Справа№ 640/15006/15-п
н/п 3/640/1982/15
"22" вересня 2015 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Попрас В.О., за участю представника Харківської митниці ДФС ОСОБА_1, захисника адвоката ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу №8/80700/14 відносно громадянина України ОСОБА_3, 22.12.1981 р. н., директора ТОВ «НВЦ «Інтерпром», мешкає за адресою: АДРЕСА_1, про порушення митних правил, передбачене ст. 472 Митного кодексу України, -
Відповідно до протоколу від 09.01.2014 р. №8/80700/14 про порушення митних правил, 27.12.2013 до м/п «Харків-центральний» Харківської митниці Міндоходів керівником ТОВ «НВЦ «Інтерпром» громадянином України ОСОБА_3 до митного контролю та митного оформлення в режимі ЕК-10-АА була подана митна декларація № 807100000/2013/064996 на товар: «Сигналізатори температури: СТ071-8(85) зав. № 001602- 002002 - 5шт., СТ071-41(70) зав. № 000107-000407 - 4шт., СТ071-40(+60) зав. № 000810, 000910 - 2 шт., СТ071-25(-35) зав. № 001606-002506 - 10 шт., СТ071-45(2) зав. № 000106, 000206 - 2 шт. СТ071-31(+90). зав. № 001005-001305 - 4 шт., СТ071-40(+50) зав. № 001004- 001304 - 4 шт., згідно пасп. 5Ы2.821.043IJC. Призначені для контролю і двохпозиційного регулювання температури повітря систем охолодження радіоелектронної апаратури. Діапазон температур спрацьовування від мінус 60 до плюс 120 Co. Напруга живлення мережі постійного струму (27+ - 3) ОСОБА_4 струм від 0,03 до 0,5 А. Є складовими частинами систем термостабілізації, охолодження, підігріву. Використовуються у різних галузях, втому числі для забезпечення теплових режимів радіоелектронної апаратури. Є продукцією подвійного використання. Мають загальнопромислове призначення. Торговельна марка: немає даних. Виробник: ДП «НДІ «ШТОРМ». Країна виробництва UA». Відправник: ТОВ «Науково-виробничий центр «Інтерпром»» (м. Харків, пров. Сімферопольський. 6. Україна), отримувач: ОАО «НПО «ЛЗМЗ» (м. Москва. Дмитрівське шосе, 110, РФ). В якості підстави для митного оформлення зазначеного товару були надані документи: рахунок-фактура від 26.12.2013 № 2, договір поставки від 28.11.2012 № 2/12, дозвіл Державної служби експортного контролю України від 29.10.2013 № 28147300. Згідно листа Управління Служби безпеки в Харківській області від 01.11.2013 № 70/2-11739 за попередньою ідентифікацією Центрального науково-дослідного інституту озброєння та військової техніки Збройних Сил України, зазначені вироби використовуються при проведенні поточного ремонту зенітної ракетної системи ЗРС С-300П, яка знаходиться на озброєнні Збройних Сил України та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.03 № 1807 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення» вироби «Сигналізатори температури: СТ071-8(85), СТ071-41(70), СТ071-40(+60), СТО71-25(-35), СТ071-45(2), СТО71-31(+90), СТО71-40(+50)» відповідають опису підпозиції ML5.b (системи розвідки цілей, цілепоказу...) Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, тобто є виключно товарами військового призначення. Відповідно до статті 1 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» товари подвійного використання - вироби, які, крім цивільного призначення, можуть бути використані у військових або терористичних цілях, а товари військового призначення - це вироби військового призначення - озброєння, боєприпаси, військова та спеціальна техніка, спеціальні комплектуючі вироби для їх виробництва, вибухові речовини, а також матеріали та обладнання, спеціально призначені для розроблення, виробництва або використання зазначених виробів. Враховуючи викладене, заявлення у митній декларації №807100000/2013/064996 товару «Сигналізатори температури: СТ071-8(85), СТ071-41(70), СТ071-40(+60), СТ071-25(-35), СТО71-45(2), СТ071-31(+90), СТ071-40(+50)» продукцією подвійного використання є неточною та недостовірною інформацією. Відповідно до частини 1 статті 257 МКУ декларування здійснюється шляхом заявленим за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 651 «Про затвердження Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа» графа 31 МД повинна містити такі відомості про товар: опис, фізичні характеристики, кількісний та якісний склад. основні властивості товару тощо. Відповідно до частини 8 статті 264 МКУ з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації. У відповідності до частини 1 статті 266 МКУ декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним Кодексом України.
