Ухвала від 15.09.2015 по справі 818/1948/15

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2015 р.Справа № 818/1948/15

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Мельнікової Л.В.

суддів - Бартош Н.С. , Донець Л.О.

за участю секретаря судового засідання - Співак О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «Сумська насосна техніка» на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 23 липня 2015 року та на додаткову постанову Сумського окружного адміністративного суду від 28 липня 2015 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Сумська насосна техніка» до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Сумська насосна техніка» (далі - позивач, ТОВ «Сумська насосна техніка») звернувся до адміністративного суду з позовом про скасування повідомлення-рішення відповідача - Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач, ДПІ у м. Сумах) № 0000321502/10741 від 03.04.2015 року, щодо зменшення розміру залишку від'ємного значення суми ПДВ в розмірі 3 843,00 грн. по декларації за січень 2015 року.

В обґрунтування позовних вимог ТОВ «Сумська насосна техніка» зазначає про хибність висновків податкового органу про порушення підприємством податкового законодавства, викладених в акті перевірки від 12.03.2015 року № 183/18-19-15-02/37283133 Про результати камеральної перевірки даних задекларованих у податковій звітності з ПДВ ТОВ «Сумська насосна техніка», щодо від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту щодо суми бюджетного відшкодування за січень 2015 року (надалі акт камеральної перевірки). Позивач не згоден з ухваленим повідомленням-рішенням, оскільки під час перевірки ДПІ у м. Сумах поставила під сумнів правомірність звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання брухту чорних металів на суму 19215,00 грн. у січні 2015 року на підставі пункту 23 підрозділу 2 розділу XX «Перехідних положень» Податкового кодексу України. Вважає, що ДПІ у м. Сумах невірно трактує норми права, оскільки закінчення строку дії постанови Кабінету міністрів України від 12.01.2011 року № 15, за умови наявності норми Кодексу, що регулює питання звільнення від оподаткування операцій з постачання брухту чорних та кольорових металів, не дає підстав вважати вказані операції такими, що підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 20%.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 23 липня 2015 року в задоволенні адміністративного позову ТОВ «Сумська насосна техніка» відмовлено.

Додатковою постановою Сумського окружного адміністративного суду від 28 липня 2015 року стягнуто з ТОВ «Сумська насосна техніка» на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 1644 грн. 30 коп. (одна тисяча шістсот сорок чотири грн. 30 коп.).

В апеляційній скарзі, позивач, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати зазначені постанову Сумського окружного адміністративного суду від 23 липня 2015 та додаткову постанову Сумського окружного адміністративного суду від 28 липня 2015 року та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга відповідно до положень ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Судом встановлено, що ДПІ у м. Сумах проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «Сумська насосна техніка», щодо достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість та від'ємного значення за період з 1 по 31 січня 2015 року, за результатами якої складено акт від 12 березня 2015 року № 183/18-19-15-02/37283133 (а.с. 8-12).

Згідно висновків вказаного акту: позивачем порушено п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, в результаті чого знижено від'ємне значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту по податковій декларації за січень 2015 року (р. 19) в розмірі 3843 грн.

Зазначеного висновку контролюючий орган дійшов з огляду на встановлені в ході проведення перевірки обставини, а саме - ТОВ «Сумська насосна техніка» включило до графи «операції, які звільненні від оподаткування» податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2015 року (вхідний ДПІ у м. Сумах від 20 лютого 2015 року №9019073854) податкові накладні на загальну суму 19215 грн. - поставка брухту чорних металів згідно з пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, тобто без нарахування податку на додану вартість за ставкою 20 відсотків. В акті перевірки зазначено, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» продовжено до 1 січня 2017 року дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, визначеного пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України. При цьому переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України. На день написання акта камеральної перевірки відповідного нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України, який визначав би переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово звільняються від оподаткування податком на додану вартість, або продовжував би дію постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року № 15, не прийнято.

На підставі вищезазначеного акту перевірки ДПІ у м. Сумах прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.04.2015 року № 0000321502/10741, яким ТОВ «Сумська насосна техніка» зменшено розмір залишку від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 3 843,00 грн.

Вирішуючи спір, та приймаючи рішення про правомірність прийнятого податкового повідомлення - рішення, суд виходив з того, що у зв'язку з відсутністю затвердженого переліку відходів та брухту чорних та кольорових металів, операції з постачання яких звільнялися від оподаткування податком на додану вартість, ТОВ «Сумська насосна техніка» під час поставки брухту чорних металів у період з 01 січня по 30 березня 2015 року, не мало права застосовувати нульову ставку ПДВ до таких операцій.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.

Згідно із пунктом 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податків, зокрема, з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до положень п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (пункт 200.3 статті 200 Податкового кодексу України).

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі - Закон № 71) внесено зміни до пункту 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України. Зокрема, до 1 січня 2017 року продовжена дія режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Постанова Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року №15 (далі - постанова №15), якою був затверджений перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 5 лютого 2014 року № 43, діяла до 1 січня 2015 року.

Станом на 01 січня 2015 року відповідного нормативно-правового акта Уряду, який визначав би переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість, або продовжував би дію постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року № 15, прийнято не було.

Таким чином, з 01 січня 2015 року були відсутні діючі переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, до операцій з яких міг застосовуватись режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість, визначений пунктом 23 підрозділу 2 Розділу XX ПК України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. N 136, яка набрала законної сили 31 березня 2015 року продовжено дію постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року № 15 «Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість» та встановлено новий термін, до 01 січня 2017 року.

Частиною 1 ст. 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення ч. 1 ст. 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

Частиною 1 ст. 53 Закону України від 07 жовтня 2010 року № 2591-VI «Про Кабінет Міністрів України» (в редакції, що була чинною до 01 квітня 2015 року) передбачено, що постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня її офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше для їх опублікування.

Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у зв'язку з відсутністю затвердженого переліку відходів та брухту чорних та кольорових металів, операції з постачання яких звільнялися від оподаткування податком на додану вартість, ТОВ «Сумська насосна техніка» під час поставки брухту чорних металів у період з 01 січня по 30 березня 2015 року, не мало права застосовувати нульову ставку ПДВ до таких операцій.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо відсутності підстав для задоволення позову, які не спростовані доводами апеляційної скарги.

Оскільки підстави, передбачені ст. 202 КАС України для скасування постанови Сумського окружного адміністративного суду від 23 липня 2015 року відсутні, враховуючи положення ст. 94 КАС України, у суду апеляційної інстанції відсутні підстави для зміни проведеного судом розподілу судових витрат, а отже і скасування оскаржуваної додаткової постанови від 28 липня 2015 року.

В порядку, визначеному ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 41 ч. 1, 160, 167, 185, 195, 196, 198 ч. 1 п. 1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Сумська насосна техніка» залишити без задоволення, а постанову Сумського окружного адміністративного суду від 23 липня 2015 року та додаткову постанову Сумського окружного адміністративного суду від 28 липня 2015 року по справі № 818/1948/15 - без змін.

Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Л.В. Мельнікова

Судді (підпис) Н.С. Бартош

(підпис) Л.О. Донець

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 21 вересня 2015 року.