Справа № 562/1848/15-а
04.09.2015 року Здолбунівський районний суд
Рівненської області
в складі: головуючого судді Мички І.М.
при секретарі Прадош О. М.
з участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Здолбунів адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
У поданій до суду позовній заяві позивач просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду в Здолбунівському районі Рівненської області щодо відмови у призначенні та виплаті пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи"; зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Здолбунівському районі Рівненської області призначити, нарахувати та виплатити пенсію йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 16 квітня 2015 року; допустити негайне виконання постанови суду; судові витрати покласти на відповідача.
Свої вимоги обгрунтовує тим, що з 13 червня 1985 року працював на посаді водія автомобіля третього класу в АТП 15662, в період з 10 липня 1986 року по 19 липня 1986 року безпосередньо був зайнятий на роботах, що проводилися в м.Прип'ять, які зараховуються до стажу для призначення пенсії в трьохкратному розмірі, так як були пов'язані з доставкою безпосередньо цементу на аварійний реактор.
Стверджує, що 16 квітня 2015 року звернувся до управління ПФУ в Здолбунівському районі із заявою про призначення йому пенсії, як особі постраждалій внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зазначає, що листом від 22 квітня 2015 року №Т-34 йому відмовлено в призначенні пенсії, тому що у книгах наказів особового складу директора Здолбунівського автотранспортного підприємства 17062 за 1986 рік ОСОБА_3 не значиться та відсутня карточка з нарахування заробітної плати за 1986 рік.
Вважає, що дії відповідача є незаконними та протиправними, такими, що заподіюють шкоди його конституційним правам, свободам та інтересам.
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали повністю, просили їх задоволити.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала, заперечує проти їх задоволення, вважає дії управління Пенсійного фонду в Здолбунівському районі правомірними.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з трудової книжки ОСОБА_3 БТ-П № 2294864, з 13 червня 1985 року працював на посаді водія автомобіля третього класу .
Згідно довідки, виданої директором Здолбунівського АТП-15662, ОСОБА_3 працював у Здолбунівському АТП-15662, з 10.07.1986 року по 19.07.1986 року був командирований для перевезення цементу з ст. Вільча на реактор Чорнобильської АЕС (м. Прип'ять) по ліквідації наслідків аварії. Йому видана заробітна плата в трьохкратному розмірі.
Адміністрація, профсоюзна організаціє підтверджує те, що ОСОБА_3. являється учасником по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і користується пільгами, передбаченими постановою ОСОБА_4 Міністрів СРСР і ВЦСПС від 29.12.1987 № 1497-378.
Факт участі ОСОБА_3 у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 10.07.1986 року по 19.07.1986 року підтверджено також довідкою АТП 15662, посвідченням учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії №001998.
Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Згідно довідки № 300 від 12.11.1992р., виданої ВАТ “Здолбунівське АТП №15662”, ОСОБА_3 був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, ОСОБА_4 Міністрів СРСР і ВЦСПС від 29.12.1987р. № 1497-378 і ОСОБА_4 Міністрів СРСР і ВЦСПС від 05.06.1986р. № 665-195, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності до списку №1, затвердженого постановою ОСОБА_4 Міністрів СРСР від 22.08.1956р. № 1173 для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС м.Прип'ять з 10 липня 1986 року по 19 липня 1986 року .
У посвідченні учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2) серії А № 001998, виданому позивачу 01 лютого 2008р. Рівненською обласною державною адміністрацією, зазначено, що пред'явник посвідчення має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для осіб, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 роках. Посвідчення безстрокове і діє на всій території України.
У квітні 2015 року ОСОБА_3 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі про призначення йому пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на 10 років, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів - із зменшенням пенсійного віку на 10 (Десять) років.
На підставі наведеного суд приходить до висновку про неправомірність відмови управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області у призначенні ОСОБА_3 пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Керуючись ст.ст.6-12, 71, 104, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд -
Позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Дії Управління Пенсійного фонду в Здолбунівському районі Рівненської області щодо відмови у призначенні та виплаті пенсії ОСОБА_3 відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" - визнати протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Здолбунівському районі Рівненської області призначити, нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_3, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 16 квітня 2015 року.
У решті позовних вимог, а саме у допущенні негайного виконання рішення суду відмовити.
Судові витрати по справі слід віднести на рахунок держави.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: