Постанова від 22.09.2015 по справі 812/1343/15

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

22 вересня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1343/15

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шембелян В.С.,

при секретарі судового засідання Щуровій Г.М.,

без участі сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Сватівської обєднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

31 серпня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Сватівської обєднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що ФОП - ОСОБА_1 перебуває на спрощеній системі оподаткування та відноситься до 3 групи, відповідно до заяви про застосування спрощеної системи оподаткування з 25.01.2012 року. Встановлена відповідачу ставка єдиного податку складає 5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового року, та у відсотках до доходах.

Відповідно до ст..75 Податкового кодексу України Сватівською ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області було проведено перевірки відповідача за результатами яких складені акти перевірки, а саме:

- акт камеральної перевірки даних податкової декларації платника єдиного податку -фізичної особи-підприємця від 07.10.2014 № 288/17/НОМЕР_1, яким встановлено неподання в строк до 11.08.2014 за півріччя 2014 року податкової декларації;

- акт камеральної перевірки податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця від 25.11.2014 № 514/17/НОМЕР_1, яким встановлено неподання у строк до 10.11.2014 податкової декларації за III квартали 2014 року;

- акт камеральної перевірки податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця від 26.03.2015 № 81/17/НОМЕР_1, яким встановлено неподання у строк до 09.02.2015 податкової декларації за 2014 рік;

- акт камеральної перевірки податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця від 03.06.2015 № 204/17/НОМЕР_1, яким встановлено неподання у строк до 12.05.2015 податкової декларації за перший квартал 2015 року.

За результатами вказаних актів перевірки ОДПІ були прийняті наступні податкові повідомлення-рішення:

- № 0003841700 від 17.11.2014 (акт перевірки від 07.10.2014 № 288/17/НОМЕР_1), яким Відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання за штрафними санкціями на суму 170 грн.;

- № 0004101700 від 02.12.2014 (акт перевірки від 25.11.2014 № 514/17/НОМЕР_1), яким збільшено суму грошового зобов'язання за штрафними санкціями на суму 1020 грн.;

- № 000821700 від 31.03.2015 (акт перевірки від 26.03.2015 № 81/17/НОМЕР_1), яким Відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання за штрафними санкціями на суму 1020 грн.;

- № 0001341700 від 17.06.2015 (акт перевірки від 03.06.2015 № 204/17/НОМЕР_1), яким Відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання за штрафними санкціями на суму 1020 гривень.

Зазначені податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем особисто або його представником, що підтверджується підписами на рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення.

Загальна сума штрафних санкцій за неподання податкової звітності відповідачем, визначених Сватівською ОДПІ в податкових повідомленнях-рішеннях штрафних санкцій складає 3230,00 грн. Частину податкового боргу в сумі 26,02 грн. було зменшено за рахунок переплати по рахунку. Отже, залишок несплачених до бюджету грошових зобов'язань відповідачем станом на 25.08.2015 становить 3203,98 грн.

Податковим органом з метою стягнення податкового боргу відповідачу було надіслано податкову вимогу №3-17 від 22.01.2015. Станом на 25.08.2015 податковий борг не сплачено.

Тому позивач просив стягнути з ФОП ОСОБА_1 заборгованість з єдиного податку у розмірі 3203,98 грн.

Представник позивача у судове засідання не прибув, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач у судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 14 Податкового кодексу України наведено перелік основних понять, які використовуються у Податковому кодексі України, зокрема:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1статті 16).

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до ст. 291 Податкового кодексу України 291.2. спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Відповідно до п. 293.3.1 ст. 293 ПКУ для третьої і четвертої груп платників єдиного податку:

1) 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з цим Кодексом;

2) 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

Відповідно до п. 298.1.1 ст. 298 ПК України для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до органу державної податкової служби заяву.

Зареєстровані в установленому законом порядку субєкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої - шостої груп, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації.

Згідно п. 293.1 293.2 ст.293 ПК України ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), та у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

В судовому засіданні встановлено, що фізична особа-підприємець перебуває на обліку в Сватівській обєднаній державній податковій інспекції.

Відповідачем було подано заяву про застосування спрощеної системи оподаткування та вибрано платником єдиного податку 3 групу ставки єдиного податку (а. с. 27).

