22.09.2015 р. № 814/2838/15
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Лебедєвої Г.В.
при секретарі - Кафановій Г.Г.
за участю: прокурора - Лукін І.Л. (за посвідченням),
представника позивача - Грінченко О.П. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому в м. Миколаєві справу за адміністративним позовом прокурора Корабельного району м. Миколаєва в інтересах держави в особі Південно -Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства "Миколаївський суднобудівний завод "Океан" про стягнення штрафних санкцій в сумі 68 000,00 грн.,-
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора Корабельного району м. Миколаєва в інтересах держави в особі Південно -Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства "Миколаївський суднобудівний завод "Океан" про стягнення штрафних санкцій в сумі 68 000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що відповідачем у добровільному порядку не сплачені штрафні санкції у сумі 68000,00 грн., застосовані Південно-Українським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства "Миколаївський суднобудівний завод "Океан" за порушення вимог пп.4 п.4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітента цінних паперів, затвердженого Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №2826 від 03.12.2013 року. Оскільки відповідачем добровільно суми штрафних санкцій сплачені не були, прокурор Корабельного району м. Миколаєва в інтересах держави в особі Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.
Представник прокуратури та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд задовольнити їх з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач до судового засідання не з'явилася, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, про причини не прибуття не повідомив, заяв про розгляд справи без його участі не надав. Відповідно до частини 4 статті 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Розглянувши наявні в матеріалах справи документи і матеріали, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про наступне.
Згідно з ч.2 ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
З матеріалів справи вбачається, що підставою звернення прокурора до суду з позовом стало порушення інтересів держави в особі Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, які полягають в недоотриманні коштів відповідним бюджетом, у зв'язку з несплатою підприємством штрафних санкцій у сумі 68000,00 грн., накладених згідно постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №137-ПУ-1-Е, №138-ПУ-1-Е, №139-ПУ-1-Е та №140-ПУ-1-Е від 25.02.2015 року.
Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30 жовтня 1996 року N 448/96-ВР (далі - Закон №448/96-ВР) визначено правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Згідно ст. 1 цього Закону, державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Частини 3,4 ст. 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачають, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку згідно з пунктом 10 статті 8 Закону №448/96-ВР, серед іншого, має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства. Як вбачається з матеріалів справи, начальником відділу контрольно-ревізійної роботи Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженою особою Саприкіним Юрієм Вікторовичем було складено Акти від 23.02.2015 року №144-ПУ-1-Е, №145-ПУ-1-Е, №146-ПУ-1-Е та №147-ПУ-1-Е про порушення публічним акціонерним товариством "Миколаївський суднобудівний завод "Океан" вимог пп.4 п.4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітента цінних паперів, затвердженого Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №2826 від 03.12.2013 року а саме:
- відповідно до акту від 23.02.2015 року №144-ПУ-1-Е не виконано розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 08.09.2014 року №292-ПУ-1-Е, яким передбачено в термін до 27.10.2014 року розкрити шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку річну інформацію про емітента за 2013 рік (а.с.13);
- відповідно до акту від 23.02.2015 року №145-ПУ-1-Е не виконано розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 08.09.2014 року №293-ПУ-1-Е, яким передбачено в термін до 27.10.2014 року розкрити шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку річну інформацію про емітента за 2013 рік (а.с.13);
- відповідно до акту від 23.02.2015 року №146-ПУ-1-Е не виконано розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 08.09.2014 року №294-ПУ-1-Е, яким передбачено в термін до 27.10.2014 року розкрити шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку річну інформацію про емітента за 2013 рік (а.с.14);
- відповідно до акту від 23.02.2015 року №17-ПУ-1-Е не виконано розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 08.09.2014 року №295-ПУ-1-Е, яким передбачено в термін до 27.10.2014 року розкрити шляхом її розміщення на власному веб-сайті річну інформацію про емітента за 2013 рік (а.с.14).
