Постанова від 27.08.2015 по справі 804/9566/15

копія

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2015 р. Справа № 804/9566/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Віхрова В.С.,

при секретарі Драгота С.А.,

за участю:

представника позивача Сидоренко В.В.,

представника відповідача Іванової Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Державного закладу «Дорожня клінічна лікарня станції Дніпропетровськ ДП «Придніпровська залізниця» про зобов'язання виконати певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

07.11.2011 р. Контрольно-ревізійне управління в Дніпропетровській області, яке під час розгляду справи було замінено правонаступником - Державною фінансовою інспекцією в Дніпропетровській області (надалі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного закладу «Дорожня клінічна лікарня станції Дніпропетровськ ДП «Придніпровська залізниця» (надалі - відповідач) про зобов'язання ДЗ «Дорожня клінічна лікарня станції Дніпропетровськ ДП «Придніпровська залізниця» виконати певні дії, а саме: виконати п. 2,3,4 обов'язкових вимог Контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області від 08.09.2011 р. №04-06-05-15/9694 на загальну суму 2 037 891,63 грн., шляхом визначеним у вимозі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.11.2011 р. відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду (суддя Голобутовський Р.З., справа №2а/0470/14602/11).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.11.2011 р. зупинено провадження у справі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.09.2014 р. поновлено провадження у справі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.10.2014 р. провадження у справі закрито.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.06.2015 р. скасовано ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.10.2014 р., справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями матеріали зазначеної адміністративної справи були передані для розгляд судді Віхрової В.С.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2015 р. справу прийнято до провадження та призначено до судового розгляду.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що відповідач не забезпечив виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства, що стало підставою для звернення до суду із даним позовом.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п.2 ст.8 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» № 2939-XII від 26.01.1993 р. (надалі - Закон № 2939-XII), в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, головне контрольно-ревізійне управління України, контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі зобов'язанні проводити у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Відповідно до положень Постанови Кабінету міністрів України про затвердження «Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами» від 20.04.2006 р. № 550 (надалі - Постанова №550) інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

Згідно до п.16 Постанови №550 ревізії проводяться шляхом проведення документальних та фактичних перевірок. Документальна перевірка передбачає контроль за установчими, фінансовими, бухгалтерськими (первинними і зведеними) документами, статистичною, фінансовою та бюджетною звітністю, господарськими договорами, розпорядчими та іншими документами об'єкта контролю, пов'язаними з плануванням і провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського обліку, складенням фінансової звітності (далі - документи об'єкта контролю). У разі ведення бухгалтерського обліку з використанням електронних засобів зберігання і обробки інформації на вимогу посадової особи контролюючого органу керівник об'єкта контролю повинен забезпечити оформлення відповідних документів на паперовому носії. Надання документів об'єкта контролю посадовим особам контролюючого органу забезпечується керівником об'єкта чи його заступником.

Результати ревізії оформляються актом, який складається на паперовому носії державною мовою і повинен мати наскрізну нумерацію сторінок. На першому аркуші акта ревізії, який оформляється на бланку контролюючого органу, зазначається назва документа (акт), дата і номер, місце складення (назва міста, села чи селища) (п.35 зазначеного порядку).

У пункті 46 Постанови №550 зазначено, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний контролюючий орган з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.

Судом встановлено, що на виконання п.1.2.4.1 плану контрольно-ревізійної роботи КРУ в Дніпропетровській області на ІІ квартал 2011 року головними контролерами-ревізорами відділу інспектування у сфері послуг КРУ в Дніпропетровській області Моісєєнковою Т.Ю. та Юриною О.В. проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності ДЗ «Дорожня клінічна лікарня станції Дніпропетровськ ДП «Придніпровська залізниця» за період з 01.01.2008 року по 30.06.2011 року, якою встановлено ряд порушень та недоліків, що відображені в Акті ревізії від 25.08.2011 р. за № 06-23/73 (надалі - Акт ревізії).

08.09.2011 р. відносно відповідача винесено вимогу про усунення порушень (лист №04-06-05-15/9694).

Головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому (ст.2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до вимог про усунення порушень відповідача зобов'язано, зокрема:

п. 2 - відшкодувати недоотримані доходи від наданих платних послуг ДП «Придніпровська залізниця» на загальну суму 1290601,35 грн. шляхом проведення претензійно-позовної роботи з ДП «Придніпровська залізниця». В іншому разі відшкодувати за рахунок винних осіб в порядку і розмірах, встановлених ст.ст. 130-136 КЗпП України;

п.3 - відшкодувати витрати спеціального фонду по заробітній платі за рахунок загального у сумі 158618,77 грн., шляхом перерахування зазначеної суми до державного бюджету на реєстраційний рахунок №31114090700004 у ГУДКУ в Дніпропетровській області МФО 805012, одержувач платежу ГУДКУ в Дніпропетровській області, ОКПО 23928791, код платежу 21080500 «Інші надходження»;

п. 4 - відшкодувати зазначену суму 567312,65 грн. шляхом проведення претензійно-позовної роботи з Дніпропетровським метрополітеном. В подальшому забезпечити нарахування заробітної плати штату фельдшерських оздоровчих пунктів, розташованих на Дніпропетровськом метрополітені у відповідності до норм чинного законодавства.

Судом встановлено, що вказана вимога ґрунтується на встановлених під час ревізії порушеннях, а саме:

Ревізією формування та повноти надходження коштів за проведення медичних оглядів, проведеною суцільним порядком за період з 01.01.2008 р. по 30.06.2011 р. встановлено, що закладом укладалися з юридичними особами (замовниками) договори на проведення медичних оглядів та діагностичних обстежень працівників замовників. Підприємство як виконавець надавало медичні послуги по проведенню всіх видів обов'язкових медичних оглядів та інших оглядів та обстежень за бажанням замовників. Сума оплати за надані послуги визначалася згідно з розрахунком вартості медичного огляду на одну людину (калькуляцією) та сплата замовниками здійснювалася відповідно до рахунків, складених лікарнею, на підставі актів виконаних робіт.

Облік укладених договорів ведеться лікарнею в журналі реєстрації договорів.

Ревізією встановлено, що закладом укладено з ДП «Придніпровська залізниця» договір від 31.01.2006 р. №ПР/НВС-06324/НЮ на обов'язковий медичний огляд працівників залізниці. Відповідно до п.2.1.1 Договору ДКЛ ПРЗ як виконавець надавала медичні послуги по проведенню всіх видів обов'язкових медичних оглядів, в тому числі: первинних при прийомі на роботу та періодичних оглядів працівників залізниці. Відповідно до п. 3.1. Договору оплата за послуги здійснюється згідно з розрахунком вартості послуг, що є невід'ємною частиною Договору, на підставі щомісячного акту звірки взаєморозрахунків між ДП «Придніпровська залізниця» та лікарнею. В подальшому строк дії Договору продовжувався шляхом укладання додаткової угоди на відповідний рік, а саме на 2008 рік - додаткова угода від 29.12.2007 №2, на 2009 рік - додаткова угода від 29.12.2008 №3, на 2010 рік - додаткова угода від 30.12.2009 №4, додаткова угода від 22.12.2010 №5 (дія з 01.10.2010), на 2011 рік - додаткова угода від .12.2010 №6, додаткова угода від 03.06.2011 №7.

Відповідно до п.2.2.3 Договору лікарня як виконавець має право виступати з ініціативою щодо внесення змін до Договору або його розірвання.

Слід зазначити, що п.2.1 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій залізничного транспорту, метрополітенів та підприємств міжгалузевого промислового залізничного транспорту України, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 29.04.2010 №240, встановлено, що для проведення переднього (періодичного) медичного огляду працівників керівники підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, метрополітенів підприємств міжгалузевого промислового залізничного транспорту повинні укласти з лікувально-профілактичним закладом державної форми власності, підпорядкованим Укрзалізниці, договір, у якому зазначаються умови та терміни проведення медичних оглядів.

У вартісному виразі закладом надано ДП «Придніпровська залізниця» наступний обсяг послуг: у 2008 році - 971044,35 грн. (без ПДВ) (у тому числі січень-жовтень - 9523,28 грн. (без ПДВ), листопад-грудень - 61521,07 грн. (без ПДВ), у 2009 році - 99997,36 грн. (без ПДВ), у 2010 році - 1738534,26 грн. (без ПДВ), за І півріччя 2011 - 3665,95 грн. (без ПДВ).

Станом на 01.07.2011 р. заборгованість ДП «Придніпровська залізниця» перед лікарнею за Договором склала 739668,92 грн.

