ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
17 вересня 2015 року справа № 813/2293/15
Львівський окружний адміністративний суд, у складі :
головуючого - судді Кухар Н.А.
суддів Грень Н.М., Кузан Р.І.
секретар судового засідання Єдинак Г.Б.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Галевич Н.Р.
представник відповідача - Крикавська І.В.
представника третьої особи - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Департаменту містобудування Львівської міської ради, Державної архітектурно-будівельної інспекції України, треті особи ОСОБА_6, Управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради про визнання протиправним і скасування наказу та скасування реєстрації декларації,-
ОСОБА_5 звернувся до суду із адміністративним позовом до Департаменту містобудування Львівської міської ради, Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, третя особа ОСОБА_6 та просить:
1. визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту містобудування Львівської міської ради №252 від 21 серпня 2014 року «Про затвердження містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на реконструкцію з розширенням гр.. ОСОБА_6 будівлі (літ.Б-2,Б-3) на АДРЕСА_1 за рахунок прибудови і надбудови під заклад торгівлі та громадського харчування з правом функціонування до часу будівництва транспортної розв»язки(земельна ділянка знаходиться в межах червоних ліній проектованої транспортної роз»язки)»;
2. Скасувати реєстрацію декларації на початок виконання будівельних робіт №ЛВ 083142520688 від 09 вересня 2014 року «Реконструкцію з розширенням будівлі (літ.Б-2,Б-3) на АДРЕСА_1 за рахунок прибудови і надбудови під заклад торгівлі та громадського харчування з правом функціонування до часу будівництва транспортної розв»язки(земельна ділянка знаходиться в межах червоних ліній проектованої транспортної роз»язки)».
В судовому засіданні проведено заміну відповідача на правонаступника - Державну архітектурно-будівельну інспекцію України та залучено в якості третьої особи Управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради.
Позивач, після зміни підстави позову, обгрунтовує позовні вимоги тим, що на час видачі наказу №252 від 21 серпня 2014 року прийнято рішення Личаківського райсуду м.Львова від 16.04.2014 рокуё яким відмовлено у позові ОСОБА_6 до ОСОБА_5, третіх осіб Личаківської РДА, Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, ЛКП « 507» про приведення конструкції будинку до попереднього стану шляхом демонтажу самовільно встановленого вікна з відновленням цегляної кладки, яке не набрало законної сили. Так як, на день розгляду справи, ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 27.05.2015 року рішення Личаківського райсуду залишено в силі, відповідно до ст.393 ЦК України підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив задоволити.
Відповідач - Департамент містобудування Львівської міської ради надав заперечення на позов, у якому зазначив, що оскаржуваний наказ прийнятий на підставі заяви ОСОБА_6 та доданих документів у відповідності до Стандарту послуг з надання містобудівних умов та обмежень на реконструкцію, реставрацію об»єктів архітектури та містобудування (додаток №3 до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 16.11.2012 №800). Крім того, зазначає, що прийняттям оскаржуваного наказу не порушено право позивача, проте, що є рішення Личаківського суду відповідачу відомо не було. Просить відмовити у задоволенні позову.
В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні.
Відповідач - Державної архітектурно-будівельної інспекції України подав заперечення на позов, у якому зазначив, що при реєстрації декларації Інспекція діяла в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством України, а позивач не наводить жодної корми законодавства, яка б була порушена відповідачем при здійснення реєстрації декларації.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні.
Третя особа ОСОБА_6 подала заперечення на позов, у якому просить відмовити у задоволенні позову, так як вважає, що відповідачами видача оскаржуваного наказу та реєстрація декларації вчинені у відповідності до норм законодавства.
Представник третьої особи в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у його задоволення.
Представник третьої особи - Управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради в судовому засіданні позов не визнав, зазначив, що гр.. ОСОБА_6 подано заяву з необхідним переліком документів та видано наказ від 21.08.2014 року у відповідності до законодавства, просить відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, третіх осіб, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступне.
