Постанова від 23.09.2015 по справі 809/4123/15

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" вересня 2015 р. Справа № 809/4123/15

м. Івано-Франківськ

12 год.40хв.

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Мигалюка Ю.В., суддів: Могили А.Б., Черепія П.М.,

при секретарі Ткачук О.П.,

за участю сторін:

позивача: ОСОБА_1,

представників позивача: ОСОБА_2, ОСОБА_3,

представників відповідача: Витвицького В.В., Васько Н.Б., Пулєнкової Д.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 - Голови Долинської міської організації Української республіканської партії до Долинської міської територіальної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови №3 від 20.09.2015 року -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 - Голова Долинської міської організації Української республіканської партії звернувся до суду з адміністративним позовом до Долинської міської територіальної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови №3 від 20.09.2015 року.

Ухвалою суду від 22.09.2015 року в задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.

В судовому засіданні позивач та його представники позов підтримали та пояснили, що відповідачем в порушення вимог п.4 ст.17 Закону України «Про місцеві вибори» винесено постанову «Про утворення територіальних виборчих округів для проведення виборів депутатів Долинської міської ради» від 20.09.2015 року, оскільки порушено норму про те, що не пізніш ніж за 38 (тридцять вісім) днів до дня чергових або перших місцевих виборів міська територіальна виборча комісія утворює територіальні виборчі округи з приблизно рівною кількістю виборців у кожному в кількості, що дорівнює загальному складу відповідної місцевої ради, визначеному відповідно до ч.1 і ч.3 ст. 16 Закону. Зазначили, що на виконання даної норми Закону відповідач на засіданні 16.09.2015 року (тобто за 38 днів до дня місцевих виборів), як того вимагає Закон, постановою №1 від 16.09.2015 року утворив 26 виборчих округів для виборів депутатів Долинської міської ради у повній відповідності до ч.3 ст.16 Закону і визначив межі цих округів. Дане рішення було оприлюднено і ним керуються всі суб'єкти виборчого процесу, однак 20.09.2015 року було протиправно скликано засідання та прийнято оскаржувану постанову, коли до виборів залишилося 34 дні.

Позивач та його представники вважають, що порушено право щодо участі у виборчому процесі, поновлення якого повинно бути здійснено шляхом прийняття рішення про скасування оскаржуваної постанови. Просили позов задовольнити.

Представники відповідача проти позову заперечили. Суду зазначили, що позов необгрунтований та безпідставний. Пояснили, що 16.09.2015 року, незважаючи на незадовільне матеріальне забезпечення оргтехнікою Долинської міської територіальної виборчої комісії (далі - Комісії), як того вимагає Закон, відповідач все ж таки розпочала роботу - провела засідання щоб утворити виборчі округи. Долинською міською радою було надано карту міста і одночасно запропоновано проект поділу на округи. 16.09.2015 року Комісією прийнято постанову №1. В подальшому, в той же день Комісія, проаналізувавши межі округів дійшла висновку про те, що 23 округи з 26-ти утворені з порушенням ст.17 Закону України «Про місцеві вибори», оскільки до утворених округів включені вулиці, які входять в межі різних дільниць. Дану постанову не було оприлюднено і повідомлення про утворення виборчих округів до Державного реєстру виборців не подавалось. 17-19 вересня 2015 року неможливо було провести засідання, оскільки чинився тиск на членів та секретаря Комісії, а 20.09.2015 року було виправлено недоліки та прийнято нову постанову від 20.09.2015 року, яка була оприлюднена, а повідомлення подано до Державного реєстру виборців. Зазначили, що оскільки постанова від 16.09.2015 року суперечить вимогам Закону України «Про місцеві вибори», тому правомірно була скасована Комісією, як така що прийнята поспішно, через втручання в роботу працівників органу місцевого самоврядування та голови Долинської міської організації Української республіканської партії ОСОБА_1 особисто. Просили у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, його представників, представників відповідача, дослідивши докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що постановою Долинської міської виборчої комісії №1 від 16.09.2015 року о 18.год.30 хв. вирішено утворити на території Долинської міської ради 26 виборчих округів згідно переліку в додатку №1 (а.с.7-10).

Постановою Долинської міської виборчої комісії №3 від 20.09.2015 року постановлено утворити на території Долинської міської ради 26 виборчих округів згідно переліку - додатку №1. (а.с.11-14).

В додатках до постанов містяться розбіжності щодо сформованих округів, а саме переліку вулиць (до утворених округів включені вулиці, які входять в межі різних дільниць, порушено границі територіальних округів).

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України «Про місцеві вибори» № 595-V111 від 14.07.2015 року.

Правовий статус виборчих комісій визначає ст. 20 Закону України «Про місцеві вибори». Так, виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори. Територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії. Повноваження територіальної виборчої комісії у новосформованому складі починаються з моменту складення присяги більшістю від складу територіальної виборчої комісії, визначеного при формуванні її складу, на засіданні цієї комісії.

Статтею 27 Закону регулюється питання щодо організації роботи виборчої комісії.

Так, виборча комісія є колегіальним органом. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою виборчої комісії, у разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.

Згідно із ч.5 ст.25 Закону міська, районна в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія: забезпечує підготовку та проведення виборів до відповідної ради; утворює територіальні виборчі округи відповідно до цього Закону, встановлює їх межі та єдину нумерацію; тощо, здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.

