкам державної експертизи Державної служби експортного контролю України (лист роз'яснення №2861/12-13 від 20.09.2013), якою сигналізатори температури СТ071 ідентифіковано та віднесено до категорії товарів подвійного призначення згідно п.б.А.8. Списку товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №86 від 28.01.2014.

Відповідно до вимог ч.7 ст.12 Закону України «Про державний експортний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» попередня ідентифікація товарів, а також здійснення необхідних заходів, пов'язаних з отриманням дозвільних документів на здійснення міжнародних передач таких товарів є обов'язком суб'єкта господарювання та суб'єктів, зазначених у частині третій статті 15 цього Закону, до яких Центральний НДІ озброєння та військової техніки ЗСУ не відноситься.

Відповідно до вимог п.п.5, 6 «Положення про порядок проведення експертизи в галузі державного експортного контролю», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №767 від 15.07.1997, Центральний НДІ озброєння та військової техніки ЗСУ може надати лише висновок недержавної експертизи, який має рекомендаційний характер. У зв'язку з вищевикладеним ТОВ «НВЦ «Інтерпром» 10.01.2014 звернулось до Міністерства оборони України для проведення повторної експертизи в галузі державного експортного контролю з метою визначення відповідності найменувань та описів сигналізаторів температури, внесених до відповідних списків товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю.

Разом із зазначеним листом ТОВ «НВЦ «Інтерпром» на адресу Міністерства оборони України направлено копії нормативно-технічних та інших документів розробника та виробника продукції: технічних умов, технічних описів, паспортів на вироби, довідки про попередню ідентифікацію заводу виробника та розробника товарів ДП «НДІ «Шторм», технічного обґрунтування ДП «НДІ «Шторм», дозволу Держекспортконтролю України №28147300.

За інформацією Міністерства оборони України №220/1172 від 26.02.2014 відповідність найменування та опису сигналізаторів температури СТ071 найменування та опису товарів, зазначеним у Списках, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1807 від 20.11.2003 не встановлено.

За таких обставин Міністерством оборони України листом №220/1172 від 26.02.2014 спростовано раніше надану інформацію, вкладену у листі Центрального науково - дослідного інституту озброєння та військової техніки Збройних сил України №3/3226 від 04.11.2013.

ТОВ «НВЦ «Інтерпром» у розробника та виробника вказаної продукції Державного підприємства «Науково-дослідний інститут «Шторм» отримано довідку №010/11-261 від 14.05.2013 щодо попередньої ідентифікації, згідно якої вказані товари відповідно до технічних умов 5Ы2.821.043 ТУ відносяться до товарів подвійного використання (основне призначення цивільне, але можуть бути використані у військових цілях). Так, сигналізатори температури СТ071-8(85), СТ071-25(-35), СТ071-31 (+90), СТ071-40(+50), СТ071-45(2), СТ071-41(70) та СТ071-40(+60) використовуються для контролю температури рідини в рідинних системах забезпечення теплових режимів радіоелектронної апаратури (РЛС) та аналогічних системах цивільної промисловості. За даними розробника та виробника вказаної продукції ДП «НДІ «Шторм» вищезазначені товари мають такий опис та технічні характеристики, у тому числі ті, завдяки яким можливо провести ідентифікацію товарів стосовно встановлення їх відповідності (невідповідності) товарам, внесеним до відповідних Списків товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю (надалі Списки), та відповідають позиціям 6.А.8а, 6.А.8b, 6.А.8с, Розділу 6, Додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного призначення» №86 від 28.01.2004.

На підставі довідки розробника та виробника вказаної продукції ДП «НДІ «Шторм» №010/11-261 від 14.05.2013, технічних документів, які містять опис, технічні характеристики продукції - технічні умови 5ЬІ2.821.043 ТУ ТОВ «Науково-виробничий центр «Інтерпром» здійснено попередню ідентифікацію вищезазначеного товару, за результатами якої складено довідку №1-09 від 18.09.2013 про попередню ідентифікацію вказаних товарів, як товарів подвійного використання.

27.05.2013 р. ТОВ «НВЦ «Інтерпром» звернулось до Державної служби експортного контролю України із зверненням №5-05/27 про проведення попередньої експертизи товарів та реєстрації як суб'єкта здійснення міжнародних передач таких товарів, у зв'язку з наданням додаткових документів, за результатами розгляду якої Державною службою експортного контролю України ТОВ «НВЦ «Інтерпром» надано посвідчення про реєстрацію №2748/00/2016 від 19.09.2013 у Реєстрі суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів Держекспортконтролю України. Разом з видачею вказаного посвідчення Державною службою експортного контролю України проведено експертизу щодо ідентифікації товарів, висновки якої є невід'ємною частиною посвідчення про реєстрацію №2748/00/2016 від 19.09.2013.

Відповідно до вимог ст.11 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» експертиза в галузі державного експортного контролю проводиться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, для вирішення питання про можливість надання відповідних дозволів, висновків чи міжнародних імпортних сертифікатів, можливість проведення реєстрації суб'єктів господарювання у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, як суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів або надання таким суб'єктам повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю. Одним із основних завдань експертизи в галузі державного експортного контролю є визначення належності найменувань та описів товарів, поданих на експертизу, до найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю.

