ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"22" вересня 2015 р. Справа № 809/4123/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Мигалюка Ю.В., суддів: Могили А.Б., Черепія П.М.,
при секретарі Ткачук О.П.,
за участю сторін:
позивача: ОСОБА_1,
представника позивача: ОСОБА_2,
представників відповідача: Витвицького В.В., Васько Н.Б., Пулєнкової Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду клопотання про залишення позовної заяви без розгляду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 - Голови Долинської міської організації Української республіканської партії до Долинської міської територіальної виборчої комісії про визнання протиправним та скасування постанови №3 від 20.09.2015 року -
ОСОБА_1 - Голова Долинської міської організації Української республіканської партії звернувся до суду з адміністративним позовом до Долинської міської територіальної виборчої комісії про визнання протиправними та скасування постанови №3 від 20.09.2015 року.
В ході судового розгляду представником відповідача подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з відсутністю у позивача належних повноважень та невідповідністю позовної заяви вимогам, встановленим статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач та його представник щодо задоволення клопотання заперечили, зазначили що позивач є головою Долинської міської організації Української республіканської партії, яка не є суб"єктом виборчого процесу, а тому не є належним позивачем.
Розглянувши клопотання, заслухавши позивача, представників сторін, дослідивши та оцінивши обставини, на яких ґрунтується клопотання та наявні докази, суд приходить до висновку що в задоволенні клопотання слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.12 Закону України «Про місцеві вибори» суб'єктами виборчого процесу є 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія;3) виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів;4) кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости;5) місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах;6) офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - суб'єкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.
Згідно статті 10 даного Закону право висування кандидатів належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України відповідно через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
Статтею 11 Закону визначено засади виборчого процесу. Виборчий процес місцевих виборів це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом. Початок виборчого процесу оголошується відповідною виборчою комісією у строки та в порядку, визначені цим Законом. Виборчий процес включає певні етапи, в тому числі і утворення одномандатних, територіальних виборчих округів.
Відповідно до вимог ч.1 ст.35 Закону висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости розпочинається за 34 дні до дня голосування.
На момент подання адміністративного позову процес висунення кандидатів не закінчився, а тому, Долинська міська організація Української республіканської партії не позбавлена права набуття статусу суб'єкта виборчого процесу.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Мигалюк Ю.В.
суддя Могила А.Б.
суддя Черепій П.М.