08 серпня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/4482/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю.,
за участю секретаря - Лисака С.В.,
представника відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Бумеранг" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області, третя особа - Управління Державної казначейської служби України у м. Кременчук про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -
25 липня 2013 року Приватне підприємство "Бумеранг" (надалі - позивач, ПП "Бумеранг") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області (надалі - відповідач, Кременчуцька ОДПІ), третя особа - Управління Державної казначейської служби України у м. Кременчук про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 23.01.2013 №0000191702/116, №0000042303/117, №0000692301/120, від 18.04.2013 №0002232203/753.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на помилковість висновків податкового органу щодо встановлення порушень вимог Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні та Податкового кодексу України, які набрали форму акту від 26.12.2012 № 2772/22-209/36601387 та акту від 08.04.2013 №3069/22.2-12/32860683, посилаючись на відсутність в господарській діяльності вказаних порушень.
В судовому засіданні 08.08.2013, на підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Під час проголошення вступної та резолютивної частини даної постанови був присутнім представник Кременчуцької ОДПІ.
В судове засідання 08.08.2013, представник позивача не з'явився. В ході судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав, просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 23.01.2013 №0000191702/116, №0000042303/117, №0000692301/120, від 18.04.2013 №0002232203/753.
Представник відповідача в ході розгляду справи проти задоволення позовних вимог заперечував, просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на висновки акту перевірки.
Третя особа у судове засідання не з'явилася, хоча повідомлялася належним чином про дату, час та місце розгляду справи, надіслала суду клопотання, в якому просить розгляд справи провести без участі представника Управління Державної казначейської служби України у м. Кременчук.
В ході судового розгляду було уточнено відповідача, а саме після проведеної реорганізації системи податкових органів з 03.06.2013 відповідачем є Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Полтавській області.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Приватне підприємство "Бумеранг" (код ЄДРПОУ 32860683) 23.02.2004 зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області, номер запису про державну реєстрацію №1 585 120 0000 001475. Позивач перебуває на податковому обліку в Кременчуцькій ОДПІ з 26.02.2004.
Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців серії АБ № 837537 (а.с. 5 том 2) основним видом економічної діяльності позивача є: 46.75 - оптова торгівля хімічними продуктами.
В період з 29.11.2012 по 19.12.2012 посадовими особами Кременчуцької ОДПІ проведено планову виїзну документальну перевірку ПП “Бумеранг” (код ЄДРПОУ 32860683) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2010 по 30.09.2012, за результатами якої складено акт від 26.12.2012 № 5772/22-209/36601383.
Перевіркою дотримання термінів подачі декларації з податку на додану вартість за період з 01.04.2010 по 30.09.2012 встановлено несвоєчасне подання декларації збору за спеціальне використання водних ресурсів за 1 квартал 2011 року, півріччя 2011 року, 3 квартали 2011 року та 2011 рік.
При перевірці дотримання підприємством вимог податкового законодавства щодо виплат коштів, наданих під звіт та на відрядження встановлено проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (встановленої форми та змісту), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на загальну суму 2989,92 грн. (авансові звіти від 05.08.2011 №85, 22.07.2011 №81, 07.05.2012 №58, 17.09.12 №133).
Крім того, ПП "Бумеранг" утримано з виплаченої суми в розмірі 2989,92 грн. податок з доходів фізичних осіб, в результаті чого підприємством не утримано податку з доходів фізичних осіб в сумі 527,63 грн. (2989,92 грн. х 1,176471*15%= 527,63 грн.).
Перевіркою порядку проведення розрахунків та ведення касових операцій в національній валюті України встановлено порушення у вигляді перевищення ліміту залишку готівки в касі на суму 819,40грн., а саме виявлено факт видачі 18.08.2010 з каси підприємства готівки за видатковим касовим ордером №18 та відомістю на виплату грошей, в яких видача готівки не підтверджена підписом одержувача, внаслідок чого перевищено ліміт залишку готівки в касі на 819,40грн.
