22 вересня 2015 р.м.ОдесаСправа № 667/5780/15-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Черниш О.Л.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого - Милосердного М.М.,
суддів - Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні на постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 17 серпня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
У липні 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України (далі - УПФУ) в м. Херсоні про визнання противоправними дії щодо неврахування при визначенні розміру пенсії частини її заробітної плати, на яку, у тому числі нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 12650,17 грн. та суми індексації заробітної плати на загальну суму 5354,64 грн.; просила зобов'язати відповідача перерахувати її пенсію з 31 січня 2011 року в розмірі 89 відсотків від заробітної плати, визначеної довідкою про складову заробітної плати №684/21-7-05 від 28.04.2015 року, в тому числі з урахуванням виплати матеріальної допомоги на суму 12690,17 грн. та суми індексації заробітної плати на загальну суму 5354,64 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що при призначені позивачу пенсії на підставі Закону України "Про державну службу", Пенсійним органом не було враховано частину заробітної плати.
Постановою Комсомольського районного суду м. Херсона від 17 серпня 2015 року позовні вимоги задоволено частково. Суд визнав протиправним рішення УПФУ у м. Херсоні від 10.07.2015 року про відмову у перерахунку пенсії державного службовця, та зобов'язав здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 по довідці № 684/21-70-05 від 28.04.2015 року, виданою Херсонською митницею ДФС, з урахуванням інших виплат, починаючи з 01 липня 2015 року, з урахуванням ч.5 ст.37 Закону України "Про державну службу" норма, якої діяла на час призначення пенсії) 89% від заробітку (доходу). В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду, начальником УПФУ в м. Херсоні подана апеляційна скарга, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, тому постанова підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 31 січня 2011 року отримує пенсію згідно Закону України "Про державну службу". До складу призначеної пенсії не було враховано частину заробітної плати, яка визначена як "інші виплати" про складові заробітної плати.
01 липня 2015 року позивач звернулася до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням всіх складових заробітної плати, зазначених в довідці №684/21-7-05 від 28.04.2015 Херсонської митниці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Підставою звернення до суду стало рішення комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій УПФУ в м. Херсоні від 10.07.2015 року №79, яким у проведенні перерахунку пенсії відмовлено з посиланням на відсутність законодавчих підстав. За правовою позицією УПФУ в м. Херсоні індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не включаються до складу заробітної плати у розумінні постанови КМУ від 31.05.2000р. за №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", розмір яких враховується при обчисленні пенсії.
Вирішуючи справу та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, інші виплати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, та вважає, що висновок суду є обґрунтованим та відповідає нормам матеріального права.
Відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.93 №3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон №3723-ХІІ) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Також, частиною 7 ст.33 Закону № 3723-ХІІ встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно Постанови КМУ від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Відповідно до частини 2 ст.37-1 Закону № 3723-ХІІ перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Також, статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно до ч. 2 статті 33 Закону № 3723-ХІІ, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Системний аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Також, відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується, що для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", натомість положення Законів України "Про державну службу" та "Про оплату праці", норми яких є загальними.
Наведене також відповідає Рішенню Верховного Суду України прийнятому у справі № 21-430а11, яке відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Виходячи з вищезазначеного, а також приймаючи до уваги Висновки Верховного Суду України, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на вірно встановлених фактичних обставинах справи, яким дана належна юридична оцінка, правильно застосовані норми матеріального права, та не допущено порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального права.
За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, судова колегія,
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні - залишити
без задоволення, а постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 17 серпня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: М.М.Милосердний
Судді: А.І.Бітов
І.Г.Ступакова