Справа № 375/1324/15-к
Провадження № 1-в/375/68/15
23.09.2015 року суддя Рокитнянського районного суду Київської області ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні подання начальника Рокитнянського РВ ГУ МВС України в Київській області
про встановлення адміністративного нагляду стосовно особи ОСОБА_3 , 1983 року народження, проживаючого в АДРЕСА_1 ,
Звернувшись з даним поданням, начальник Рокитнянського РВ ГУ МВС України в Київській області просить встановити адміністративний нагляд щодо ОСОБА_3 , який після повернення з місця позбавлення волі на шлях виправлення не став, зловживає спиртними напоями, по місцю проживання характеризується негативно, неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, а саме: 06.04.2015 року за ст.173-2 ч.1 КУпАП, 07.04.2015 року за ст.178.ч.3 КУпАП, 19.06.2015 року за ч.1 ст.130 КУпАП. Попередження про встановлення адміністративного нагляду було винесено ОСОБА_3 06.04.2015 року, 07.04.2015 року та 19.06.2015 року.
Представник Рокитнянського РВ ГУ МВС України в Київській області - дільничий інспектор міліції ОСОБА_4 подання підтримав за викладених в ньому обставин та просив його задовольнити. Також суду пояснив, що з червня 2015 року ОСОБА_3 правопорушень не скоював.
ОСОБА_3 проти задоволення подання заперечив, пославшись на те, що він веде нормальний спосіб життя. На даний час працює не офіційно. Просив у задоволенні подання відмовити.
Заслухавши у судовому засіданні учасників, дослідивши письмові матеріали подання, вважаю що останнє підлягає задоволенню з наступних міркувань.
Відповідно до положень пункту «в» частини першої статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Як вбачається із матеріалів подання і що підтвердив у судовому засіданні сам ОСОБА_3 , він неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності і всі правопорушення були скоєні ним на грунті вживання алкогольних напоїв.
За викладеного та з метою здійснення виховного впливу на звільненого з місця позбавлення волі ОСОБА_3 суд вважає за необхідне встановити щодо останнього адміністративний нагляд, встановивши при цьому щодо нього передбачене ст.10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» обмеження у вигляді заборони виїзду з місця постійного проживання за межі Київської області без дозволу Рокитнянського РВ ГУ МВС України в Київській області.
За викладеного подання підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 1-6, 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі",
Встановити адміністративний нагляд щодо особи ОСОБА_3 , 1983 року народження, проживаючого в АДРЕСА_1 , та встановити йому обмеження щодо його поведінки строком на один рік у вигляді заборони виїзду з місця постійного проживання за межі Київської області без дозволу Рокитнянського РВ ГУ МВС України в Київській області.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду Київської області через Рокитнянський районний суд шляхом подачі протягом семи днів з дня її винесення апеляційної скарги, а особами, які не були присутні при її постановленні, з дня отримання її копії.
Судя ОСОБА_1