Крім того, встановлено порушення проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів оригіналу платіжного документа (встановленої форми та змісту), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на суму 2989,92грн. (в наявності сліпи банківського терміналу без фіскального чеку, у сліпі банківського терміналу значиться інше прізвище ніж у відзвітованої особи).
До того ж перевіркою встановлено перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки та видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів на загальну суму 1489,18грн.
Так, згідно ВКО №6 від 29.03.2011, видано під звіт на господарські потреби ОСОБА_2 865,46 грн., (кредиторська заборгованість - 191,66грн.), 29.03.2011 та 30.03.2011 подано авансові звіти №38, 39 на загальну суму 29,98грн., кошти в сумі 643,82 грн. до каси підприємства не повертались, а 15.04.2011 згідно ВКО №7 видано під звіт на господарські потреби ОСОБА_2 видано 845,36грн. за наявності дебіторської заборгованості (невідзвітованих коштів) в сумі 546,06 грн.
За висновками перевірки встановлено порушення ПП "Бумеранг", зокрема:
п.п.164.2.11 п.164.2 ст.164, п.164.5 ст.164, 168.1.1 п. 168.1 ст.168, абзац "а" п.176.2 ст. 176 Податкового Кодексу України, в результаті чого встановлено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань щодо повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб за перевіряємий період на загальну суму 527,63 грн. в т.ч. по періодах, а саме: за липень 2011 року в сумі 17,64 грн., за серпень 2011 року в сумі 109,40 грн., за травень 2012 року в сумі 347,65 грн., за вересень 2012 року в сумі 52,94 грн.;
п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16, ст. 49, ст. 120 Податкового Кодексу України, а саме: несвоєчасне подання декларації збору за спеціальне використання водних ресурсів за 1 квартал 2011 року, півріччя 2011 року, 3 квартали 2011 року та 2011 рік;
п. 2.8, 3.5 „Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 №637, а саме, перевищення ліміту залишку готівки в касі на суму 819,40 грн.;
п. 3.1, 3.2, 7.39, 7.41 Положення „Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 №637, а саме, проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів оригіналу платіжного документа (встановленої форми та змісту), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на суму 2989,92 грн.;
п. 2.11, 7.37, 7.40 „Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. №637, а саме, перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки та видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів на загальну суму 1489,18 грн.
В матеріалах справи наявна копія відповіді Кременчуцької ОДПІ на заперечення ПП "Бумеранг" на акт перевірки від 26.12.2012 № 5772/22-209/36601383, за наслідками розгляду якого висновки вказаного акту залишені без змін.
На підставі вищезазначених висновків акту перевірки Кременчуцькою ОДПІ було винесено, зокрема, податкові повідомлення рішення від 23.01.2013:
- № 0000191702/116, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за основним платежем в розмірі 527,63 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 131,91 грн.,
- № 0000042303/117, яким до позивача застосувано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5001,02 грн.,
- № 0000692301/120, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання зі збору за спеціальне використання води (крім збору за спеціальне використання води водних об'єктів) за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 342 грн. (триста сорок дві гривні),
Із даними податковими повідомленнями - рішеннями позивач не погодився та оскаржив їх в адміністративному порядку до ДПС у Полтавській області.
У період з 28.03.2013 по 03.04.2013 на підставі направлення від 28.03.2013 №1669/001669 Кременчуцькою ОДПІ, на підставі п.п. 20.1 ст.20, п.п. 78.1.5 п. 78.1, п. 78.4 ст.78 Податкового Кодексу України та відповідно до наказу від 27.03.2013 №284 проведена позапланову виїзну документальна перевірку ПП "Бумеранг" за період з 01.04.2010 по 30.09.2012 з питань оскарження планової виїзної документальної перевірки ПП "Бумеранг" по питанню дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2010 по 30.09.2012 (акт від 26.12.2012 №5772/22-209/32860683), яка набула форми акта від 08.04.2013 №3069/22.2-12/32860683.
За наслідками перевірки у перевіряємому періоді висновки ревізорів не змінилися, а в акті перевірки було підтверджено висновки попередньої планової перевірки (акт від 26.12.2012 №5772/22-209/32860683).
