Дата документу 22.09.2015 Справа № 554/11089/15-а
22 вересня 2015 року
Октябрський районний суд м. Полтави у складі головуючого судді Микитенка В.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_2 пенсійного фонду України Октябрського району м. Полтави у якому просила визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплачувати йому пенсію в розмірі 90 % від суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, вираженої в довідці №970/04 від 23.06.2014 року, виданій управлінням майном Полтавської обласної ради, відповідно законодавства з дати призначення пенсії - 04.03.2011 року.
В обґрунтування позовних вимог послалась на те, що із 04.03.2011 року перебуває на обліку в УПФУ Октябрського району в м. Полтаві та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу». Однак відповідачем неправомірно при розрахунку пенсії не враховано сум отримуваної нею матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, вираженої в довідці №970/04 від 23.06.2014 року, виданій управлінням майном Полтавської обласної ради, відповідно законодавства.
Представник відповідача ОСОБА_2 пенсійного фонду Октябрського району м. Полтави заперечила проти позову за безпідставністю та просила застосувати до спірних правовідносин ст.100 КАС України, мотивуючи, що позивач пропустив строки звернення до суду.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінюючи зібрані у справі докази, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково, з огляду на таке.
Як убачається з матеріалів справи, позивачка із 04.03.2011 року перебуває на обліку в УПФУ Октябрського району в м. Полтаві та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу».
При призначенні позивачеві пенсії державного службовця, відповідачем для обрахунку заробітної плати, яка враховується для обчислення розміру пенсії, не було включено сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які включені в «Інші виплати» відповідно довідки №970/04 від 23.06.2014 року, виданої управлінням майном Полтавської обласної ради.
Листом від 02.07.2014 року ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві позивачеві було відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що "Інші виплати", визначені у довідці про заробітну плату, не є складовими частинами заробітної плати державного службовця і тому не враховуються при визначенні заробітної плати для обчислення розміру пенсії (а.с.13).
З наданої позивачем довідки про складові заробітної плати від 23.06.2014 року, що подається для призначення пенсії відповідно до закону України "Про державну службу", вбачається, що станом на 03.03.2011 року позивачці була нарахована матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати. У тому числі на ці виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.15-17).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що всі отримані позивачем та враховані судом види матеріального забезпечення входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці державного службовця.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відтак дії відповідача не узгоджуються з нормами матеріального права.
Така ж правова позиція висловлена Верховним Судом України в обов'язкових для виконання постановах № 21-430а11 від 20.02.2012 року та №21-97а13 від 28.05.2013 року.
Виходячи з положень ст.99-100 КАС України, позовні вимоги підлягають задоволенню у межах установлених законом строків звернення до суду, тобто із 17.02.2015 року (дата звернення до суду 17.08.2015 - 6 місяців). Зважаючи на це, ухвалою Октябрського районного суду від 22.09.2015 року позовні вимоги з 04.03.2011 року до 17.02.2015 року залишені без розгляду.
Керуючись ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі 90 % від суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, виражених в довідці №970/04 від 23.06.2014 року, виданій управлінням майном Полтавської обласної ради, виходячи з вимог Закону України «Про державну службу», починаючи з 17.02.2015 року, з урахуванням фактично отриманих сум.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 10 днів із дня її отримання.
Суддя В.М.Микитенко