Постанова від 15.09.2015 по справі 806/2871/15

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2015 року м.Житомир справа № 806/2871/15

категорія 3.7.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гуріна Д.М.,

секретар судового засідання Коваль О.В.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Зотова А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Центру надання послуг, пов'язаних з використанням транспортних засобів м. Житомира при Управлінні Державної автомобільної інспекції України Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії

встановив:

28 липня 2015 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 із позовом до Центру надання послуг, пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира при Управлінні Державної автомобільної інспекції України Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області (далі - Центр надання послуг, пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира при УДАІ України УМВС України в Житомирській області) про зобов'язання вчинити певні дії.

У позовній заяві ОСОБА_3 зазначив, що є інвалідом І групи загального захворювання, був забезпечений автомобілем "OPEL VECTRA", 1997 року випуску, кузов НОМЕР_1, об'єм двигуна 1598 см3, безоплатно, як гуманітарна допомога. Наказом Головного Управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації від 8 листопада 2004 року №213-в позивачу був переданий вищезазначений автомобіль безоплатно, без права продажу або передачі іншій особі. Строк експлуатації вказаного автомобіля становить більше ніж 10 років. 2 грудня 2014 року постановою Житомирського окружного адміністративного суду було зобов'язано Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації видати позивачу необхідні документи для оформлення у власність та реєстрації автомобіля "OPEL VECTRA", 1997 року випуску, кузов НОМЕР_1, об'єм двигуна 1598 см3. 24 червня 2015 року позивач звернувся до Центру надання послуг, пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира при УДАІ України УМВС України в Житомирській області з метою перереєстрації автомобіля. Листом від 3 липня 2015 року №835 відповідачем було відмовлено ОСОБА_3 у здійсненні перереєстрації автомобіля "OPEL VECTRA", 1997 року випуску, кузов НОМЕР_1, об'єм двигуна 1598 см3, у зв'язку з несплатою митних платежів. Просить визнати неправомірними дії Центру надання послуг, пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира при УДАІ України УМВС України в Житомирській області щодо зазначення у графі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу "Особливі відмітки" - "Гуманітарна допомога: продаж, передача і дарування іншій особі заборонено". Зобов'язати Центр надання послуг, пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира при УДАІ України УМВС України в Житомирській області видати нове свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу на легковий автомобіль марки "OPEL VECTRA", 1997 року випуску, кузов НОМЕР_1, об'єм двигуна 1598 см3, без зазначення у графі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу "Особливі відмітки" будь яких приміток, які б обмежували реалізацію права власності на вказаний автомобіль без сплати митних платежів.

Ухвалами судді Житомирського окружного адміністративного суду від 31 липня 2015 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову з підстав, що зазначені у письмових запереченнях на адміністративний позов (а.с.42-43) та просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, з'ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову з наступних підстав.

Cудом встановлено, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, є інвалідом І групи загального захворювання (а.с.9).

Відповідно до наказу Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації від 8 листопада 2004 року №213-в (а.с.21) ОСОБА_3 був безоплатно забезпечений автомобілем "OPEL VECTRA", 1997 року випуску, кузов НОМЕР_1, об'єм двигуна 1598 см3, без права його продажу або передачі іншій особі, який надійшов Головному управлінню праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, згідно з абзацом четвертим пункту 11 Порядку №1388, як гуманітарна допомога, на підставі договору дарування від 24 вересня 2004 року, згідно з яким громадянин Литви ОСОБА_4 дарує вказаний автомобіль державі в особі Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації для подальшої передачі у користування громадянину ОСОБА_3 (а.с.16-17).

Факт про те, що вказаний автомобіль є гуманітарною допомогою також підтверджується листом Головного управління праці та соціального захисту від 6 жовтня 2004 року №3507/02, зі змісту якого вбачається, що інвалід І групи загального захворювання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1, згідно висновку обласної МСЕК від 18 грудня 2003 року перебуває на обліку у Головному управлінні праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, через орган праці та соціального захисту населення був забезпечений автомобілем "OPEL VECTRA", 1997 року випуску, кузов НОМЕР_1, об'єм двигуна 1598 см3 (а.с.14-17).

Комісія з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України на засіданні від 21 жовтня 2004 року №26/ГД-2460/К визнала вказаний автомобіль гуманітарною допомогою відповідно до абзацу 3 частини 2 статті 6 Закону України від 22 жовтня 1999 року №1192-XIV "Про гуманітарну допомогу" (а.с.19-20).

19 січня 2005 року автомобіль "OPEL VECTRA", 1997 року випуску, кузов НОМЕР_1, об'єм двигуна 1598 см3, зареєстровано на праві користування за громадянином ОСОБА_3 Житомирським ОПЕРВ Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Управління Міністерства внутрішніх справ України (а.с.22-23).

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 2 грудня 2014 року в адміністративній справі №806/5145/14 за позовом ОСОБА_3 до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дії (а.с.24-25), позов задоволено. Визнано протиправними дії Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_3 у перереєстрації автомобіля марки "OPEL VECTRA", 1997 року випуску, кузов НОМЕР_1, об'єм двигуна 1598 см3. Зобов'язано Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_3 необхідні документи для оформлення у власність та реєстрації за ним автомобіля марки "OPEL VECTRA", 1997 року випуску, кузов НОМЕР_1, об'єм двигуна 1598 см3.

Крім того вказаною постановою встановлено, що обумовлений автомобіль марки "OPEL VECTRA", 1997 року випуску, кузов НОМЕР_1, об'єм двигуна 1598 см3, ОСОБА_3 отримав ще у 2004 році, відповідно, строк його експлуатації на момент отримання позивачем відмови у здійсненні його перереєстрації є більшим десяти років.