При цьому, під час проведення даної перевірки було встановлено, що порушення податкового законодавства за несвоєчасне подання декларації збору за спеціальне використання водних ресурсів за півріччя 2011 року було вчинено після 30 червня 2011 року, так як граничний термін подання даної декларації за календарне півріччя - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного півріччя.
За висновками позапланової перевірки встановлено порушення позивачем, зокрема:
п.п.164.2.11 п.164.2 ст.164, п.164.5 ст.164, 168.1.1 п. 168.1 ст.168, абзац "а" п.176.2 ст. 176 Податкового Кодексу України, в результаті чого встановлено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань щодо повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб за перевіряємий період на загальну суму 527,63 грн. в т.ч. по періодах, а саме: за липень 2011 року в сумі 17,64 грн., за серпень 2011 року в сумі 109,40 грн., за травень 2012 року в сумі 347,65 грн., за вересень 2012 року в сумі 52,94 грн.;
п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16, ст. 49, ст. 120 Податкового Кодексу України, а саме: несвоєчасне подання декларації збору за спеціальне використання водних ресурсів за 1 квартал 2011 року, півріччя 2011 року, 3 квартали 2011 року та 2011 рік;
п. 2.8, 3.5 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 №637, а саме, перевищення ліміту залишку готівки в касі на суму 819,40 грн.;
п. 3.1, 3.2, 7.39, 7.41 Положення "Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 №637, а саме, проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів оригіналу платіжного документа (встановленої форми та змісту), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на суму 2989,92 грн.;
п. 2.11, 7.37, 7.40 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. №637, а саме, перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки та видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів на загальну суму 1489,18 грн.
На підставі вищевказаних висновків позапланової перевірки рішенням ДПС у Полтавській області про результати розгляду скарги №838/10/10.2-07 від 12.04.2013 скаргу позивача на вказані податкові повідомлення - рішення залишено без змін та зобов'язано Кременчуцьку ОДПІ винести нове податкове повідомлення - рішення на суму збільшення штрафної санкції у розмірі 169,00 грн. за несвоєчасне подання декларації збору за спеціальне використання водних ресурсів за півріччя 2011 року.
Згідно вищевказаного рішення ДПС у Полтавській області про результати розгляду скарги та висновків акту позапланової перевірки від 08.04.2013 №3069/22.2-12/32860683, Кременчуцькою ОДПІ 18.04.2013 винесено податкове повідомлення - рішення №0002232203/753, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання зі збору за спеціальне використання води (крім збору за спеціальне використання води водних об'єктів) за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 169 грн.
Із даними податковими повідомленнями - рішеннями позивач не погодився та оскаржив їх в адміністративному порядку до Міністерства доходів і зборів України.
Рішенням Міністерства доходів і зборів України про результати розгляду скарги №5266/6/99-99-10-01-15 від 20.06.2013 скарга позивача на вказані податкові повідомлення - рішення залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення Кременчуцької ОДПІ від 23.01.2013 №0000191702/116, №0000042303/117, №0000692301/120 та від 18.04.2013 №0002232203/753 - без змін.
Не погодившись із вказаними податковими повідомленнями - рішеннями, позивач оскаржив їх до суду.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку податковому повідомленню - рішенню від 23.01.2013 №0000042303/117, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5001,02 грн., суд виходить із наступного.
Як вбачається із наявного у справі розрахунку штрафних (фінансових) санкцій, вказаним рішенням було застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 5001,02 грн., а саме:
- за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (встановленої форми та змісту), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів в розмірі 2989,92 грн. (2989,92 грн. х 100%),
- за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки та видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів в розмірі 372,30 грн. (1489,18 грн. х 25 %)
- за перевищення ліміту залишку готівки в касі в розмірі 1638,80 грн. (819,40 грн. х 2).
