Справа № 822/952/15
Головуючий у 1-й інстанції: Ковальчук А.М.
Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.
15 вересня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Сторчака В. Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу представника позивачів ОСОБА_2 на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19 (далі - позивачі) до Старокостянтинівської районної державної адміністрації (далі - відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Капустинська сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області та Управління Держземагенства у Старокостянтинівському районі Хмельницької області (далі - треті особи 1, 2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
В березні 2015 року позивачі звернулась до суду з тотожними адміністративними позовами до відповідача про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
25 березня 2015 року ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду позовні вимоги позивачів було об'єднано в одне провадження
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.05.2015 в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, представник позивачів подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати і прийняти нове з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що розпаювання земель колишнього КСП ім. "1 Травня" проводилось згідно рішення сесії Пашковецької сільської ради, яким у колективну власність було передано 1131, 30 га. земель та на основі якого було видано державний акт на право колективної власності на землю НОМЕР_1 від 28.12.1995.
Однак при проведенні розпаювання із розподілу було виключено 420 га. рільних земель, що підпадали під визначення "деградовані" та підлягали консервації.
В зв'язку з тим, що жодних дій по консервації земель на території Капустинської сільської ради вчинено не було, ОСОБА_20 звернувся до голови Старокостянтинівської РДА із проханням вчинити дії по наданню жителям села Капустин дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП ім. "1 Травня".
Листом від 23.01.2015 за №М-3 заявнику надано відповідь, згідно якої він своє право на отримання земельної частки (паю) використав, оскільки сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) в натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на земельну ділянку. Аналогічні правовідносини склалися між відповідачем і позивачами в даній справі.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивачі не дотримались процедури вчинення відповідних дій для отримання земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), чітко визначеної Законом України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" від 05.06.2003, то дії відповідача в такому випадку є законними, а позовні вимоги позивачів не підлягають задоволенню.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно з п. "а" та "г" ч. 1 ст. 17 ЗК України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом та підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Так, згідно ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Так, судом першої інстанції встановлено, що згідно з книгою реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) позивачами отримано сертифікати на право на земельну частку (пай), відповідно до яких позивачам належить право на земельну частку (пай у землі, яка перебуває у колективній власності КСП ім. 1 Травня на території Капустинської сільської ради, розміром по 3,48 в умовних кадастрових гектарах кожному.
Згідно із п. 17 Перехідних положень ЗК України, сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Порядок паювання земель переданих у колективну власність регулюється Указом Президента України "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" від 08.08.1995 № 720/95, згідно із п.п. 2-6 якого, при паюванні вартість розмірі в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.
Позивачам не було передано у приватну власність земельні ділянки належної площі, як передбачено сертифікатами на право на земельну частку пай, а тому відповідачем видано розпорядження № 460/2007-р від 25.12.2007 "Про затвердження проектів землеустрою та передачу у власність земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та особистого селянського господарства", відповідно до Додатку № 11 якого позивачам було додано земельні ділянки.
Згідно з матеріалами справи Старокостянтинівською РДА не було реалізовано в повній мірі сертифікати на право на земельну частку (пай) позивачів, при цьому, відповідно до листа-відповіді на звернення від 23.01.2015 року № М-3 частина земель була вилучена із розподілу, оскільки вони підпадають під визначення "деградовані".
Попри це, в матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що земельний масив, з якого позивачу може бути додано земельну ділянку на реалізацію сертифікату, віднесений до категорії деградованих земель.
Разом з тим, Вінницьким апеляційним адміністративним судом ухвалою від 14.07.2015 та від 01.09.2015 витребовувались від Капустинської сільської ради, Старокостянтинівської районної державної адміністрації та Управління Держземагенства у Старокостянтинівському районі Хмельницької області відомості щодо правового статусу спірних земель, їх подальшу консервацію чи розпорядження ними.
14 вересня 2015 року на адресу Вінницького апеляційного адміністративного суду надійшла інформація від Старокостянтинівської районної державної адміністрації про те, що жодного розпорядження про віднесення спірних земельних ділянок до деградованих та подальшу їх консервацію, районною державною адміністрацією не приймалось.
Таким чином, до суду не було надано будь-яких доказів: наказів чи розпоряджень з приводу віднесення даного земельного масиву до деградованих земель, чи будь-яку технічну документацію, висновки, експертизи з цього питання.
Окрім цього, до суду було надано договори оренди вище вказаного земельного масиву. Відповідно до договору оренди земельної ділянки від 14.04.2010 передано в оренду ТОВ "Старокостянтинів Агро" земельну ділянку, загальною площею 420,00 га із земель не витребуваних паїв.
Відповідно до інформації, що міститься в договорах оренди земельної ділянки, земельний масив, з якого позивачу може бути додано земельну ділянку на реалізацію сертифікату, не лише передавався Старокостянтинівською РДА в оренду, але і відносився до земель нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району. Згідно умов договору земельні ділянки надавались у тимчасове платне користування на умовах оренди на строк 5 років, але не довше ніж до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельні ділянки.