Особа, що склала протокол про порушення митних правил, вважає, що в діях ОСОБА_3 вбачаються ознаки порушення митних правил, а саме незаявлення за встановленою тюрмою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, передбаченого ст. 472 Митного кодексу України.
В судовому засіданні ОСОБА_3 винним в порушенні митних правил себе не визнав, надав письмові пояснення, просить закрити провадження в справі за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення ОСОБА_3, представника Харківської митниці ДФС ОСОБА_1, захисника адвоката ОСОБА_2, суд вважає, що справа підлягає закриттю, в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_3 складу порушення митних правил, передбаченого ст.472 Митного кодексу України, виходячи з наступного.
Відповідальність за порушення митних правил за ст.472 Митного кодексу України наступає в разі недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
ТОВ «НВЦ «Інтерпром» до митного-посту «Харків-Центральний» Харківської митниці Міндоходів 27.12.2013 подано декларацію №807100000/2013/064996 для митного оформлення сигналізаторів температури СТ071-25(-35) у кількості 10 шт., сигналізаторів температури СТ071-31(+90) у кількості 4 шт., сигналізаторів температури СТ071-40(+50) у кількості 4 шт., сигналізаторів температури СТ071-45(2) у кількості 2 шт., сигналізаторів температури СТ071-41(70) у кількості 4 шт., сигналізаторів температури СТ071-40(+60) у кількості 2 шт.
В якості підстави для оформлення надано усі документи, перелік яких передбачено вимогами ст.257 МК України, а саме: оригінал дозволу Державної служби експортного контролю України №28147300, копії зовнішньоекономічного договору №2/12 від 28.11.2012 на поставку продукції, додаткової угоди до нього №1 від 09.10.2103, специфікацій №1 від 28.11.2012, №2 від 09.10.2013, облікову картку, довідку про відсутність валютних цінностей, опис продукції, паспорти на продукцію та її фотознімки.
У митному оформленні товариству було відмовлено, у зв'язку зі складанням протоколу про порушення митних правил №8/80700/14 від 09.01.2014, оскільки на думку Харківської митниці Міндоходів сигналізатори температури відносяться до списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення» №1807 від 20.11.2003.
Такого висновку Харківська митниця Міндоходів дійшли на підставі листа Центрального науково-дослідного інституту озброєння та військової техніки Збройних сил України №3/3226 від 04.11.2013 щодо попередньої ідентифікації, відповідно до якого сигналізатори температури за попередніми оцінками відповідають опису підпозиції ML5.b Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1807 від 20.11.2013.
Висновки Центрального науково - дослідного інституту озброєння та військової техніки Збройних сил України суперечили висновкам державної експертизи Державної служби експортного контролю України (лист роз'яснення №2861/12-13 від 20.09.2013), якою сигналізатори температури СТ071 ідентифіковано та віднесено до категорії товарів подвійного призначення згідно п.б.А.8. Списку товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №86 від 28.01.2014.
Відповідно до ч.7 ст.12 Закону України «Про державний експортний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» попередня ідентифікація товарів, а також здійснення необхідних заходів, пов'язаних з отриманням дозвільних документів на здійснення міжнародних передач таких товарів є обов'язком суб'єкта господарювання та суб'єктів, зазначених у частині третій статті 15 цього Закону, до яких Центральний НДІ озброєння та військової техніки ЗСУ не відноситься.