Відповідно до п.4 ст.17 Закону для проведення виборів депутатів міської (міста без районного поділу, міста, до складу якого не входить інше місто, село, селище), районної в місті ради відповідна міська, районна в місті територіальна виборча комісія не пізніш як за 38 днів до дня чергових або перших місцевих виборів утворює територіальні виборчі округи з приблизно рівною кількістю виборців у кожному в кількості, що дорівнює загальному складу відповідної місцевої ради, визначеному відповідно до частини третьої статті 16 цього Закону та частини першої цієї статті.

Орієнтовна середня кількість виборців у територіальних виборчих округах визначається територіальною виборчою комісією на підставі відомостей Державного реєстру виборців про кількість виборців, які проживають на території відповідного міста, району в місті, що подаються органом ведення Державного реєстру виборців до відповідної територіальної виборчої комісії не пізніш як за 40 днів до дня чергових або перших місцевих виборів.

Як встановлено в судовому засіданні, постановою Долинської міської виборчої комісії №3 від 20.09.2015 року об 17 год. 20 хв. на території Долинської міської ради утворено 26 виборчих округів згідно переліку - додатку №1, в яких містяться розбіжності щодо сформованих округів, із вказаними у додатку до постанови №1 від 16.09.2015 року, а саме переліку вулиць (до утворених округів включені вулиці, які входять в межі різних дільниць, порушено границі територіальних округів).

Суд встановив, що підставою для прийняття постанови № 3 від 20.09.2015 року стало виправлення Комісією недоліків у додатку до постанови №1 від 16.09.2015 року, у зв'язку з встановленням факту, що 23 округи з 26 - ти було утворено в порушення вимог Закону України «Про місцеві вибори», не було прив'язки до дільниць і суд постанову №1 Комісії оцінює критично.

Суд приходить до висновку, що постановою №3 від 20.09.2015 року фактично внесено зміни в додаток до постанови №1 від 16.09.2015 року, чим усунуто порушення щодо формування округів. Оформлення даного рішення суб'єкта владних повноважень у вигляді постанови, на думку суду, відбулось у зв'язку з неналежною підготовкою та юридичною обізнаністю членів Комісії.

Так, згідно протоколів засідань, неодноразово (о 13.00год., о 19.год.20хв.) - 18.09.2015 року на засідання Комісії було винесено питання щодо відміни постанови №1 від 16.09.2015 року та затвердження виборчих округів, однак рішення не було прийнято (а.с.50-57).

Згідно протоколу засідання №5 від 20.09.2015 року об 16.10 год. було запропоновано відмінити постанову від 16.09.2015 року та звернутись до правоохоронних органів щодо притягнення до відповідальності посадових осіб міської ради про втручання їх в роботу Комісії. Рішення не було прийнято (а.с.58-59).

Відповідно до висновку в.о. начальника Долинського РВ УМВС по результатах розгляду заяви ОСОБА_6 - заступника голови Комісії підстав для внесення інформації до Єдиного реєстру досудового розслідування немає у зв'язку з відсутністю даних щодо кримінального правопорушення (а.с.61).

Судом встановлено що, усуваючи недоліки до постанови №1 від 16.09.2015 року відповідачем порушено вимоги щодо строку утворення територіальних виборчих округів, зокрема п.4 ст.17 Закону.

Відповідно до п.4 ст.17 Закону України «Про місцеві вибори» не пізніш ніж за 38 (тридцять вісім) днів до дня чергових або перших місцевих виборів міська територіальна виборча комісія утворює територіальні виборчі округи з приблизно рівною кількістю виборців у кожному в кількості, що дорівнює загальному складу відповідної місцевої ради, визначеному відповідно до ч.3 ст. 16 Закону та ч.1 цієї статті.

Однак, встановивши та з'ясувавши всі об'єктивні обставини в справі, факти які мали місце при проведенні Комісією засідань, стан та матеріальне забезпечення відповідача, суд зазначає що порушення даного строку виникло з об'єктивних та поважних причин, серед яких фактичне виправлення недоліку у рішенні суб'єкта владних повноважень, а тому дана обставина не може бути підставою для скасування оскаржуваного рішення в цілому.

Оскаржуваним рішенням правильно сформовано утворені округи, до яких включено вулиці, які входили в межі різних дільниць, та усунуто порушення границь територіальних округів. Даний факт ніяким чином не зачіпає права позивача та інших суб'єктів виборчого процесу, оскільки постанова №1 від 16.09.2015 року не була оприлюднена та доведена до Державного реєстру виборців.

У відповідності до Рішення Конституційного Суду України від 02.11.2004 року положення ч. 1 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України слід розуміти так, що суд, керуючись принципом законності, має розглядати право не як закон чи систему нормативних актів, а як втілення справедливості. Суд має спрямовувати своє провадження на досягнення справедливості, що і є правосуддям.

Доводи позивача та його представників не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні.

Інші наведені позивачем та його представниками обставини судом також не взяті до уваги з огляду на встановлені в судовому засіданні факти.

Підсумовуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до вимог ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158, 160, 163, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 - голови Долинської міської організації Української республіканської партії (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) в дохід державного бюджету судовий збір в розмірі 1218 гривень (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 коп.).

Відповідно до частини 5 статті 177 КАС України судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172 - 175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування,- не пізніш як за чотири години до початку голосування. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Відповідно до частини 3 статті 177 КАС України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172 - 175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя (підпис) Мигалюк Ю.В.

суддя (підпис) Могила А.Б.

суддя (підпис) Черепій П.М.