Згідно п.п.2 п.7 «Положення про порядок проведення експертизи в галузі державного експортного контролю», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №767 від 15.07.1997 державну експертизу проводять Держекспортконтроль та інші центральні органи виконавчої влади та інші державні органи в межах своєї компетенції (за мотивованим запитом замовника експертизи або Міжвідомчої комісії з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю). Згідно п.п.4 п.7 зазначеного Положення висновок державної експертизи є обов'язковим для розгляду Держекспортконтролем та іншими органами виконавчої влади для прийняття відповідних рішень.

Відповідно до вимог п.п.5, 6 вищевказаного Положення недержавна експертиза проводиться юридичними особами, що мають на це відповідні повноваження, з ініціативи замовника експертизи, заінтересованого в одержанні експертних висновків. Висновок недержавної експертизи має рекомендаційний характер і може братися до уваги органами виконавчої влади поряд з висновками державної експертизи для прийняття відповідних рішень.

Відповідно до висновків експертизи, проведеної Державною службою експортного контролю України, товари, зазначені у зверненні ТОВ «НВЦ «Інтерпром» №5-05/27 від 27.05.2013, в тому числі: сигналізатори температури СТ071-8(85), сигналізатори температури СТ071-25(-35), сигналізатори температури СТ071-31(+90), сигналізатори температури СТ071-40(+50), сигналізатори температури СТ071-45(2), сигналізатори температури СТ071-41(70), сигналізатори температури СТ071-40(+60), відносяться товарів подвійного використання та відповідають позиціям 6.А.8а, 6.А.8b, 6.А.8с, Розділу 6, Додатку 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного призначення» №86 від 28.01.2004. Більш того, товари військового призначення - це в тому числі вироби військового призначення, а саме озброєння, боєприпаси, військова та спеціальна техніка, спеціальні комплектуючі вироби для їх виробництва, вибухові речовини, а також матеріали та обладнання, спеціально призначені для розроблення, виробництва або використання зазначених виробів.

Відповідно до п.3 «Визначення термінів, що використовуються у цьому Списку» Загальних приміток до «Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1807 від 20.11.2003 «Спеціально призначені» («Specially designed») - вироби, матеріали, обладнання, «спеціальні комплектувальні вироби», «компоненти», «аксесуари», «супутнє обладнання», допоміжне обладнання, «програмне забезпечення» означає такі, які в результаті «розроблення» або модифікації мають унікальні властивості, завдяки яким вони призначаються для досягнення певних наперед визначених цілей. «Спеціально призначені для військового використання» («Specially designed for military use») - вироби, матеріали, обладнання, «спеціальні комплектувальні вироби», «компоненти», «аксесуари», «супутнє обладнання», допоміжне обладнання, «програмне забезпечення» означає такі, які в результаті «розроблення» або модифікації мають унікальні властивості, завдяки яким вони призначаються для досягнення певних наперед визначених цілей (наприклад, відповідно до конструкторської, технічної документації на їх «розроблення», виготовлення та «використання», розроблені для виготовлення виключно за військовими стандартами, або розроблені та виготовлені чи модифіковані для використання тільки у конкретному військовому виробі (групі військових виробів), або розроблені чи модифіковані для «виробництва», «використання», складання, ремонту, технічного обслуговування, експлуатації насамперед військових виробів тощо).

За результатами розгляду заяви ТОВ «НВЦ «Інтерпром» № 1 від 30.09.2013 Державною службою експортного контролю України надано дозвіл №28147300, який є підставою для прийняття до митного оформлення товарів, за договором №2/12 від 28.11.2012, укладеного між ТОВ «НВЦ «Інтерпром» та ВАТ «НВО «Лианозовский злектромеханический завод» (Російська Федерація), та специфікації №1 від 28.11.2012 до нього.

За таких обставин, в діях митного брокера ТОВ «Талор» ОСОБА_4 відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, оскільки всі відомості, заявлені товариством до Харківської митниці ДФС України є точними та достовірними.

Фактично за тими ж обставинами, за яким посадовими особами Харківської митниці ДФС України складався протокол про адміністративне правопорушення №852/80700/13 від 05.11.2013, 27.07.2015 СВ УСБУ в Харківській області закрито кримінальне провадження №22013220000000278, внесене до ЄРДР 16.11.2013, за відсутністю в діях посадових осіб ТОВ «НВЦ «Інтерпром» або інших осіб складу кримінального правопорушення, передбаченого за ч.1 ст. 333 КК України,

Враховуючи викладене, провадження по даній адміністративній справі підлягає закриттю за відсутності в діях ОСОБА_6 складу правопорушення, передбаченого ст. 472 Митного кодексу України.

Керуючись ст.ст. 41, 62 Конституції України, ст.ст. 458, 472 Митного кодексу України, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі закрити за відсутністю в діях ОСОБА_4 складу порушення митних правил, передбаченого ст.472 Митного кодексу України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі протягом десяти днів з дня винесення постанови апеляційної скарги або подання прокурора.

СУДДЯ