17 вересня 2015 р.Справа № 820/5283/15
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Григорова А.М. , Тацій Л.В.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Комунального закладу охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16.06.2015р. по справі № 820/5283/15
за позовом ОСОБА_1
до Комунального закладу охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій"
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача, Комунального закладу охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій", в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Комунального закладу охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій" щодо відмови відповідно до листа № 154 від 05.05.2015 року на інформаційні запити ОСОБА_1 №№ З1/із, 32/із, 33/із, 34/із, 35/із, 36/із від 27.04.2015 р. в наданні копій договорів із додатками та специфікацією, на підставі яких Комунальний заклад охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій" закуповує за бюджетні кошти продукти харчування у квітні 2015 року за кодами Державного класифікатора продукції та послуг 016-2010: 10.39.2 (повидло та сухофрукти); 10.51.5 (продукти молочні, інші); 10.51.4 (сир сичужний та сир кисломолочний); 10.51.3 (масло вершкове та молочні пасти); 10.51.1 (молоко та вершки, рідинні, оброблені); 10.13.1 (консерви та готові страви з м'яса, м'ясних субпродуктів чи крові);
- зобов'язати Комунальний заклад охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій" задовольнити інформаційні запити ОСОБА_1 №№ 31/із, 32/із, 33/із, 34/із, 35/із, 36/із від 27.04.2015 р., а саме надати копії договорів із додатками та специфікацією, на підставі яких Комунальний заклад охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій" закуповує за бюджетні кошти продукти харчування у квітні 2015 року за кодами Державного класифікатора продукції та послуг 016-2010: 10.39.2 (повидло та сухофрукти); 10.51.5 (продукти молочні, інші); 10.51.4 (сир сичужний та сир кисломолочний); 10.51.3 (масло вершкове та молочні пасти); 10.51.1 (молоко та вершки, рідинні, оброблені); 10.13.1 (консерви та готові страви з м'яса, м'ясних субпродуктів чи крові).
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 16.06.2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі.
Визнано протиправними дії Комунального закладу охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій" щодо відмови відповідно до листа № 154 від 05.05.2015 року на інформаційні запити ОСОБА_1 №№ З1/із, 32/із, 33/із, 34/із, 35/із, 36/із від 27.04.2015 р. в наданні копій договорів із додатками та специфікацією, на підставі яких Комунальний заклад охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій" закуповує за бюджетні кошти продукти харчування у квітні 2015 року за кодами Державного класифікатора продукції та послуг 016-2010: 10.39.2 (повидло та сухофрукти); 10.51.5 (продукти молочні, інші); 10.51.4 (сир сичужний та сир кисломолочний); 10.51.3 (масло вершкове та молочні пасти); 10.51.1 (молоко та вершки, рідинні, оброблені); 10.13.1 (консерви та готові страви з м'яса, м'ясних субпродуктів чи крові).
Зобов'язано Комунальний заклад охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій" задовольнити інформаційні запити ОСОБА_1 №№ 31/із, 32/із, 33/із, 34/із, 35/із, 36/із від 27.04.2015 р., а саме надати копії договорів із додатками та специфікацією, на підставі яких Комунальний заклад охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій" закуповує за бюджетні кошти продукти харчування у квітні 2015 року за кодами Державного класифікатора продукції та послуг 016-2010: 10.39.2 (повидло та сухофрукти); 10.51.5 (продукти молочні, інші); 10.51.4 (сир сичужний та сир кисломолочний); 10.51.3 (масло вершкове та молочні пасти); 10.51.1 (молоко та вершки, рідинні, оброблені); 10.13.1 (консерви та готові страви з м'яса, м'ясних субпродуктів чи крові).
Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 73.08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійок).
Комунальний заклад охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій", не погодившись з даним рішенням суду ,подав апеляційну скаргу, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушенням норм матеріального права , тому просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16.06.2015 року, прийняти нове рішення , яким відмовити задоволені позову.
Апеляційна скарга розглядається відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи у їх сукупності, постанову суду першої інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається , що ОСОБА_1 звернувся до Комунального закладу охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій" з інформаційними запитами №№ 31/із, 32/із, 33/із, 34/із, 35/із, 36/із від 27.04.2015 р., в яких просив надати копії договорів із додатками та специфікацією, на підставі яких Комунальний заклад охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій" закуповував за бюджетні кошти продукти харчування у квітні 2015 року за кодами Державного класифікатора продукції та послуг 016-2010: 10.39.2 (повидло та сухофрукти); 10.51.5 (продукти молочні, інші); 10.51.4 (сир сичужний та сир кисломолочний); 10.51.3 (масло вершкове та молочні пасти); 10.51.1 (молоко та вершки, рідинні, оброблені); 10.13.1 (консерви та готові страви з м'яса, м'ясних субпродуктів чи крові).
Комунальним закладом охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій" листом №154 від 05.05.2015 року надана відповідь на інформаційні запити №№ 31/із, 32/із, 33/із, 34/із, 35/із, 36/із від 27.04.2015 р., в якій зазначено, що запитувана інформація обмежена особою з якою укладено договір про закупівлю продуктів харчування, у зв'язку з визнанням її конфіденційною, тому може бути надана тільки з дозволу відповідної особи. У листі містились посилання на ст. 21 Закону України "Про інформацію" та норми Закону України "Про захист персональних даних".
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того , що в порушення вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації" Комунальним закладом охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій" надана відповідь №154 від 05.05.2015 року на інформаційні запити ОСОБА_1 з посиланням на те, що інформація конфіденційна є протиправною.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог , виходячи з наступного.
Частиною 1 ст. 9 Закону України "Про інформацію" передбачено, що всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про інформацію" основними видами інформаційної діяльності є одержання, використання, поширення та зберігання інформації.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України "Про інформацію" конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень.
Спеціальним законом, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес, є Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13 січня 2011 року N 2939-VI, із наступними змінами і доповненнями (далі - Закон N 2939).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», з урахуванням положень ст. 1 Закону України «Про інформацію», публічна інформація визначається як відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.
За змістом ст. 19 Закону N 2939 запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Частиною першою ст. 6 Закону N 2939 визначено, що інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.
Відповідно до ч.5 цієї статті не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
Крім того, відповідно до ч. 7 ст. 6 вказаного Закону обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.
Відповідно ст. 7 Закону N 2939-VI конфіденційна інформація - інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов. Не може бути віднесена до конфіденційної інформація, зазначена в частині першій і другій статті 13 цього Закону.
Розпорядники інформації, визначені частиною першою статті 13 цього Закону, які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди - лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Частиною 1 п. 2 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів.
Бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому (ст. 2 Бюджетного кодексу України).
Укладання відповідачем договорів про закупівлю продуктів харчування є фактом взяття бюджетних зобов'язань у вигляді укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому. Ці дії відповідач реалізує лише завдяки своєму статусу розпорядника бюджетних коштів і відповідним владним повноваженням для цього, адже без них ніяка юридична особа не має прав розпоряджатися коштами бюджету.
Матеріалами справи підтверджено та підтверджено відповідачем , що Комунальний заклад охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій" є закладом охорони здоров'я та здійснює свою діяльність на підставі Закону країни «Основи законодавства України про охорону здоров'я», Статуту та інших нормативних актів у сфері охороні здоров'я, фінансується за рахунок коштів обласного бюджету.
Тобто , Комунальний заклад охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій" є суб'єктом на який розповсюджується вимоги Закону України «Про доступ до публічної інформації» , він є розпорядником інформації щодо використання бюджетних коштів і повинен надавати таку інформацію.
Відповідно до статті 19 зазначеного закону встановлено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. При цьому зазначено, що запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні. Запити можуть надаватися в усній, письмовій, іншій (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Статтею 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит про інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно ч. 3 вимог ст. 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
З матеріалів справи вбачається , що предметом інформаційного запиту було отримання копій договорів із додатками та специфікацією, на підставі яких Комунальний заклад охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій" закуповував за бюджетні кошти продукти харчування у квітні 2015 року за кодами Державного класифікатора продукції та послуг 016-2010: 10.39.2 (повидло та сухофрукти); 10.51.5 (продукти молочні, інші); 10.51.4 (сир сичужний та сир кисломолочний); 10.51.3 (масло вершкове та молочні пасти); 10.51.1 (молоко та вершки, рідинні, оброблені); 10.13.1 (консерви та готові страви з м'яса, м'ясних субпродуктів чи крові).
Враховуючи те , що Комунальний заклад охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій" є суб'єктом на який розповсюджується вимоги Закону України «Про доступ до публічної інформації», він повинен був розглянути поданий інформаційний запит по суті.
Тобто, відповідач, як розпорядник інформації в розумінні п. 2 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», відповідно до ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» зобов'язаний був розглянути поданий інформаційний запит по суті та надати відповідь .
З вищевикладеного вбачається, що не може бути обмежено доступ до документів, надання яких просив позивач у запитах №№ 31/із, 32/із, 33/із, 34/із, 35/із, 36/із від 27.04.2015 р.
При цьому, колегія суддів враховує , що по суті інформаційний запит щодо вирішення обсягу та переліку документів, які необхідно надати позивачу, відповідачем не вирішувалось.
Інформаційний запит у відповідності до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» не розглянутий.
Враховуючи наведене , колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги є безпідставними не впливають на правомірність висновків суду, оскільки дублюють заперечення на позов, які подавались суду першої інстанції, були враховані ним при вирішення справи по суті, а відповідно і підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Враховуючи вищезазначене, суд апеляційної інстанції погоджується повністю із висновком суду першої інстанції, так як обставини справи встановлені правильно, докази досліджені вірно, відповідно рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, тому судове рішення не підлягає скасуванню, апеляційна скарга не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Комунального закладу охорони здоров'я "Обласний багатопрофільний дитячий санаторій" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16.06.2015р. по справі № 820/5283/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.
Судді(підпис) (підпис) Григоров А.М. Тацій Л.В.
Повний текст ухвали виготовлений 22.09.2015 р.