5 червня 2015 року Департаментом праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації позивачу видано довідку №2756/02 для зняття з обліку в органах праці та соціального захисту населення та передачі у власність ОСОБА_3 автомобіля марки "OPEL VECTRA", 1997 року випуску, кузов НОМЕР_1, об'єм двигуна 1598 см3, який більше 10 років перебуває у користуванні. Зняття з обліку доручається провести Центру надання послуг, пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира (а.с.26).

24 червня 2015 року ОСОБА_3 звернувся до Центру надання послуг, пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира при УДАІ України УМВС України в Житомирській області з листом про перереєстрацію автомобіля марки "OPEL VECTRA", 1997 року випуску, кузов НОМЕР_1, об'єм двигуна 1598 см3.

Центр надання послуг, пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира при УДАІ України УМВС України в Житомирській області відмовив позивачу у знятті з обліку та перереєстрації транспортного засобу та надіслав лист роз'яснення від 3 липня 2015 року №835 у якому повідомляє, що на підставі пункту 3.11 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 11 серпня 2012 року №379 "Про затвердження Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них", та згідно з пунктом 41 Порядку №1388 забороняється зняття з обліку для подальшого відчуження та/або перереєстрація на нового власника переданих безоплатно транспортних засобів, які зареєстровані відповідно до вимог пункту 11 цього Порядку без сплати мита та інших податків і зборів (обов'язкових платежів), передбачених законодавством під час імпорту автомобілів, без подання документів про внесення зазначених платежів. Відповідно до абзацу шостого пункту 11 Порядку №1388 державна реєстрація зазначених транспортних засобів, ввезених на митну територію України без сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що передбачені законодавством під час імпорту таких засобів, проводиться за умови подання документів про внесення таких податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком безоплатно переданих конфіскованих транспортних засобів та транспортних засобів, які згідно з податковим законодавством звільнені від їх сплати, із внесенням відповідного запису у свідоцтво про реєстрацію (а.с.27).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 4 статті 34 Закону України від 30 червня 1993 року №3353-XII "Про дорожній рух" державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються відповідними підрозділами Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

7 вересня 1998 року постановою Кабінету Міністрів України №1388 затверджено "Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів" (далі - Порядок №1388), яким встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Абзацом четвертим пункту 11 Порядку №1388 державна реєстрація проводиться, зокрема транспортних засобів, які за правом спадкування перейшли у власність держави або подаровані державі власниками, - на підставі рішень органів, визначених законодавством, та нотаріально засвідчених документів, які встановлюють право власності, із зазначенням в них марки, моделі, ідентифікаційних номерів складових частин таких транспортних засобів, інших документів, що підтверджують правомірність їх придбання новими власниками, а також виданих на території України реєстраційних документів з відміткою підрозділів Державтоінспекції про зняття їх з обліку.

Абзацом шостим пункту 11 Порядку №1388 встановлено, що державна реєстрація транспортних засобів, ввезених на митну територію України без сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що передбачені законодавством під час імпорту таких засобів, проводиться за умови подання документів про внесення таких податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком безоплатно переданих конфіскованих транспортних засобів та транспортних засобів, які згідно з податковим законодавством звільнені від їх сплати, із внесенням відповідного запису у свідоцтво про реєстрацію.

Відповідно до абзаців другого, четвертого та шостого пункту 41 Порядку №1388 забороняється зняття з обліку та/або перереєстрація на нового власника транспортних засобів, що: одержані через органи соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, без письмового розпорядження зазначених органів. Забороняється зняття з обліку для подальшого відчуження та/або перереєстрація на нового власника переданих безоплатно транспортних засобів, які зареєстровані відповідно до вимог пункту 11 цього Порядку без сплати мита та інших податків і зборів (обов'язкових платежів), передбачених законодавством під час імпорту автомобілів, без подання документів про внесення зазначених платежів. Не вважається відчуженням передача транспортного засобу іншому структурному підрозділу (територіальному органу) в межах одного органу державної влади.

Положеннями пункту 2 Закону України від 7 грудня 2000 року №2134-ІІІ "Про внесення змін деяких законодавчих актів щодо регулювання ринку автомобілів в Україні" встановлено, що автомобіль, що був попередньо ввезений в Україну без сплати (повної або часткової) передбачених законодавством податків та зборів, на підставі пільг, наданих законодавством, може бути відчужений, або переданий володіння, або (та) у користування, або (та) у розпорядження тільки після сплати у повному обсязі всіх податків та зборів, передбачених законодавством України на день ввезення автомобіля на митну територію України.

Аналіз наведених законодавчих норм дає підстави вважати, що державна реєстрація транспортних засобів, у тому числі і державна реєстрація автомобілів, отриманих як гуманітарна допомога, можлива лише після сплати у повному обсязі всіх податків та зборів, передбачених законодавством України на день ввезення автомобіля на митну територію України.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 25 листопада 2014 року у справі №К/800/53426/14.

Суд не бере до уваги посилання представника позивача на отримання ним довідки, яка на думку позивача, дозволяє йому провести перереєстрацію автомобіля без сплати митних платежів та зборів, оскільки отриманий позивачем транспортний засіб є гуманітарною допомогою, подарований державі в особі Головного управління праці та соціального захисту населенння, та може бути переданий управлінням у власність позивача та відповідно перереєстрований тільки після сплати ОСОБА_3 у повному обсязі всіх податків та зборів, передбачених законодавством України на день ввезення автомобіля на митну територію України.

Частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем доведено правомірність своїх дій, а тому суд відмовляє у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись статтями 71, 86, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили у порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.М. Гурін

Повний текст постанови виготовлено: 21 вересня 2015 р.