21 серпня 2014 року Департаментом містобудування Львівської міської ради видано наказ №252 «Про затвердження містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на реконструкцію з розширенням гр. ОСОБА_6 будівлі (літ.Б-2,Б-3) на АДРЕСА_1 за рахунок прибудови і надбудови під заклад торгівлі та громадського харчування з правом функціонування до часу будівництва транспортної розв»язки(земельна ділянка знаходиться в межах червоних ліній проектованої транспортної роз»язки)».
09 вересня 2014 року Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області зареєстровано декларацію на початок виконання будівельних робіт №ЛВ 083142520688 від «Реконструкцію з розширенням будівлі (літ.Б-2,Б-3) на АДРЕСА_1 за рахунок прибудови і надбудови під заклад торгівлі та громадського харчування з правом функціонування до часу будівництва транспортної розв»язки(земельна ділянка знаходиться в межах червоних ліній проектованої транспортної роз»язки)».
Рішення Личаківського райсуду м.Львова від 16.04.2014 року відмовлено у позові ОСОБА_6 до ОСОБА_5, третіх осіб Личаківської РДА, Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, ЛКП « 507» про приведення конструкції будинку до попереднього стану шляхом демонтажу самовільно встановленого вікна з відновленням цегляної кладки.
Рішенням апеляційного суду Львівської області від 03.02.2015 року рішення Личаківського райсуду м.Львова від 16.04.2014 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким позов задоволено та зобов»язано ОСОБА_5 за власні кошти вчинити дії щодо приведення конструкції будинку до попереднього стану шляхом демонтажу самовільно встановленого вікна з відновленням цегляної кладки.
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 27.05.2015 року рішення апеляційного суду Львівської області від 03.02.2015 року скасовано, рішення Личаківського райсуду залишено в силі.
У відповідності до ст.ст. 7, 9, 27 Закону України "Про архітектурну діяльність" та ст.ст.1, 29, 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил. Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією (ст.1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".). Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові міської ради заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва (ст. 29 Закону).
За нормами ст.ст. 6, 16 Закону України "Про основи містобудування" до системи законодавства в галузі містобудівної діяльності серед іншого віднесено будівельні норми, державні стандарти і правила, які встановлюють комплекс якісних та кількісних показників і вимог, які регламентують розробку і реалізацію містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів з урахуванням соціальних, природно-кліматичних, гідрогеологічних, екологічних та інших умов і спрямовані на забезпечення формування повноцінного життєвого середовища та якнайкращих умов життєдіяльності людини.
У відповідності до п. 9 ст.31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до повноважень виконавчих органів міських рад належить надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок. Статтею 13 Закону України "Про архітектурну діяльність" до уповноважених органів містобудування та архітектури віднесено виконавчі органи міських рад.
Статтями 26, 27 Закону України "Про архітектурну діяльність" передбачено обов'язки архітекторів та замовників об'єктів будівництва дотримання під час проектування, організації і виконання будівельних робіт законних прав та інтересів власників і користувачів будинків і споруд, прилеглих до ділянки забудови, додержання державних стандартів, норм і правил, вимог вихідних даних на проектування
Згідно з п.7 ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", склад, зміст, порядок надання містобудівних умов та обмежень визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Порядок надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №109 від 07.07.2011 року (далі - Порядок).
Згідно з вимогами п. 2.1 Порядку, містобудівні умови та обмеження є основною складовою вихідних даних. Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом семи робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви разом із документами, передбаченими пунктом 2.2 цього розділу, у порядку, встановленому Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності". У відповідності до норм п.1.5 Порядку, завдання на проектування, яке визначає обґрунтовані вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень об'єкта будівництва, його основних параметрів, вартості та організації його будівництва складається з урахуванням технічних умов, містобудівних умов та обмежень.
У відповідності до п.2.2 Порядку, для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовником додаються: засвідчена в установленому порядку копія документа про право власності (користування) земельною ділянкою; ситуаційний план (схема щодо місцезнаходження земельної ділянки (у довільній формі); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; кадастрова довідка з містобудівного кадастру (у разі наявності); черговий кадастровий план (витяг із земельного кадастру - за умови відсутності містобудівного кадастру); фотофіксація земельної ділянки (з оточенням); містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва.