Пунктом 49.2. статті 49 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цьогоКодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Пунктом 296.3 статті 296 вказаного Кодексу передбачено, що платники єдиного податку третьої-шостої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду. Так, підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Кодексу визначено, що податкові декларації за період, що дорівнює календарному кварталу, подаються протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Статтею 75 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Сватівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Луганській області було проведено перевірки Відповідача за результатами яких складені акти перевірки, а саме:

-акт камеральної перевірки даних податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця від 07.10.2014 № 288/17/НОМЕР_1, яким встановлено неподання у строк до 11.08.2014 за півріччя 2014 року податкової декларації (а.с. 8-9);

-акт камеральної перевірки податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця від 25.11.2014 № 514/17/НОМЕР_1, яким встановлено неподання у строк до 10.11.2014 податкової декларації за III квартали 2014 року (а.с. 11-12);

-акт камеральної перевірки податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця від 26.03.2015 № 81/17/НОМЕР_1, яким встановлено неподання у строк до 09.02.2015 податкової декларації за 2014 рік (а.с. 14-15);

-акт камеральної перевірки податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця від 03.06.2015 № 204/17/НОМЕР_1, яким встановлено неподання у строк до 12.05.2015 податкової декларації за перший квартал 2015 року (а.с.18-19).

Положенням частини 1 пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України визначено, що неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Крім того, вищевказаною статтею передбачено, що ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 грн. за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Відповідно до підпункту 20.1.19. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи та стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

За результатами вказаних актів перевірки ОДПІ були прийняті наступні податкові повідомлення-рішення:

-№ 0003841700 від 17.11.2014 (акт перевірки від 07.10.2014 № 288/17/НОМЕР_1), яким Відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання за штрафними санкціями на суму 170 грн. (а.с.21);

-№ 0004101700 від 02.12.2014 (акт перевірки від 25.11.2014 № 514/17/НОМЕР_1), яким збільшено суму грошового зобов'язання за штрафними санкціями на суму 1020 грн.(а.с. 23);

-№ 000821700 від 31.03.2015 (акт перевірки від 26.03.2015 № 81/17/НОМЕР_1), яким Відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання за штрафними санкціями на суму 1020 грн. (а.с. 24);

-№ 0001341700 від 17.06.2015 (акт перевірки від 03.06.2015 № 204/17/НОМЕР_1), яким Відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання за штрафними санкціями на суму 1020 гривень (а.с.25).

Положеннями пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України визначено, що податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. Фізичній особі податкове повідомлення вручається особисто чи її законному представнику або надсилається на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення.

Зазначені податкові повідомлення-рішення отримані Відповідачем особисто або представником, що підтверджується підписами на рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення (а.с. 22, 23об., 24об., 25об.).

Загальна сума штрафних санкцій за неподання податкової звітності Відповідачем, визначених Сватівською ОДШ в податкових повідомленнях-рішеннях штрафних санкцій складає 3230,00 гривень. Частину податкового боргу в сумі 26,02 грн. було зменшено за рахунок переплати по рахунку. Отже, залишок несплачених до бюджету грошових зобов'язань Відповідачем станом на 25.08.2015 становить 3203,98 гривень

Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до підпункту 56.17.5 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.

Відповідачем податкові зобов'язання, визначені податковими повідомленнями-рішеннями, не оскаржувалися і, отже, вони є узгодженими грошовими зобов'язаннями та є податковим боргом.

Згідно з вимогами підпункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

З метою стягнення податкового боргу Сватівською ОДПІ 22.01.2015 було направлено відповідачу податкову вимогу форми "Ф" за № 3-17 від 22.01.2015, яку отримано його представником 24.01.2015, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 28). Податкова вимога від 22.01.2015, у строк передбачений законом, ФОП ОСОБА_1 не оскаржувалась.

Враховуючи те, що відповідач за час судового розгляду справи доказів, які б спростовували доводи позивача, суду не надав, у добровільному порядку податкову заборгованість з єдиного податку не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись статтями 14, 16, 20, 49, 54, 57, 87, 95, 202, 203, 285, 287 Податкового кодексу України, статтями 11, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Сватівської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1) в доход бюджету (отримувач УК у Сватівському районі / м.Сватове/18050400, код 37928384, банк ГУ ДКСУ у Луганській областіі, МФО 804013, р/р 31412699700272) податковий борг по штрафних (фінансових) санкціях (штрафах) по єдиному податку в сумі 3203,98 ( три тисячі двісті три гривні 98 коп.).

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя В.С. Шембелян