Ухвала від 07.09.2015 по справі 607/1548/15

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2015 року Справа № 876/3460/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Запотічного І.І.,

суддів: Довгої О.І., Ліщинського А.М.,

при секретарі судового засідання: Нефедовій А.О.,

з участю позивача: ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 25.02.2015 року у справі №607/1548/15 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі про визнання дій відповідача щодо не включення нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця при призначенні йому пенсії з 28.04.2010 року незаконними, та зобов'язання відповідача провести перерахунок його пенсії з 28.04.2010 року відповідно до Закону України "Про державну службу", з розрахунку 90 відсотків заробітку, з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати за період з 01.04.2005 року по 31.03.2010 року виходячи з їх розміру зазначеного в довідках Державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 25 грудня 2014 року за № 148-11,№ 149-11, №150-11, №151-11.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що отримує пенсію віком, призначену у відповідності до ЗУ «Про державну службу». Під час розрахунку пенсії відповідачем не враховано матеріальні допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань , індексацію, які є складовими заробітної плати державного службовця і на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнобов'язкове державне пенсійне страхування. Зазначає, що звертався до відповідача з приводу зазначених обставин, проте отримав відмову. Вважає, що дані виплати входять до системи оплати праці державного службовця, а тому повинні бути враховані при визначенні розміру її пенсії.

Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 25.02.2015 року. Поновлено позивачу строк звернення до суду. Визнано дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії з 28.04.2010 року відповідно до Закону України «Про державну службу» - неправомірними. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Тернопіль провести перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 28.04.2010 року з розрахунку 90 відсотків заробітку з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу».

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

Апелянт будучи повідомленим про час та місце розгляду справи явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, що не перешкоджає розгляду справи без його участі.

Позивач в судовому засіданні заперечив проти апеляційної скарги, просив оскаржувану постанову залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, дослідивши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Тернопіль та з 28.04.2010 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» зі страховим стажем 39 років 5 місяців з яких стаж державного службовця 30 років 6 місяців та 21 день, що визнається стороною відповідача. На звернення позивача листом від 08.12.2014 року управління Пенсійного фонду України в місті Тернопіль повідомило, що відповідно до довідок про складові заробітної плати, виданих контрольним ревізійним управлінням в Тернопільській області, його розмір пенсії обчислено з середньомісячного заробітку в сумі 3893,74 грн., з яких 1630,00 грн. - посадовий оклад; 80,00 грн. - надбавка за 10 ранг; 684,00 грн. - надбавка за вислугу років - 40%; 1499,74 грн. - надбавки та премії. Станом на 01.12.2014 пенсійна виплата становить 3789,07 грн., з яких 3504,37 грн. - розмір пенсії за віком (3893,74*90%), 284,70 грн. - сума індексації пенсії. Згідно довідок Державної фінансової інспекції в Тернопільській області про складові заробітної плати (за формою, що затверджена Постановою правління ПФУ від 04.09.2013 року № 15-1) від 25 грудня 2014 року за№ 148-11, № 149-11, №150-11, №151-11 вбачається що ОСОБА_1 за періоди з 01.04.2005р. по 31.12.2005р., 01.01.2006 р. по 31.12.2007р., 01.01.2008 по 31.12.2009 р., з 01.01.2010р. по 31.03.2010 р. нараховувалися та виплачувалися такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати.

Як вбачається з матеріалів справи в січні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії державного службовця з 28.04.2010 року враховуючи суми нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати виходячи з їх розміру зазначеного в довідках Державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 25 грудня 2014 року за № 148-11, № 149-11, №150-11, №151-11.

Відповідачем листами від 06.01.2015р., 27.01.2015р. відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 28.04.2010 року з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої матеріальна допомога та індексація заробітної плати, зазначені в довідці, не є складовою частиною заробітної плати державного службовця, а тому не враховується при визначенні заробітної плати для обчислення розміру пенсії, а також в зв'язку з тим, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань та суми індексації заробітної плати не входили до складу заробітної плати Зазначеної у довідках виданих контрольно-ревізійним управлінням у Тернопільській області на основі яких призначено пенсію.

Згідно положень ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожен повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються усі види оплати праці, на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати, що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція із спірного питання висловлена Верховним Судом України у постановах від 20.02.2013 р. і від 28.05.2013 р. Ці рішення Верховного Суду України прийняті за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.

Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції зроблено вірний висновок, що оскільки не включення до складових заробітної плати сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати відбулося не з вини позивача, а останній дізнався про порушення його права у грудні 2014 року, то вірно поновлено позивачу строк звернення до суду, як такий, що пропущений з поважних причин.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, ч.3ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 25.02.2015 року у справі №607/1548/15-а- без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя І.І. Запотічний

Судді О.І. Довга

А.М. Ліщинський