Згідно з вимогами п. 1.2 Порядку містобудівний розрахунок - розрахунок щодо гранично допустимих параметрів забудови, умови ув'язки архітектурно-планувального та об'ємно-просторового рішення, системи обслуговування, інженерних комунікацій, транспортного обслуговування та благоустрою з існуючою забудовою із дотриманням чинних нормативних документів (пункт 1.2 Порядку).
Пунктами 3.2-3.4 Порядку визначено, що текстова частина містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки містить "загальні дані" (назва об'єкта будівництва; інформація про замовника; наміри забудови; адреса будівництва або місце розташування об'єкта; документ, що підтверджує право власності або користування земельною ділянкою, крім випадків, передбачених пунктом 2.3 розділу II цього Порядку); площа земельної ділянки; цільове призначення земельної ділянки; посилання на містобудівну документацію (у разі наявності); функціональне призначення земельної ділянки; основні техніко-економічні показники об'єкта будівництва), а також "містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки" (пукти, якими визначено гранично допустиму висоту будівель; максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки; максимально допустиму щільність населення (для житлової забудови); відстані від об'єкта, який проектується, до меж червоних ліній та ліній регулювання забудови; планувальні обмеження (зони охорони пам'яток культурної спадщини, зони охоронюваного ландшафту, межі історичних ареалів, прибережні захисні смуги, санітарно-захисні та інші охоронювані зони),мінімально допустимі відстані від об'єктів, які проектуються, до існуючих будинків та споруд; охоронювані зони інженерних комунікацій; вимоги до необхідності проведення інженерних вишукувань згідно з державними будівельними нормами ДБН А.2.1-1-2008 "Інженерні вишукування для будівництва"; вимоги щодо благоустрою з урахуванням положень Закону України "Про благоустрій населених пунктів"; забезпечення умов транспортно-пішохідного зв'язку; вимоги щодо наявності місць для постійного зберігання автотранспорту; вимоги щодо охорони культурної спадщини з урахуванням положень Закону України "Про охорону культурної спадщини"; вимоги щодо архітектурних та інженерних рішень.
Згідно з вимогами п. 2.4 Порядку, розгляд заяви, надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх видачі здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку, встановленому Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності". Відмова у видачі містобудівних умов та обмежень або внесення змін до них з відповідним обґрунтуванням надається уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, визначений пунктом 2.1 цього розділу.
Слід зазначити, що питання порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на території м. Львова також врегульовано рішенням виконавчого комітету ЛМР № 800 від 16.11.2012 "Про затвердження стандартів адміністративних послуг, які надає управління архітектури департаменту містобудування, примірних вимог до архітектурно-планувальної частини проекту, вимог до містобудівного розрахунку з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва, вимог до містобудівного розрахунку з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва для ділянок, передбачених для продажу на земельних торгах (аукціоні) та вимог до ескізу намірів забудови земельних ділянок". Цим рішенням визначено перелік документів, що подаються забудовниками, порядок їх розгляду, підстави для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень.
До послуг, що надаються управлінням архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради, віднесено надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на проектування та будівництво об'єктів архітектури та містобудування.
Згідно з вимогами Положення про управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради, затвердженого рішенням ВК ЛМР № 578 від 13.06.2008, до основних завдань управління віднесено здійснення організаційно-функціональних повноважень з метою задоволення потреб та інтересів територіальної громади у сфері містобудування. Управління входить до структури департаменту містобудування Львівської міської ради, який у відповідності до рішення ВК ЛМР № 1195 від 27.10.2006 є виконавчим органом ради, що здійснює реалізацію політики у сфері містобудування.
Як встановлено в судовому засіданні Департаментом містобудування Львівської міської ради 21.08.2014 року видано наказ №252 на підставі поданих гр..ОСОБА_6 документів. Суд вважає обґрунтованими пояснення представника відповідача про те, що при прийняті наказу не враховано рішення Личаківського райсуду м.Львова від 16.04.2014 року, так як Департамент містобудування Львівської міської ради не був стороною у справі та відповідачу не було відомо про таке рішення.
Згідно з п.8 ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника.