Судом встановлено, що підставою для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1638,80 грн. став висновок, викладений в акті перевірки від 26.12.2012 № 5772/22-209/36601383 про порушення позивачем п. 2.8, 3.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 №637, а саме, перевищення ліміту залишку готівки в касі на суму 819,40 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем з каси підприємства видані громадянину ОСОБА_3 грошові кошти згідно відомості на виплату грошей за липень 2010 року №ВЗП-000018 (а.с. 18 т. 1) в розмірі 819,40 грн., на якій відсутній підпис одержувача коштів.
Відповідно до п. 2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.
Згідно п. 3.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Пунктом 3.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні встановлено, що у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.
Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.
Відповідно до пункту 1 Указу Президента України від 12.06.1995 № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
Таким чином, відповідачем правомірно нараховано штрафні санкції за порушення позивачем п. 2.8, 3.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні в розмірі 1638,80 грн. (819,40 грн. х 2).
Судом встановлено, що підставою для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 372,30 грн. став висновок, викладений в акті перевірки від 26.12.2012 № 5772/22-209/36601383 про перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки та видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів на загальну суму 1489,18 грн.
Як встановлено в ході розгляду справи, станом на 29.03.2011 ПП "Бумеранг" заборгував ОСОБА_4 грошові кошти на господарські потреби в сумі 191,66 грн. у зв'язку з чим, 29.03.201 згідно видаткового касового ордеру №6 на господарські потреби ОСОБА_2 видано під звіт 865,46грн. (а.с. 19 т. 2).
29.03.2011 та 30.03.2011 ОСОБА_5 подано звіти про використання коштів №38, 39 на загальну суму 29,98 грн. (а.с. 20-23 т. 2), проте, кошти в сумі 643,82 грн. до каси підприємства нею не повернуто.
Кошти в розмірі 643,82 грн. ОСОБА_4 були частково витрачені на господарські потреби, про що останньою подано звіти про використання коштів від 31.03.2011 №40, від 01.04.2011 №41, від 06.04.2011 №42, від 07.04.2011 №43, від 08.04.2011 №44, від 13.04.2011 №45, від 15.04.2011 №46 на загальну суму 121,46 грн. (а.с. 24-39 т. 2).
Отже, станом на 15.04.2011 заборгованість ОСОБА_4, по виданим під звіт підприємством коштів, складала 546,06 грн.
За наявності дебіторської заборгованості (невідзвітованих коштів) в сумі 546,06 грн., 15.04.2011, згідно видаткового касового ордеру №7, позивачем видано під звіт на господарські потреби ОСОБА_2 845,36 грн. (а.с. 40 т. 2).
Відповідно до п. 2.11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України.
Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт.
Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження.
Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми.
Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.
Відповідно до п. 3.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Пунктами 7.37, 7.39 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні встановлено, що під час проведення перевірок аналізується порядок видачі підприємствами сум під звіт, виявляються факти неправомірної видачі готівки під звіт працівникам, які повністю не розрахувалися за попередньо видані їм кошти, факти несвоєчасного звітування, а також випадки передавання підзвітних коштів одним працівником іншому тощо; під час перевірки звітів про використання коштів для вирішення господарських питань особлива увага приділяється дотриманню підзвітними особами встановлених термінів складання та подання до бухгалтерії відповідних звітів, своєчасність повернення до каси підприємств залишку невикористаних коштів (одночасно з відповідним звітом), наявність оригіналів підтвердних документів, їх погашення тощо. Крім того, ураховується те, що подання звітів про використання коштів із порушенням установлених термінів може дозволятися лише у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю підзвітної особи або за інших обставин, що мають документальне підтвердження
Згідно п.п. 7.40, 7.41 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, до уваги береться також і те, що не повинні порушуватися строки та умови видачі готівки під звіт, визначені законодавством України, зокрема пунктом 2.11 цього Положення, під час перевірки правильності оформлення видач готівки під звіт як на відрядження, так і на інші потреби встановлюється достовірність підтвердних документів, що додаються до звітів про використання коштів.