Перевіркою загальних розрахунків вартості послуг, розрахунків вартості медичного огляду на одну людину (наказ Міністерства шляхів сполучення СРСР від 01.08.1979 №29ЦЗ (працівники воєнізованої охорони), розрахунків вартості медичного огляду на одну людину (наказ Міністерства шляхів сполучення СРСР від 07.07.1987 23-Ц (особи, пов'язані з безпекою руху), розрахунків вартості медичного огляду на одну людину (вказівка Міністерства шляхів сполучення СРСР від 23.12.1991 №П-2006у (особи, пов'язані з особистою безпекою), розрахунків вартості медичного огляду на одну людину (наказ МОЗ України від 21.05.2007 №246 (особи, пов'язані зі шкідливими умовами праці), розрахунків вартості медичного огляду на одну людину (наказ №280 декретоване населення), розрахунків вартості медичного огляду на одну людину (передрейсові та післярейсові медогляди, наказ Укрзалізниці від 30.07.1997 №185-Ц, наказ від 27.06.2007 №351-Ц), розрахунків вартості медичного огляду на одну людину (наказ №565-Н), розрахунків вартості медичного огляду на одну людину (наказ Міністерства транспорту та зв'язку України від 29.04.2010 №240), складених на 2008-2011 роки для визначення суми оплати ДП «Придніпровська залізниця» за надані лікарнею послуги, встановлено, що у 2008 та 2010 роках, а також протягом І півріччя 2011 року лікарнею відповідно до вищезазначених розрахунків пред'явлено до сплати ДП «Придніпровська залізниця» вартість одного медичного огляду, що розраховувалася у попередніх роках, тобто залишалася незмінною при тому, що складові витрати включені до вартості кожного окремого виду медогляду (заробітна плата, накладні витрати, вартість медичних апаратів) зростали. Так, протягом 2008 року використовувалася вартість кожного окремого виду медогляду, яка розрахована по витратах 2006 року. Протягом 2010 та І півріччя 2011 року використовувалася вартість кожного окремого виду медогляду, яка врахована по витратах 2009 року.

Вищезазначене призвело до недоотримання закладом доходу від наданих платних послуг на загальну суму 1290601,35 грн., в тому числі: 2008 рік - 469613,25 грн., 2010 рік: - 490327,85 грн., за І півріччя 2011 року - 330660,25 грн.

Оскільки певні матеріальні і трудові ресурси лікарні залучаються для виконання робіт на платних умовах, вартість цих послуг не може бути меншою від фактичної їх собівартості.

Крім того, слід зазначити, що п.3.3 договору від 31.01.2006 р. №ПР/НВС-06324/НЮ на надання платних медичних послуг по проведенню всіх видів обов'язкових медичних оглядів працівників ДП «Придніпровська залізниця» та п.2 ст.632 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-ІV, передбачено зміну ціни після укладання договору у випадках і на умовах, встановлених договором або законом, у разі зростання витрат на надання послуг, лікарнею повинно було переглядатися відповідні складові калькуляцій на надання послуг, з метою недопущення покриття за рахунок бюджетних коштів витрат сторонніх юридичних осіб.

Таким чином, порушено вимоги ст. 17 Закону України від 14.10.1992 №2694-ХІІ «Про охорону праці», п. 3 Переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання, затвердженого постановою КМУ від 17.05.2002 №659 (в період її дії), в частині покриття надходженнями витрат, пов'язаних з організацією та наданням платних послуг, п.2.5 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ України від 21.05.2007 №246 та наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 29.04.2010 №240, в частині вимоги, що роботодавець (в даному випадку - ДП «Придніпровська залізниця») за рахунок власних коштів забезпечує організацію проведення медичних оглядів працівників.

Крім того, встановлено, що в період з 01.01.2008 р. по 31.10.2008 р. (до створення відділення профілактики поліклінічного відділення лікарні) лікарям, які проводили медичні огляди категорій працівників (громадян) відповідно до Постанови №1138 в межах свого робочого часу за основним місцем роботи відповідно до вищевказаного Договору та за договорами із іншими суб'єктами господарювання та страховими організаціями, оплата праці здійснювалася за рахунок коштів загального фонду бюджету, що призвело до покриття за рахунок коштів загального фонду витрат спеціального фонду по заробітній платі та нарахувань на неї в сумі 107923,38 грн. (КПКВ 3104040, КЕКВ 1111 «Заробітна плата» - 79122,71 грн, КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» - 28800,67 грн.).

