Справа № 2-а-661/11
02 березня 2011 року м. Світловодськ
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючий суддя Макарова Ю.І.,
при секретарі Горбатюк К.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Світловодську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора ДПС полку ДПС ДАІ ГУМВС України в м. Києві сержанта міліції ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
У лютому 2011 року позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом. Свої вимоги обґрунтовує тим, що постановою відповідача від 03.01.2011 року його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255 грн. за те, що він 03.01.2011 року об 13 годині 15 хвилин в м. Києві по вулиці Микільська, керуючи транспортним засобом марки Ford Mondeo д/н АА 3973КА, не виконав вимоги дорожнього знаку «Рух праворуч та ліворуч», та здійснив рух прямо, чим порушив п.п. 4.6. дод-1 ПДР України.
З постановою не згоден, оскільки вважає, що правила дорожнього руху не порушував.
Позивач до суду не з'явився, надав письмову заяву в якій просить проводити розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному об'ємі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про день і час розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, на підставі наявних у справі доказів.
Вивчивши письмові матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи, 03.01.2011 року відносно позивача складено протокол та винесено постанову про вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП, з яких вбачається, що позивач 03.01.2011 року об 13 годині 15 хвилин в м. Києві по вулиці Микільська, керуючи транспортним засобом марки Ford Mondeo д/н АА 3973КА, не виконав вимоги дорожнього знаку «Рух праворуч та ліворуч», здійснивши рух прямо, чим порушив п.п. 4.6. дод-1 ПДР України. Цього ж дня інспектором на місці винесена постанова по справі про адміністративне правопорушення відносно позивача про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255 грн.
Відповідно до ст.ст. 245, 280 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
За нормами КУпАП підтвердженням наявності чи відсутності адміністративного правопорушення є докази.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Докази мають бути належними та допустимими. Допустимими є ті докази, які зібрані відповідно до закону компетентними органами і в установленому порядку, а належними, якщо вони підтверджують факт даного адміністративного проступку. Докази повинні бути оформлені з дотриманням визначеного законом порядку.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті, встановлено, що зміст постанови повинен відповідати вимогам, встановленим статтями 283, 284 КУпАП, у ній, зокрема, необхідно зазначити докази, на яких базується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення.
З матеріалів справи вбачається, що єдиним підтвердженням факту вчинення позивачем адміністративного правопорушення -не виконання вимоги дорожнього знаку «Рух праворуч та ліворуч», є протокол складений відповідачем ОСОБА_3 АА1 № 339422 від 03.01.2011 року.
Позивач під час складання протоколу про адміністративне правопорушення свою вину не визнав, посилаючись на те, що він не порушував правила дорожнього руху але в порушення вимог ст.251 КУпАП інспектором ДПС не спростовані пояснення позивача.
Таким чином, доказів для встановлення події адміністративного правопорушення, відповідач не надав, а тому не з'ясованими та не доведеними є факти, які б могли свідчити про наявність складу правопорушення у діях позивача, а саме порушення ним вимоги дорожнього знаку «Рух праворуч та ліворуч».
Відповідно до ст.62 Конституції України вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи трактуються на її користь.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішення, дій, бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, відповідач у судове засідання не з'явився, правомірності свого рішення не довів.
Пунктом 1 ст.247 КУпАП передбачено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За правилами статті 162 КАСУ у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення.
За таких обставин усі сумніви трактуються на користь позивача, а тому, суд вважає за необхідне постанову про накладення адміністративного стягнення на позивача скасувати, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1,7, 247, 251, 256, 280, 283 КупАП, ст.ст. 2, 6-9, 17, 18, 158-163, 167 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до інспектора ДПС полку ДПС ОСОБА_4 України в м. Києві сержанта міліції ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову серії АА № 585488 від 03.01.2011 року, складену інспектором ДПС полку ДПС ОСОБА_4 України в м. Києві сержантом міліції ОСОБА_2 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255 грн. на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 122 КпАП України.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Світловодського
міськрайонного суду ОСОБА_5