8.2.3
Іменем України
22 вересня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1263/15
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 7794,25 грн.,-
28 серпня 2015 року позивач звернувся з позовом до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в якому просив стягнути податковий борг на доходи фізичних осіб у розмірі 77794,25 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради Луганської області, перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області. У зв'язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов'язань за відповідачем виник податковий борг з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 7794,25 грн., у тому числі: за основним платежем - 6235,40 грн., штрафні санкції - 1558,85 грн. Податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб визначені контролюючим органом у податковому повідомленні-рішенні від 18.04.2014 № 0002781702, яке винесене на підставі акту перевірки від 28.02.2014 № 304/17-2921113094.
У зв'язку з несплатою у встановлені строки податкових зобов'язань ФОП ОСОБА_1 направлено податкову вимогу від 13.11.2014 № 896-25. Однак, податковий борг не сплачено. На підставі викладеного позивач просив стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 суму податкової заборгованості з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 7794,25 грн.
Представник позивача в судове засідання не прибув, просив розглянути справу без його участі.
Відповідач в судове засідання не прибув, повідомлявся належним чином за адресою, вказаною у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. До суду повернувся конверт з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання». Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач зареєстрований за вищезазначеною адресою та відомості про зміну свого місця знаходження не надавав. Відповідно до положень ч. 11 ст.35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. З огляду на вищезазначене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. (а.с 30).
Відповідно до пункту 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення статті 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до такого.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1, зареєстрований Виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради Луганської області 25.10.2006 (а.с. 12) та перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області з 26.10.2010 за № 750 (а.с. 11).
ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області 28.02.2014 складено акт № 304/17-2921113094 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку з доходів фізичних осіб фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за період з 01.01.2011 по 31.12.2011, яким встановлено порушення платником вимог ст. 177 Податкового кодексу України, а саме заниження чистого оподатковуваного доходу за 2011 рік на суму 40000,00 грн., в наслідок чого донарахований податок з доходів за 2012 рік складає 6235,40 грн. (а.с. 14-20)
Податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб визначені контролюючим органом у податковому повідомленні-рішенні від 18.04.2014 № 0002781702, винесеному на підставі акту перевірки від 28.02.2014 № 304/17-2921113094, яким визначено податкові зобов'язання за основним платежем у сумі 6235,40 грн., штрафні санкції - 1558,85 грн., а всього на суму 7794,25 грн. (а.с. 14-18).
Податкове повідомлення-рішення від 18.04.2014 № 0002781702 направлено податковим органом на адресу ФОП ОСОБА_1 18.04.2014 рекомендованим листом з повідомленням про врученням поштового відправлення, однак, конверт повернуто поштою без вручення за закінченням терміну зберігання. (а.с. 33)
Відповідно до п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Даних про оскарження відповідачем податкового повідомлення-рішення від 18.04.2014 № 0002781702 судом не встановлено, а тому воно є узгодженим та чинним на час розгляду справи.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно із пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 58.1. статті 58 Податкового кодексу України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян).
Пунктом 59.1. ст. 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.4. ст. 59 Податкового кодексу України встановлено, що податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення - рішення.
З метою погашення податкового боргу позивачем вживалися заходи, передбачені Податковим кодексом України, а саме: направлено податкову вимогу від 13.11.2014 № 896-25 на загальну суму 7794,25 грн. (а.с. 5). Податкова вимога отримана відповідачем 18.11.2014 (а.с. 32), у судовому порядку не оскаржена, податковим органом не відкликалася та не скасовувалась, а тому є чинною.
Податковий борг у добровільному порядку не сплачено, що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника (а.с. 34).
Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно існує податковий борг у зазначеній сумі, про яку він повідомлений, та яка до теперішнього часу не сплачена.
На підставі викладеного суд вважає позовні вимоги обґрунтованими й такими, що слід задовольнити.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (і.н. НОМЕР_2, АДРЕСА_1) податковий борг з податку на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування у сумі 7794,25 (сім тисяч сімсот дев'яносто чотири грн. 25 коп.) на користь місцевого бюджету на р/р 33110341700080, код платежу 11010500, отримувач УК у м. Сєвєродонецьку, код 379449909, банк ГУДКСУ в Луганській області, МФО 804013.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Т.В. Смішлива