ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"21" вересня 2015 р. Справа № 809/4085/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Боршовського Т.І. розглянувши клопотання Управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі про звільнення від сплати судового збору за подання адміністративномого позову Управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі до Відкритого акціонерного товариства "Брошнівський експериментальний завод "Лісдеревмаш" про стягнення заборгованості в сумі 2598,56 грн.,-
16.09.2015 року Управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі (надалі - позивач) звернулося до суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Брошнівський експериментальний завод "Лісдеревмаш" (надалі - відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 2598,56 грн.
Водночас до позовної заяви позивач долучив клопотання від 10.09.2015 року про звільнення від сплати судового збору, мотивуючи його тим, що відповідно до пункту 18 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», в редакції закону, що діяв до 01.09.2015 року, Пенсійний фонд та його органи були звільнені від сплати судового збору, у зв'язку з чим бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік кошти на сплату судового збору не передбачені. У зв'язку з цим, з метою доступу до правосуддя, що відповідає принципу рівності сторін, для забезпечення відшкодування пенесених ним витрат з виплати та доставки пільгових пенсій, позивач просить звільнити його від сплати судового збору та прийняти поданий ним позов до провадження.
Суд, дослідивши подане клопотання та матеріали адміністративного позову, відповідні норми Кодексу адміністративного судочинства України та Закону України «Про судовий збір» зазначає наступне.
Згідно з абзацом 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з частиною 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Статтею 10 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників адміністративного процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до частини 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно із статтею 1 Закону України «Про судовий збір», судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Статтею 2 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Суд зазначає, що 1 вересня 2015 року набрали чинності зміни до Закону України «Про судовий збір», згідно яких пункт 18 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» щодо звільнення органів Пенсійного фонду України від сплати судового був виключений. З цих підстав, при поданні позовної заяви після 1 вересня 2015 року позивач зобов'язаний сплачувати судовий збір в тому ж порядку та обсязірозмірі що й інші особи - платники судового збору.
Проте позивач, посилаючись на частину 2 статті 8 Закону України «Про судовий збір», якою передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі врахування майнового стану сторони, просить звільнити його від сплати судового збору з огляду на відсутність фінансування на 2015 рік на сплату судового збору.
Натомість, в обґрунтування свого майнового стану, що унеможливлює сплату судового збору позивачем не подано жодного підтверджуючого документу (виписок з рахунків, листів до Пенсійного фонду України про необхідність включення в витратну частину судового збору, листів, пропозицій, вимог до Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України та інших суб'єктів законодавчої ініціативи задля внесення відповідних змін в Закону України «Про державний бюджет Україна на 2015 рік», відповідне реагування на них тощо).
Суд зазначає, що позивач звертається до адміністративного суду не з метою захисту свого порушеного права, а, як суб'єкт владних повноважень, на реалізацію владних управлінських функцій, передбачених законодавством України. Звільняючи позивача від сплати судового збору, суд поставить в нерівні умови по відношенню до позивача інших платників судового збору, передбачених Законом України «Про судовий збір».
Таким чином, суд дійшов висновку, що в задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору належить відмовити.
Керуючись статтями 2, 10, 87, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, статтями 1, 2, 5, 8 Закону України «Про судовий збір», суд ,-
В задоволенні клопотання Управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі про звільнення від сплати судового збору за подання адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі до Відкритого акціонерного товариства "Брошнівський експериментальний завод "Лісдеревмаш" про стягнення заборгованості в сумі 2598,56 грн., - відмовити.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.