Як встановлено в судовому засіданні на час розгляду справи 01.07.2015р. Департаментом державної архітектурно-будівельної Інспекції у Львівській області зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, подану ОСОБА_6 по завершенню будівельних робіт та отримано свідоцтва про право власності №41082033 від 23.07.2015 року, № 41019539 від 22.07.2015 р., № 41077399 від 23.07.2015 р., № 41080072 від 23.07.2015 р. № 41024248 від 22.07.2015 р., № 41021782 від 22.07.2015 р., а отже, будівництво завершено та наказ від 21 серпня 2014 року №252 «Про затвердження містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на реконструкцію з розширенням гр. ОСОБА_6 будівлі (літ.Б-2,Б-3) на АДРЕСА_1 за рахунок прибудови і надбудови під заклад торгівлі та громадського харчування з правом функціонування до часу будівництва транспортної розв»язки (земельна ділянка знаходиться в межах червоних ліній проектованої транспортної роз»язки)» втратив чинність, вичерпав свою дію фактом виконання та не може бути в подальшому скасований.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що позовна вимога про визнання протиправним та скасування наказу Департаменту містобудування Львівської міської ради №252 від 21 серпня 2014 року «Про затвердження містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на реконструкцію з розширенням гр.. ОСОБА_6 будівлі (літ.Б-2,Б-3) на АДРЕСА_1 за рахунок прибудови і надбудови під заклад торгівлі та громадського харчування з правом функціонування до часу будівництва транспортної розв»язки(земельна ділянка знаходиться в межах червоних ліній проектованої транспортної роз»язки)» до задоволення не підлягає.
Щодо позовної вимоги позивача про скасування реєстрації ІДАБК у Львівській області декларації на початок виконання будівельних робіт ЛВ№ 083142520688 від 09 вересня 2014 року «Реконструкцію з розширенням будівлі (літ.Б-2,Б-3) на АДРЕСА_1 за рахунок прибудови і надбудови під заклад торгівлі та громадського харчування з правом функціонування до часу будівництва транспортної розв»язки (земельна ділянка знаходиться в межах червоних ліній проектованої транспортної роз»язки)» суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст.36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до І-ІІІ категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підрядчику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Порядком виконання будівельних робіт, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 466, визначено, що право на виконання будівельних робіт на об'єктах, що належать до І - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт. Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації. Виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється.
Декларація приймається в дозвільному центрі за місцезнаходженням об'єкта. Замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до Інспекції два примірники декларації за формою, яка затверджена Порядком № 466. Один примірник декларації після проведення реєстрації повертається замовнику, другий - залишається в Інспекції, яка її зареєструвала.
Інспекція протягом п'яти робочих днів з дня надходження до неї декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та вносить їх до єдиного реєстру. У разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція повертає її замовнику з обґрунтуванням причин повернення у строк, передбачений для її реєстрації. Після усунення недоліків, що спричинили повернення декларації, замовник може повторно звернутися до Інспекції для реєстрації декларації.
Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт.
У разі коли Інспекція не зареєструвала декларацію або не повернула її в установлений строк, заявник набуває право на виконання підготовчих робіт на одинадцятий робочий день з дня, коли декларація повинна була бути зареєстрована чи повернута. У такому разі декларація вважається зареєстрованою.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що законодавством спрощено дозвільні процедури, зокрема запроваджено декларативний принцип повідомлення про початок будівельних робіт та готовність об'єкта до експлуатації шляхом реєстрації відповідної декларації. Повноваження Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю обмежені при розгляді декларації лише перевіркою правильності оформлення декларації та дотримання порядку її подання.
Також, суд зазначає, що частиною 2 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що зазначені у частині першій цієї статті документи (в т.ч. декларація про початок виконання будівельних робіт), що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.
Відповідно до ч.5 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.
Як встановлено судом, 01.07.2015р. Департаментом державної архітектурно-будівельної Інспекції у Львівській області зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, подану ОСОБА_6 по завершенню будівельних робіт.
Отже, вказана декларація про початок виконання будівельних робіт станом на момент розгляду справи втратила свою чинність у зв'язку із реєстрацією декларації про готовність об'єкту до експлуатації, а тому у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної карги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий Кухар Н.А.
Суддя Грень Н.М.
Суддя Кузан Р.І.
Повний текст постанови виготовлено 22.09.2015 року.