Таким чином, відповідачем вірно встановлено про наявність порушень з боку позивача, а саме:
- видані позивачем ОСОБА_4 під звіт кошти на господарські потреби в розмірі 643,32 грн. повинні були бути повернуті нею протягом 2 робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт;
- не повинні були бути видані 15.04.2011 кошти під звіт на господарські потреби в розмірі 845,36 грн. без повного звітування щодо раніше виданих коштів.
Разом з тим, згідно прибуткового касового ордеру №7 ОСОБА_4 вищевказані кошти отримані під звіт на загальну суму 1489,18 частково повернуто в розмірі 1367,72 грн. лише 18.04.2011 (а.с. 41 т. 2).
Відповідно до пункту 1 Указу Президента України від 12.06.1995 № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум.
Таким чином, відповідачем правомірно нараховано штрафні санкції за порушення позивачем п. 2.11, 7.37, 7.40 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, в розмірі 372,30 грн. (1489,18 грн. х 25%).
Крім того, згідно розрахунку штрафних (фінансових) санкцій, податковим повідомленням - рішенням від 23.01.2013 №0000042303/117 до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2989,92 грн.
Так, перевіркою встановлено проведення позивачем готівкових розрахунків з ОСОБА_6 згідно авансових звітів від 05.08.2011 №85 на суму 619,94 грн, від 22.07.2011 №81 на суму 100,00 грн., від 07.05.2012 №58 на суму 1970,00 грн. та готівкових розрахунків з ОСОБА_4 згідно авансового звіту від 17.09.2012 №133 на суму 299,98 грн., без подання одержувачами коштів оригіналу платіжного документа (встановленої форми та змісту), який би підтверджував сплату ними готівкових коштів на загальну суму 2989,92 грн.
Відповідно до п. 3.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Згідно п.п. 3.2, 3.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, касові операції, що проводяться відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оформляються згідно з вимогами цього Закону. Приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами (додаток 2), підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства.
Представником позивача до матеріалів справи надано копії звітів про використання коштів, виданих ОСОБА_6, від 05.08.2011 №85 на суму 619,94 грн., від 22.07.2011 №81 на суму 100,00 грн., від 07.05.2012 №58 на суму 1970,00 грн., а також копії рахунків, фіскальних чеків, квитанції до прибуткового касового ордера, посвідчення про відрядження (а.с.42-59 т.2), на підтвердження сплати ОСОБА_6Ю готівкових коштів на загальну суму 2689,94 грн.
Аналізуючи вищевказані документи, суд дійшов висновку, що вони мають всі необхідні реквізити для встановлення змісту, обсягу господарських операцій, осіб, які безпосередньо приймали участь у їх здійсненні, та інші встановлені вимогами законодавства до первинних документів для надання їм юридичної доказовості.
Стосовно проведення позивачем готівкових розрахунків з ОСОБА_4 представник позивача пояснив, що ОСОБА_4 позивачу надано звіт №133 від 17.09.2012 про використання коштів на суму 299,98 грн. (а.с. 60 т.2) та додано фіскальні чеки від 16.09.2012 №5777 та №5754, що підтверджують факт сплати коштів.
Разом з тим, судом встановлено, що фіскальний чек від 16.09.2012 №5777 на суму 299,98 грн. видано на ім'я ОСОБА_7 (а.с. 61 т. 2).
Факт того, що даний фіскальний чек був вибитий не на ОСОБА_4 та не є належним доказом на підтвердження сплати нею готівкових коштів в розмірі 299,98 грн., представник позивача не заперечував.
Відповідно до пункту 1 Указу Президента України від 12.06.1995 № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів.
Враховуючи встановлені обставини, суд погоджується із висновком відповідача в частині проведення позивачем готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату ОСОБА_4 готівкових коштів згідно авансового звіту від 17.09.2012 №133 на суму 299,98 грн., у зв'язку із чим застосування до позивача штрафної санкції на суму 299,98 грн. є правомірним.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що в цій частині позовні вимоги ПП "Бумеранг" не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Таким чином, податкове повідомлення - рішення від 23.01.2013 №0000042303/117 в частині застосування до позивача суми штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2689,94 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
Стосовно позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 23.01.2013 №0000191702/116, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку, в розмірі 659,54 грн., з них: за основним платежем в розмірі 527,63 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 131,91 грн., судом встановлено наступне.