Угода про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки від 10.03.2015 на відміну від договорів оренди не була зареєстрована у встановленому чинним законодавством порядку, тобто земельна ділянка площею 420 га., яка є невитребуваними земельними частками (паями) не обтяжена ні правом власності, ні правом користування, зареєстрованим у встановленому законом порядку. Крім того, жодних рішень про надання згоди та щодо затвердження документації, як встановлено апеляційним судом не приймалось.
Відтак, колегія суддів проаналізувавши вищевикладене прийшла до висновку, що аргументація відповідача з приводу не реалізації в повній мірі сертифікату на право на земельну частку (пай) позивача, оскільки частина земель відноситься до деградованих, є безпідставною та не відповідає дійсності.
При цьому, варто зазначити, що у відповідності до ст. 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 № 586-XIV на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Так, колегія суддів зазначає, що відповідь голови адміністрації Старокостянтинівської районної державної адміністрації на звернення ОСОБА_20 викладена у формі листа, який не є актом суб'єкта владних повноважень в розумінні КАС України та Закону України "Про місцеві державні адміністрації", і не містить рішення по суті порушеного питання.
Разом з тим, безпідставним є посилання відповідача на те, що з метою реалізації свого права позивачу необхідно було звернутись із додатковою заявою про надання йому землі, оскільки таке право є гарантованим чинним законодавством та не потребує повторного звернення до державного органу. Окрім цього, порушення державним органом як зазначалось вище було допущено ще під час первинного звернення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Старокостянтинівською районною державною адміністрацією було неправомірно відмовлено у наданні дозволів на розробку технічної документації позивачам.
З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, тобто прийнята постанова не відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і підлягає скасуванню з постановленням нової про задоволення адміністративних позовів .
Відповідно до статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення: є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу представника позивачів ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 травня 2015 року скасувати та прийняти нову.
Адміністративні позови задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Старокостянтинівської районної державної адміністрації щодо надання дозволу на розробку технічної документації.
Зобов'язати Старокостянтинівську районну державну адміністрацію вчинити дії по наданню ОСОБА_18 дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай, згідно сертифіката НОМЕР_2.
Зобов'язати Старокостянтинівську районну державну адміністрацію вчинити дії по наданню ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай, згідно сертифіката НОМЕР_3.
Зобов'язати Старокостянтинівську районну державну адміністрацію вчинити дії по наданню ОСОБА_4 дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай, згідно сертифіката НОМЕР_4.
Зобов'язати Старокостянтинівську районну державну адміністрацію вчинити дії по наданню ОСОБА_5 дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай, згідно сертифіката НОМЕР_5.
Зобов'язати Старокостянтинівську районну державну адміністрацію вчинити дії по наданню ОСОБА_6 дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай, згідно сертифіката НОМЕР_6.
Зобов'язати Старокостянтинівську районну державну адміністрацію вчинити дії по наданню ОСОБА_7 дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай, згідно сертифіката НОМЕР_7.
Зобов'язати Старокостянтинівську районну державну адміністрацію вчинити дії по наданню ОСОБА_8 дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай, згідно сертифіката НОМЕР_8.
Зобов'язати Старокостянтинівську районну державну адміністрацію вчинити дії по наданню ОСОБА_9 дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай, згідно сертифіката НОМЕР_9.
Зобов'язати Старокостянтинівську районну державну адміністрацію вчинити дії по наданню ОСОБА_10 дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай, згідно сертифіката НОМЕР_10.
Зобов'язати Старокостянтинівську районну державну адміністрацію вчинити дії по наданню ОСОБА_11 дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай, згідно сертифіката НОМЕР_11.
Зобов'язати Старокостянтинівську районну державну адміністрацію вчинити дії по наданню ОСОБА_12 дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай, згідно сертифіката НОМЕР_12.
Зобов'язати Старокостянтинівську районну державну адміністрацію вчинити дії по наданню ОСОБА_21 дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай, згідно сертифіката НОМЕР_13.
Зобов'язати Старокостянтинівську районну державну адміністрацію вчинити дії по наданню ОСОБА_13 дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай, згідно сертифіката НОМЕР_14.
Зобов'язати Старокостянтинівську районну державну адміністрацію вчинити дії по наданню ОСОБА_14 дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай, згідно сертифіката НОМЕР_15.
Зобов'язати Старокостянтинівську районну державну адміністрацію вчинити дії по наданню ОСОБА_15 дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай, згідно сертифіката НОМЕР_16.
Зобов'язати Старокостянтинівську районну державну адміністрацію вчинити дії по наданню ОСОБА_16 дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай, згідно сертифіката НОМЕР_17.
Зобов'язати Старокостянтинівську районну державну адміністрацію вчинити дії по наданню ОСОБА_17 дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай, згідно сертифіката НОМЕР_18.
Зобов'язати Старокостянтинівську районну державну адміністрацію вчинити дії по наданню ОСОБА_19 дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай, згідно сертифіката НОМЕР_19.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий Ватаманюк Р.В.
Судді Мельник-Томенко Ж. М.
Сторчак В. Ю.