Вищезазначеним порушено вимоги п. 19, п. 23, п. 49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 №228, п.3 Переліку груп власних надходжень бюджетних установ, п. 5.8 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 №308/519.

Ревізію штатної дисципліни, оплати праці працівників та нарахування на заробітну плату проведено вибірковим порядком за періоди, що зазначені при викладенні результатів ревізії окремих питань даного розділу.

Ревізію правильності і обґрунтованості планування фонду оплати праці та обов'язкових нарахувань на заробітну плату проведено за 2011 рік згідно із розрахунками до кошторису доходів і видатків та штатним розписом. Планування видатків на оплату праці та обов'язкових нарахувань на заробітну плату за загальним фондом кошторису здійснювалося відповідно до Порядку №228, Наказу №33, але з деякими порушеннями.

Так, ревізією правильності проведення видатків на оплату праці за 2008-2010 роки та І півріччя 2011 року встановлено, що штатні одиниці - 1,0 посада економіста з фінансової роботи та 0,5 посади касира утримуються за рахунок бюджетних асигнувань загального фонду. Утримання зазначених посад відповідно до п.1.17 додатку №46, п.9 б) додатка №45 Наказу №33 передбачено за рахунок коштів спеціального фонду.

Внаслідок вищезазначеного виникло покриття за рахунок бюджетних коштів витрат на оплату праці працівників, які виконували роботу для надання платних послуг, на загальну суму 50695,39 грн. (у 2008 році: по КЕКВ 1110 - 9743,13 грн., КЕКВ 1120 - 3546,50 грн.; у 2009 році: КЕКВ 1110 - 8927,38 грн., КЕКВ 1120 - 3249,57 грн.; у 2010 році: КЕКВ 1110 - 11166,62 грн., КЕКВ 1120 - 4064,65 грн.; у 2011 році: КЕКВ 1110 - 7329,58 грн., КЕКВ1120 - 2667,97 грн.), чим порушено п. 19, п. 23, п. 49 Порядку №228.

Провідний економіст ОСОБА_5 пояснила, що видатки на оплату праці на зазначені посади здійснювалися за рахунок коштів загального фонду згідно затверджених штатних розписів Головним управлінням медичних закладів Укрзалізниці. Але при формуванні штатних розписів на 2012 рік вищевказані посади будуть утримуватися за рахунок коштів спеціального фонду.

Операцію з нарахування заробітної плати по бухгалтерському обліку відображено у меморіальному ордері №5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій» за 2011 рік за дебетом субрахунку 801 «Видатки з державного бюджету на утримання установи та інші заходи», кредитом субрахунку 661 «Розрахунки із заробітної плати».

Порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на загальну суму 50695,39 грн.

В ході проведення ревізії було встановлено, що до складу поліклінічного відділення ДКЛ ПРЗ входять вісім здоровпунктів, два з яких розташовані на Державному підприємстві «Дніпропетровський метрополітен». Відповідно до наданої до ревізії копії наказу (мовою оригіналу) «Начальника врачебно-санитарной службы Приднепровской ж.д. от 26.12.1995 г. №НВС-02/30» зазначені фельдшерські здоровпункти станції Комунарівська та електродепо Дніпропетровського метрополітену відкрито з 28.12.1995 для (мовою оригіналу) «оказания медицинской помощи работникам метрополитена, пасажирам при функционировании первой линии Днепропетровского метрополитена».

Відповідно до наданих до ревізії посадових інструкцій завідуючої фельдшерським оздоровчим пунктом електродепо Дніпропетровського метрополітену, медичної сестри фельдшерського оздоровчого пункту ст. Комунарівська Дніпропетровського метрополітену, фельдшерів фельдшерських оздоровчих пунктів електродепо Дніпропетровського метрополітену та ст. Комунарівська Дніпропетровського метрополітену до посадових обов'язків всіх зазначених працівників лікарні віднесено надання першої медичної допомоги працівникам Дніпропетровського метрополітену, проведення передрейсових медичних оглядів локомотивних бригад, водіїв автотранспорту, майстрам техдопомоги та медичних оглядів перед роботою підлеглим контингентам працюючих, проведення профілактичної роботи в електродепо Дніпропетровського метрополітену, тощо.

Таким чином, діяльність штату зазначених фельдшерських оздоровчих пункті ДКЛ ПРЗ забезпечує роботу Дніпропетровського метрополітену в напрямку надання медичної допомоги працівникам Дніпропетровського метрополітену, забезпечення вимог чинного законодавства з охорони праці та безпеки руху на метрополітені, в тому числі з організації передрейсових медичних оглядів.

В ході ревізії встановлено, що в період з 01.01.2008 р. по 30.06.2011 р. штат фельдшерських оздоровчих пунктів, розташованих на Дніпропетровському метрополітені, утримувався за рахунок загального фонду бюджету лікарні. За період, що підлягав ревізії, 7-ми працівникам фельдшерських оздоровчих пунктів нараховано та виплачено заробітної плати на загальну суму 415967,11 грн., в тому числі: 2008 рік - 90527,20 грн., 2009 рік - 114428,66 грн., 2010 рік - 144526,21 грн., за І півріччя 2011 року - 66485,04 грн., та проведено нарахувань на заробітну плату та перераховано внесків до державних цільових фондів на загальну суму 151345,54 грн., в тому числі: 2008 рік - 32951,90 грн., 2009 рік - 41652,03 грн., 2010 рік - 52607,54 грн., за І півріччя 2011 року - 24134,07 грн.

Операції з нарахування заробітної плати в бухгалтерському обліку відображено в меморіальному ордері №5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій» помісячно за весь період, що підлягав ревізії, за дебетом рахунку 801 «Видатки з державного бюджету на утримання установи та інші заходи», кредитом рахунку 661 «Розрахунки із заробітної плати».

Вищезазначене є порушенням норм розділу VII «Штатні нормативи медичного персоналу фельдшерського здоровпункту метрополітену» додатка 28 до наказу МОЗ України від 23.02.2000 №33 «Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров'я», згідно з яким штати фельдшерського здоровпункту утримуються за рахунок коштів метрополітену, та призвело до покриття закладом за рахунок коштів загального фонду бюджету витрат Дніпропетровського метрополітену, за період з 01.01.2008 р. по 01.07.2011 р. на загальну суму 567312,65 грн. (КПК 3104040, КЕКВ 1111 «Заробітна плата» - 415967,11 грн., КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» - 151345,54 грн.), в тому числі за 2008 рік - 123479,10 грн., за 2009 рік - 156080,69 грн., за 2010 рік - 197133,75 грн., за І півріччя 2011 року - 90619,11 грн.

Внаслідок допущеного порушення державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 567312,65 грн.

Ревізією витрачання бюджетних коштів на харчування, лікарські засоби та вироби медичного призначення встановлено, що облік заготівлі крові, її компонентів та препаратів ведеться ДКЛ ПРЗ у порушення вимог Інструкції з обліку крові при її заготівлі та переробці в закладах та в установах охорони здоров'я, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я СРСР від 15.09.1987 №1035 (надалі - Інструкція №1035).

Ревізією встановлено, що в порушення п.7 та п.1.3 Інструкції №1035 та п.36 Інструкції з обліку запасів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 08.12.2000 №125 (надалі - Інструкції №125), облік компонентів крові у кількісному та сумарному виразі за даними бухгалтерського обліку станом на момент проведення ревізії відсутній.

Протягом періоду, що підлягав ревізії, компоненти крові надходили до кабінету переливання крові лікарні від Дніпропетровської станції переливання крові станції м. Дніпропетровськ Придніпровської залізниці та від КЗ «Дніпропетровська обласна станція переливання крові».

В ході ревізії проведено зустрічну звірку з питання документального підтвердження в КЗ «Дніпропетровська обласна станція переливання крові» виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися з ДКЛ ПРЗ за період з 01.01.2008 р. по 30.06.2011 р.

В ході проведення зустрічної звірки Станцією до перевірки надані первинні документи, що підтверджують асортимент, кількість та вартість поставлених відповідно до укладених договорів препаратів крові протягом 2008 та 2009 рр.

Зустрічною звіркою встановлено, що у лютому 2009 р. відповідно до заявки на трансфузійні середовища від 17.02.2009 р., виписаної медичною сестрою кабінету переливання крові лікарні ОСОБА_6 на хворого ОСОБА_10, та накладної від 17.02.2009 р. №283 Станцією поставлено лікарні еритроцитну масу у кількості 1,055 л на загальну суму 227,86 грн. За даними бухгалтерського обліку Станції та лікарні станом на 01.01.2011 р. та на 01.07.2011 р. заборгованість між Станцією та ДКЛ ПРЗ відсутня.

Еритроцитну масу у кількості 1,055 л отримано медичною сестрою кабінету переливання крові лікарні ОСОБА_6 за довіреністю від 17.02.2009 р. №.ЯМП 635816. Проте, фактично за даними бухгалтерського обліку лікарні та даними журналу обліку еритроцитної маси кабінету переливання крові еритроцитну масу у кількості 1,055 л на загальну суму 227,86 грн. не оприбутковано.

Ревізією встановлено, що від Дніпропетровської станції переливання крові станції Дніпропетровськ Придніпровської залізниці компоненти крові надходили на підставі вимог до кабінету переливання крові лікарні тільки у кількісному виразі, без зазначення групової та резус-належності крові, без кількості у флаконі, без дати заготівлі, без номенклатурного номеру флакону, без зазначення прізвища ким отримано, чим порушено п.п.2.2, 3.2 Інструкції №1035.

Слід зазначити, що препарати та компоненти крові за період з 01.01.2008 р. по 14.09.2010 р. оприбутковувалися медичною сестрою кабінету переливання крові ОСОБА_6 (п.5 наказу головного лікаря від 14.09.2010 р. №232/ос), з 15.09.2010 р. по теперішній час - медичною сестрою кабінету переливання крові ОСОБА_7(п.4 наказу головного лікаря від 14.09.2010 р. №232/ос) згідно з журналами обліку плазми та еритроцитної маси. При цьому, у порушення п.1.9 Інструкції №90 та п.1.4 Інструкції №1035 при зміні матеріально - відповідальних осіб на день прийняття-передання справ, інвентаризація медикаментів та препаратів крові не проводилася.

Відповідно до інформації, наданої Державним закладом «Дорожня станція переливання крові ДП «Придніпровська залізниця» листом від 27.07.2011 р. №116/116, слідує, що за період роботи з 2008 по 2011 в журналі обліку видачі плазми (форма №460/0) записів про повернення плазми з кабінету переливання крові ДКЛ ПРЗ немає.

Крім того, в бухгалтерії лікарні відсутні акти на списання браку препаратів крові (плазми), чим порушено р. 6 Інструкції №1035.

Так, вибірковою ревізією правильності списання компонентів крові (плазми) за період з 01.01.2008 р. по 30.06.2011 р., проведеною у медичної сестри кабінету переливання крові ОСОБА_7 шляхом співставлення даних журналу обліку плазми кабінету переливання крові, журналів реєстрації переливання трансфузійних рідин відділень лікарні, листків реєстрації переливання трансфузійних рідин і протоколів переливання крові та її компонентів з відривним талоном (етикеткою) у медичних картах хворих (історіях хвороб), встановлено списання плазми без належного документального підтвердження, а саме: по журналу обліку видачі плазми не відображено дані щодо найменування відділення, номеру історії хвороби, дати видачі та підпису особи, яка видала та отримала плазму, чим порушено пп.3.2, 3.4 Інструкції №1035 та п.39 Інструкції обліку медикаментів, перев'язувальних засобів та виробів медичного призначення в лікувально-профілактичних установах, що знаходяться на державному бюджеті СРСР, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я СРСР від 02.06.1987 №747 (далі - Інструкція №747).

Враховуючи, що від Дніпропетровської станції переливання крові станції Дніпропетровськ Придніпровської залізниці компоненти крові надходили тільки у кількісному виразі та станом на дату призупинення ревізії до ревізії не надані калькуляції вартості 1л плазми, які розраховані, враховуючи із понесених витрат станцією переливання крові ст. Дніпропетровськ на момент призупинення ревізії суму збитків від безпідставно списаної плазми розраховано за прейскурантом цін КЗ «Дніпропетровська обласна станція переливання крові» і яка склала 35258,40 грн.

Слід зазначити, що до 01.01.2011 р. входила до складу лікарні як відокремлений підрозділ (Дніпропетровська станція переливання крові станції Дніпропетровськ Придніпровської залізниці).

На момент поновлення ревізії лікарнею надані калькуляції відшкодування витрат на 1 літр плазми по Державній станції переливання крові за 2008-2011 рр., які підписані повним лікарем та головним бухгалтером лікарні. Згідно із даними наданих до ревізії калькуляцій вартість 1 літра плазми становить: у 2008 році - 367,94 грн., у 2009 році - 362,79 грн., у 2010 році - 401,07 грн. та у 2011 році - 409,58 грн.

На підставі наданих до ревізії калькуляцій розраховано суму матеріальної шкоди (збитків), завданих лікарні за 2008 - 1 півріччя 2011 року внаслідок безпідставного списання плазми у кількості 58,08 л на загальну суму 21358,86 грн. (КПКВ 3104040, КЕКВ 1132) (2008 рік -у кількості 24,65 л на суму 9069,72 грн., 2009 рік - у кількості 26,46 л на суму 9599,42 грн., 2010 рік - у кількості 5,54 л на суму 2104,02 грн. та І півріччя 2011 року - у кількості 1,43 л на суму 585,70 грн.).

Відповідно до пояснення медичної сестри ОСОБА_7 нею не здійснювалося безпідставне списання плазми; свіжезаморожена плазма, яка була не придатна до використання, списувалася на підставі відповідних актів про знищення. При цьому, як було зазначено вище в бухгалтерії лікарні відсутні акти на списання браку препаратів крові (плазми).

Таким чином, ревізією витрачання бюджетних коштів на харчування, лікарські засоби та вироби медичного призначення встановлено порушення внаслідок безпідставного списання виробів медичного призначення та компонентів крові (плазми) на загальну суму 21358,86 грн., що призвело до матеріальної шкоди (збитків) лікарні.

Судом встановлено, що правомірність вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень №04-06-05-15/9694 була предметом розгляду у справі № 2а/0470/12211/11.

20.03.2012 р. постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду адміністративний по справі № 2а/0470/12211/11 позов ДЗ «Дорожня клінічна лікарня станції Дніпропетровськ ДП «Придніпровська залізниця» до Державної фінансової інспекції про визнання дій неправомірними задоволено, а саме визнано неправомірними та скасовано пункти 2,3,4 вимог Контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області про усунення порушень за №04-06-05-15/9694 від 08.09.2011 р.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2014 р. постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.03.2012 р. залишено без змін.

Рішення набрало законної сили у відповідності до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

В силу ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені вищезазначеними судовими актами факти мають преюдиціальне значення в рамках досліджуваного адміністративного спору та доведенню знову не підлягають.

Отже, у судовому порядку встановлено протиправність вимог фінансової інспекції (зокрема п.2, 3, 4), оформлені листом від 08.09.201 р. №04-06-05-15/9694.

Крім того, суд зазначає, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та, у разі виявлення порушень законодавства, пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

Правові норми, регулюючі повноваження позивача не містять положень щодо права відповідача зобов'язувати підконтрольну установу в примусовому порядку здійснювати заходи щодо відшкодування певної суми коштів, у тому числі, звертатись до винних осіб з метою відшкодування збитків.

Відсутність положень щодо такого примусу узгоджується із положеннями ст.8 Конституції України, відповідно до якої в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Жодна норма процесуального та іншого законодавства не зобов'язує будь-яку особу звертатися до інших осіб за захистом прав, свобод та інтересів. Таке звернення є виключно правом особи.

При виявленні збитків, заподіяних державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на коригування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства, і в цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються в добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

На підставі наведеного слідує висновок про наявність в органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених під час перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені під час перевірки збитки.

Таким чином, обов'язковою до виконання є вимога органу державного фінансового контролю, спрямована на коригування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства.

Відповідно до ч. 4, 5 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а згідно до ст. 86 вищевказаного Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Позивачем не було доведено належними та допустимими доказами правомірність та обґрунтованість заявлених позовних вимог з урахуванням судового рішення, яким скасовано вимоги про усунення порушень, які оформлені листом від 08.09.2011 р. №04-06-05-15/9694.

Згідно із ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За наведених обставин у сукупності, адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Державного закладу «Дорожня клінічна лікарня станції Дніпропетровськ ДП «Придніпровська залізниця» про зобов'язання виконати певні дії, - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.

Повний текст постанови складено 01 вересня 2015 року.

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 01.09.15 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді В.С. Віхрова В.С. Віхрова Ю.Ю. Ковтун