Відповідно до вимог підпунктів 164.2.11 та 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки, розмір якої обчислюється відповідно до пункту 170.9 статті 170 цього Кодексу; дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді: вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку.
Положеннями пункту 164.5 статті 164 Податкового кодексу України передбачено, що під час нарахування (надання) доходів у будь-якій не грошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою: К = 100 : (100 - Сп), де К - коефіцієнт;Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.
У такому самому порядку визначаються об'єкт оподаткування і база оподаткування для коштів, надміру витрачених платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки.
Згідно до пунктом 167.1 статті 167 Податкового кодексу України ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.
Якщо база оподаткування, яка визначена з урахуванням норм пункту 164.6 статті 164 цього розділу щодо доходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, до суми такого перевищення застосовується ставка 17 відсотків.
Відповідно до вимог підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 170.9.1 пункту 170.9 статті 170 Податкового кодексу України податковим агентом платника податку під час оподаткування суми, виданої платнику податку під звіт та не повернутої ним протягом встановленого підпунктом 170.9.2 цього пункту строку, є особа, що видала таку суму, а саме: а) на відрядження - у сумі, що перевищує суму витрат платника податку на таке відрядження, розрахованій згідно з розділом ІІІ цього Кодексу; б) під звіт для виконання окремих цивільно-правових дій від імені та за рахунок особи, що їх видала, - у сумі, що перевищує суму фактичних витрат платника податку на виконання таких дій.
Відповідно до пп. "а" п. 176.2 ст. 176 Податкового Кодексу України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
При перевірці дотримання підприємством вимог податкового законодавства щодо виплат коштів, наданих під звіт та на відрядження встановлено, що підприємством порушено п. 3.1, 3.2, 7.39, 7.41 Положення про ведення касових операцій в національної валюті в Україні, а саме: проведено готівкові розрахунки без подання одержувачем коштів платіжного документа (встановленої форми та змісту), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на загальну суму 2989,92 грн. (авансові звіти від 05.08.2011 №85, 22.07.2011 №81, 07.05.2012 №58, 17.09.2012 №133).
ПП „Бумеранг", в порушення пп. "а" п. 176.2 ст. 176 Податкового Кодексу України, утримано з виплаченої суми податок з доходів фізичних осіб, в результаті чого підприємством не утримано податку з доходів фізичних осіб в сумі 527,63 грн. (2989,92 грн. х 1,176471х15%= 527,63 грн.), в тому числі по періодах: за липень 2011 року в розмірі 17,64 грн., за серпень 2011 року в розмірі 109,40 грн., за травень 2012 року в розмірі 347,65 грн., за вересень 2012 року в розмірі 52,94 грн.
Разом з тим, в ході розгляду справи, знайшли своє підтвердження проведення ПП "Бумеранг" готівкових розрахунків з ОСОБА_6 на загальну суму 2689,94 грн. згідно авансових звітів від 05.08.2011 №85 на суму 619,94 грн., від 22.07.2011 №81 на суму 100,00 грн., від 07.05.2012 №58 на суму 1970,00 грн. з наданням документів, що підтверджують факт сплати покупцем готівкових коштів на вищевказані суми.
Сума надмірно витрачених позивачем коштів, отриманих ОСОБА_4 згідно авансового звіту від 19.09.2012 №133 на суму 299,98 грн. та не повернутих нею у встановлені законом строки, представником позивача в судовому засіданні визнана в повному обсязі. У зв'язку з тим, що сума не утриманого податку з доходів фізичних осіб склала 52,92 грн. (299,98 грн. х 1,176471 х15%), то сума штрафу дорівнює 13,23 грн. (52,92 грн х 25%).
Таким чином, податкове повідомлення - рішення від 23.01.2013 № 0000191702/116 в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за основним платежем в розмірі 474,70 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 118,68 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог ПП "Бумеранг" про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 23.01.2013 №0000692301/120 та від 18.04.2013 №0002232203/753, суд зазнає наступне.