Частиною 1 статті 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" встановлено, що одним із засобів розкриття емітентами цінних паперів інформації на фондовому ринку є подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Емітенти цінних паперів зобов'язанні розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачена відповідальність юридичних осіб за не розміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, вчинене повторно протягом року, у вигляді фінансових санкцій у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів справи, розгляд справи про вищезазначені правопорушення, постановами про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 25.02.2015 року №137-ПУ-1-Е, №138 - ПУ-1-Е, №140-ПУ-1-Е, №141-ПУ-1-Е прийнятими уповноваженою особою Комісії Ровинським Юрієм Олександровичем, було призначено на 10.03.2015 року, які були направлені на адресу відповідача рекомендованим листом, що підтверджується реєстром №4 від 26.02.2015 року направлених рекомендованих листів, який наявний в матеріалах справи (а.с.17).
Відповідно до п.8 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", п.1 розділу 17 "Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій", затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16.10.2012 року №1470 (зі змінами) та на підставі Акту №144-ПУ-1-Е від 23.02.2015 року Південо-Українським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було прийнято постанову від 10.03.2015 року №118-ПУ-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно з якою до відповідача застосовано штраф у розмірі 17 000 грн. (сімнадцять тисяч гривень) (а.с.18).
Відповідно до п.8 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", п.1 розділу 17 "Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій", затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16.10.2012 року №1470 (зі змінами) та на підставі Акту №145-ПУ-1-Е від 23.02.2015 року Південо-Українським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було прийнято постанову від 10.03.2015 року №119-ПУ-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно з якою до відповідача застосовано штраф у розмірі 17 000 грн. (сімнадцять тисяч гривень) (а.с.19).
Відповідно до п.8 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", п.1 розділу 17 "Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій", затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16.10.2012 року №1470 (зі змінами) та на підставі Акту №146-ПУ-1-Е від 23.02.2015 року Південо-Українським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було прийнято постанову від 10.03.2015 року №120-ПУ-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно з якою до відповідача застосовано штраф у розмірі 17 000 грн. (сімнадцять тисяч гривень) (а.с.20).
Відповідно до п.8 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", п.1 розділу 17 "Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій", затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16.10.2012 року №1470 (зі змінами) та на підставі Акту №147-ПУ-1-Е від 23.02.2015 року Південо-Українським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було прийнято постанову від 10.03.2015 року №121-ПУ-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно з якою до відповідача застосовано штраф у розмірі 17 000 грн. (сімнадцять тисяч гривень) (а.с.21).
Таким чином, загальна сума штрафних санкцій за порушення вимог пп.4 п.4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітента цінних паперів, затвердженого Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №2826 від 03.12.2013 року та вимог ст.40 ЗУ "Про цінні папери та фондовий ринок", склала 68 000,00 грн.
Постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 10.03.2015 року №118-ПУ-1-Е, №119-ПУ-1-Е, №120-ПУ-1-Е, №121-ПУ-1-Е були направлені на адресу відповідача рекомендованим листом, що підтверджується реєстром направлення рекомендованих листів №1 від 16.03.2015 року (а.с.22).
Відповідачем не подано до суду доказів, щодо сплати даної заборгованості зі сплати санкцій у сумі 68 000,00 грн. та доказів оскарження постанов Південо-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
За таких обставин, постанови від 10.03.2015 року №118-ПУ-1-Е, №119-ПУ-1-Е, №120-ПУ-1-Е, №121-ПУ-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів в загальній сумі 68 000,00 грн. до відповідача на час розгляду справи є чинними.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене та посилаючись на зазначені вище норми законодавства, суд вважає, що позовні вимоги прокурора Корабельного району м. Миколаєва в інтересах держави в особі Південно -Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства "Миколаївський суднобудівний завод "Океан" про стягнення штрафних санкцій в сумі 68 000,00 грн, є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню. Керуючись ст. ст. 2, 4, 6, 9, 11, 69-72, 86, 94,158-163, 167,186, 254 КАС України суд, -
Адміністративний позов прокурора Корабельного району м. Миколаєва в інтересах держави в особі Південно -Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства "Миколаївський суднобудівний завод "Океан" про стягнення штрафних санкцій в сумі 68 000,00 грн. - задовольнити.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "Миколаївський суднобудівний завод "Океан" (код ЄДРПОУ 14307653) штрафні санкції у сумі 68 000,00 грн. (шістдесят вісім тисяч гривень) на користь держави (до УК у м. Миколаєві (Центральний район), код за ЄДРПОУ 3792781, КБК 21081100, на р/р 31115106700006 в ГУДКСУ у Миколаївській області, МФО 826013.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складений і підписаний суддею 22.09.2015 року.
Суддя Г.В. Лебедєва