Згідно п.п.5, 6 «Положення про порядок проведення експертизи в галузі державного експортного контролю», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №767 від 15.07.1997, Центральний НДІ озброєння та військової техніки ЗСУ може надати лише висновок недержавної експертизи, який має рекомендаційний характер.
У зв'язку з вищевикладеним ТОВ «НВЦ «Інтерпром» 10.01.2014 р. звернулось до Міністерства оборони України для проведення повторної експертизи в галузі державного експортного контролю з метою визначення відповідності найменувань та описів сигналізаторів температури, внесених до відповідних списків товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю.
За інформацією Міністерства оборони України №220/1172 від 26.02.2014 відповідність найменування та опису сигналізаторів температури СТ071 найменування та опису товарів, зазначеним у Списках, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1807 від 20.11.2003, не встановлено.
За таких обставин Міністерством оборони України листом №220/1172 від 26.02.2014 спростовано раніше надану інформацію, вкладену у листі Центрального науково - дослідного інституту озброєння та військової техніки Збройних сил України №3/3226 від 04.11.2013.
Раніше, 27.05.2013 р. ТОВ «НВЦ «Інтерпром» зверталось до Державної служби експортного контролю України із зверненням №5-05/27 про проведення попередньої експертизи товарів та реєстрації як суб'єкта здійснення міжнародних передач таких товарів, у зв'язку з наданням додаткових документів, за результатами розгляду якої Державною службою експортного контролю України ТОВ «НВЦ «Інтерпром» надано посвідчення про реєстрацію №2748/00/2016 від 19.09.2013 у Реєстрі суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів Держекспортконтролю України.
Разом з видачею вказаного посвідчення Державною службою експортного контролю України проведено експертизу щодо ідентифікації товарів, висновки якої є невід'ємною частиною посвідчення про реєстрацію №2748/00/2016 від 19.09.2013.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» експертиза в галузі державного експортного контролю проводиться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, для вирішення питання про можливість надання відповідних дозволів, висновків чи міжнародних імпортних сертифікатів, можливість проведення реєстрації суб'єктів господарювання у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, як суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів або надання таким суб'єктам повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю.
Згідно п.3 ч.2 ст.11 вказаного Закону України одним із основних завдань експертизи в галузі державного експортного контролю є визначення належності найменувань та описів товарів, поданих на експертизу, до найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю.
Відповідно до вимог п.п.2 п.7 «Положення про порядок проведення експертизи в галузі державного експортного контролю», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №767 від 15.07.1997 державну експертизу проводять Держекспортконтроль та інші центральні органи виконавчої влади та інші державні органи в межах своєї компетенції (за мотивованим запитом замовника експертизи або Міжвідомчої комісії з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю).
Згідно п.п.4 п.7 зазначеного Положення висновок державної експертизи є обов'язковим для розгляду Держекспортконтролем та іншими органами виконавчої влади для прийняття відповідних рішень. В той же час зауважую, що відповідно до вимог п.п.5, 6 вищевказаного Положення недержавна експертиза проводиться юридичними особами, що мають на це відповідні повноваження, з ініціативи замовника експертизи, заінтересованого в одержанні експертних висновків. Висновок недержавної експертизи має рекомендаційний характер і може братися до уваги органами виконавчої влади поряд з висновками державної експертизи для прийняття відповідних рішень.
Відповідно до висновків експертизи, проведеної Державною службою експортного контролю України, товари, зазначені у зверненні ТОВ «НВЦ «Інтерпром» №5-05/27 від 27.05.2013, в тому числі: сигналізатори температури СТ071-8(85), сигналізатори температури СТ071-25(-35), сигналізатори температури СТ071-31(+90), сигналізатори температури СТ071-40(+50), сигналізатори температури СТ071-45(2), сигналізатори температури СТ071-41(70), сигналізатори температури СТ071-40(+60), відносяться товарів подвійного використання та відповідають позиціям 6.А.8а, 6.А.8Ь, 6.А.8с, Розділу 6, Додатку 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного призначення» №86 від 28.01.2004.
Товари військового призначення - це в тому числі вироби військового призначення, а саме озброєння, боєприпаси, військова та спеціальна техніка, спеціальні комплектуючі вироби для їх виробництва, вибухові речовини, а також матеріали та обладнання, спеціально призначені для розроблення, виробництва або використання зазначених виробів.
Відповідно до п.3 «Визначення термінів, що використовуються у цьому Списку» Загальних приміток до «Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1807 від 20.11.2003 «Спеціально призначені» («Specially designed») - вироби, матеріали, обладнання, «спеціальні комплектувальні вироби», «компоненти», «аксесуари», «супутнє обладнання», допоміжне обладнання, «програмне забезпечення» означає такі, які в результаті «розроблення» або модифікації мають унікальні властивості, завдяки яким вони призначаються для досягнення певних наперед визначених цілей. «Спеціально призначені для військового використання» («Specially designed for military use») - вироби, матеріали, обладнання, «спеціальні комплектувальні вироби», «компоненти», «аксесуари», «супутнє обладнання», допоміжне обладнання, «програмне забезпечення» означає такі, які в результаті «розроблення» або модифікації мають унікальні властивості, завдяки яким вони призначаються для досягнення певних наперед визначених цілей (наприклад, відповідно до конструкторської, технічної документації на їх «розроблення», виготовлення та «використання», розроблені для виготовлення виключно за військовими стандартами, або розроблені та виготовлені чи модифіковані для використання тільки у конкретному військовому виробі (групі військових виробів), або розроблені чи модифіковані для «виробництва», «використання», складання, ремонту, технічного обслуговування, експлуатації насамперед військових виробів тощо). В технічних умовах 5Ы2.821.043 ТУ розробника та виробника вказаної продукції ДП «НДІ «Шторм» дані щодо спеціального призначення для військового використання вищезазначеної продукції відсутні. Відповідно до «Положення про Державну службу експортного контролю України», затвердженого указом Президента України №448/2011 від 08.04.2011 Державна служба експортного контролю України входить до системи органів виконавчої влади і є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань державного експортного контролю. До повноважень інших державних, в тому числі контролюючих та правоохоронних органів, не відноситься проведення експертизи у галузі державного експортного контролю для вирішення питання про можливість надання відповідних дозволів, повноваження з питань проведення якої належить виключно Державній службі експортного контролю України.
За результатами розгляду заяви ТОВ «НВЦ «Інтерпром» № 1 від 30.09.2013 Державною службою експортного контролю України надано дозвіл №28147300, який є підставою для прийняття до митного оформлення товарів, за договором №2/12 від 28.11.2012, укладеного між ТОВ «НВЦ «Інтерпром» та ВАТ «НВО «Лианозовский злектромеханический завод» (Російська Федерація), та специфікації №1 від 28.11.2012 до нього.
Таким чином, заявлені товариством до Харківської митниці ДФС України відомості, є точними і достовірними, а в діях директора ТОВ «НВЦ «Інтерпром» відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.
Фактично за тими ж обставинами, за яким посадовими особами Харківської митниці ДФС України складався протокол про адміністративне правопорушення №8/80700/14 від 09.01.2014, 27.07.2015 СВ УСБУ в Харківській області закрито кримінальне провадження №22013220000000278, внесене до ЄРДР 16.11.2013, за відсутністю в діях посадових осіб ТОВ «НВЦ «Інтерпром» або інших осіб складу кримінального правопорушення, передбаченого за ч.1 ст. 333 КК України,
Враховуючи викладене, провадження по даній адміністративній справі підлягає закриттю за відсутності в діях ОСОБА_3 складу правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.
Керуючись ст.ст. 41, 62 Конституції України, ст.ст. 458, 472 Митного кодексу України, -
Провадження по справі закрити за відсутністю в діях ОСОБА_3 складу порушення митних правил, передбаченого ст.472 Митного кодексу України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі протягом десяти днів з дня винесення постанови апеляційної скарги або подання прокурора.