Судом встановлено, що Кременчуцькою ОДПІ за несвоєчасне подання декларації збору за спеціальне використання водних ресурсів за 1 квартал 2011року, півріччя 2011року, 3 квартали 2011року та 2011 рік винесено податкові повідомлення-рішення від 23.01.2013 №0000692301/120, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання зі збору за спеціальне використання води (крім збору за спеціальне використання води водних об'єктів) за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 342 грн. та від 18.04.2013 №0002232203/753, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання зі збору за спеціальне використання води (крім збору за спеціальне використання води водних об'єктів) за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 169 грн.
Як встановлено в ході судового розгляду справи, відповідно до даних відділу місцевих податків і зборів, плати за землю, ресурсних та неподаних платежів Кременчуцької ОДПІ позивачем сплачено штрафні санкції за несвоєчасне подання декларації по збору за спеціальне використання водних ресурсів за 2011 рік, згідно платіжного доручення №528 від 03.07.2012, що підтверджується листом Кременчуцької ОДПІ від 06.08.2013 №1000/16-03-10-38 та витягом з облікової картки ПП "Бумеранг" зі збору за спеціальне використання водних ресурсів (а.с. 166-168).
Таким чином, податкові повідомлення - рішення від 23.01.2013 №0000692301/120 та від 18.04.2013 №0002232203/753 є протиправними та підлягають скасуванню.
Стосовно відшкодування витрат на правову допомогу в розмірі 3 000 грн. ПП "Бумеранг", суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов'язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги, передбачених законом.
З аналізу наведеної правової норми вбачається, що належним підтвердженням витрат пов'язаних з оплатою правової допомоги є договір про надання правової допомоги та документ, який свідчить про оплату послуг, оформленого у встановленому законом порядку (квитанція, платіжні доручення тощо).
Як вбачається зі змісту пункту 4.1 договору про надання юридичних послуг від 01.09.2010 року, укладеного позивачем із ФОП ОСОБА_8, оплата наданих виконавцем послуг здійснюється щомісячно до 20 числа.
Позивачем надано суду копію платіжного доручення від 18.07.2013 №33 про оплату наданих юридичних послуг в сумі 11 000 грн., однак не надано доказів здійснення оплати юридичних послуг наданих адвокатом згідно акту виконаних робіт від 02.08.2013 року. Крім того, ні в договорі про надання послуг, ні в акті виконаних робіт сторонами не зазначено калькуляцію вартості послуг, що унеможливлює визначення дійсної вартості послуг, оцінених позивачем у 3000,00 грн.
Таким чином, позивачем не надано суду доказів, які б підтверджували понесення зазначених витрат, у зв'язку із чим витрати на правову допомогу в розмірі 3 000 грн. стягненню з відповідача не підлягають.
Отже, позов ПП "Бумеранг" підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Адміністративний позов Приватного підприємства "Бумеранг" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області, третя особа - Управління Державної казначейської служби України у м. Кременчук про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 23.01.2013 № 0000191702/116 в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за основним платежем в розмірі 474,70 грн. (чотириста сімдесят чотири гривні сімдесят копійок) за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 118,68 грн. (сто вісімнадцять гривень шістдесят вісім копійок).
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 23.01.2013 № 0000042303/117 в частині застосування до позивача суми штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2689,94 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят дев'ять гривень дев'яносто чотири копійки).
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 23.01.2013 № 0000692301/120, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання зі збору за спеціальне використання води (крім збору за спеціальне використання води водних об'єктів) за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 342 грн. (триста сорок дві гривні).
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 18.04.2013 № 0002232203/753, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання зі збору за спеціальне використання води (крім збору за спеціальне використання води водних об'єктів) за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 169 грн. (сто шістдесят дев'ять гривень).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України в особі Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області на користь Приватного підприємства "Бумеранг" (ідентифікаційний код 32860683) витрати зі сплати судового збору в розмірі 79 грн. (сімдесят дев'ять гривень).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 09 серпня 2013 року.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва