22 вересня 2015 р.м.ОдесаСправа № 667/5943/15-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Стамбула Н.В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого - Милосердного М.М.,
суддів - Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні на постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 11 серпня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
У липні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України (далі - УПФУ) в м. Херсоні про визнання протиправними дії щодо неврахування при обчисленні його пенсії, як посадовій особі місцевого самоврядування, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язання пенсійний орган здійснити перерахунок та виплачувати надалі пенсію з 28 липня 2011 року з урахуванням усіх сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове держане пенсійне страхування, а також стягнути сплачений судовий збір у сумі 73,08 грн.
Постановою Комсомольського районного суду м. Херсон від 11 серпня 2015 року позовні вимоги задоволено. Суд визнав протиправними дії УПФУ в м. Херсоні щодо неврахування при обчисленні пенсії ОСОБА_1, як посадовій особі місцевого самоврядування, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані а сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та зобов'язав пенсійний орган здійснити перерахунок та виплачувати пенсію позивача з 28 липня 2011 року з урахуванням усіх сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Також, суд стягнув з Державного бюджету України на користь позивача 73,08 грн. в рахунок відшкодування судових витрат, шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - УПФУ в м. Херсоні.
Не погоджуючись з постановою суду, начальником УПФУ в м. Херсоні подана апеляційна скарга, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволені позову.
Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 працював на посадах, які зараховані до стажу державної служби та служби в органах місцевого самоврядування в Комсомольському районному виконавчому комітеті, виконавчому комітеті Комсомольської районної Ради народних депутатів м. Херсона та з 28 липня 2011 року отримує пенсію згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
При нарахуванні пенсії позивача УПФУ в м. Херсоні не враховано графу "Інші виплати", а саме: матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати, на які було нараховані та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
19 червня 2015 року позивач звернувся до Пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням всіх складових заробітної плати, зазначених в довідці про складові заробітної плати від 19.06.2015 № 41.
Підставою звернення до суду стало Рішення комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій УПФУ в м. Херсоні протокол від 26.06.2015 року №73. За позицією УПФУ в м. Херсоні індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не включаються до складу заробітної плати у розумінні постанови КМУ від 31.05.2000р. за №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", розмір яких враховується при обчисленні пенсії.
Вирішуючи справу та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, інші виплати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з наступних підстав.
Відповідно до частини 3 ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування, виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій і посад.
Згідно до ч. 7 цієї ж статті, пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Статтею 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ) передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до статті 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Також, статтею 33 Закону № 3723-ХІІ визначено умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував грошову винагороду, то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР "Про оплату праці" визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Також, частиною 2 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд першої інстанції, встановивши фактичні обставини та аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, дійшов обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Однак, при цьому, зобов'язуючи відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії з 28 липня 2011 року, судом першої інстанції не взято до уваги те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з 19 червня 2015 року, тобто з моменту звернення позивача до УПФУ в м. Херсоні із заявою про перерахунок пенсії.
Отже, виходячи з вищевикладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно по суті вирішив справу, однак ним помилково застосовано норми процесуального права, а тому постановлене судове рішення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 201 КАС України підлягає зміні.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207, 254 КАС України, судова колегія,
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні - залишити без задоволення.
Постанову Комсомольського районного суду м. Херсон від 11 серпня 2015 року - змінити, виклавши третій абзац резолютивної частини постанови в такій редакції:
"Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 19 червня 2015 року з урахуванням усіх сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове держане пенсійне страхування".
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: М.М.Милосердний
Судді: А.І.Бітов
І.Г.Ступакова