Постанова від 07.08.2015 по справі 804/7366/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2015 р. Справа № 804/7366/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіГончарової Ірини Анатоліївни

при секретаріВакуленко А.Л.

за участю:

представника відповідача представника відповідача Мазур А.Ю. Шульга А.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Криворізького ботанічного саду Національної академії наук України про стягнення заборгованості

ВСТАНОВИВ:

Криворізька північна об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (далі - Криворізька північна ОДПІ, позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Криворізького ботанічного саду Національної академії наук України (далі - відповідач), в якому просить стягнути кошти з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника, які перебувають у власності Криворізького ботанічного саду Національної академії наук України в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 21 450,91 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач має податковий борг в розмірі 21 450,91 грн., який утворився внаслідок нарахування пені у зв'язку з несплатою задекларованої суми боргу по орендній платі за землю.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представником відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, з підстав наведених у відгуку на позовну заяву, в якому зазначено, що податковий розрахунок №9018538175 від 19.02.2015 року був наданий помилково, через неоднозначність трактування окремих норм податкового законодавства на час складання розрахунку. 13.05.2015 року відповідачем надано уточнюючий розрахунок земельного податку, але станом на 12.06.2015 року органи державної фіскальної служби не здійснили жодних заходів, передбачених нормами ПК України ні в частині коригування податкових зобов'язань, ні в частині їх скасування. Відповідач зазначає, що новою редакцією ст. 282 ПК України бюджетні установи були позбавлені пільг щодо сплати податку на землю з 01.01.2015 року. Проте, враховуючи норму п. 284.1 ст. 284 ПК України рішенням міської ради від 31.01.2015 року №3388 "Про сплату за землю в 2015 році", встановлено на 2015 рік пільги зі сплати земельного податку у обсязі 100 % від суми, що зараховується до бюджету міста за земельні ділянки, надані під розміщення закладів науки, освіти, що повністю або частково утримуються за рахунок коштів місцевих та державних бюджетів. Тобто у січні місяці відповідачу відновлено пільгу щодо сплати податку на землю у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників відповідача, дослідивши письмові докази по справі, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Криворізький ботанічний сад Національної академії наук України (ідентифікаційний код - 05540072) зареєстровано 25.12.1992 року, перебуває на обліку платників податків у Криворізькій північній ОДПІ та є бюджетною неприбутковою установою природоохоронного значення ( рішення № 1304834600011 від 02.04.2013 р. Криворізької північної Міжрайонної ДПІ ) .

19.02.2015 року відповідачем подано до Криворізької північної ОДПІ засобами електронного зв'язку податкову декларацію №9018538175 з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік, з самостійно нарахованою сумою, яка підлягає сплаті в розмірі 306 321,67 грн.

17.03.2015 року позивачем було сформовано податкову вимогу №826-25 про зобов'язання відповідача сплатити суму боргу в розмірі 306 321,67 грн.

Відповідно до п.284.1 ст. 284 ПКУ, Рішенням міської ради (органу місцевого самоврядування, якому надано повноваження щодо встановлення ставок плати за землю та пільг щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території ) від 31.01.2015 р. № 3388 "Про сплату за землю в 2015 році" Ботанічному саду встановлено на 2015 рік пільга зі сплати земельного податку в обсязі 100 % від суми, що зараховується до бюджету міста за земельні ділянки (а.с 27) . В данному рішенні у відповідності до ст .7 , п.12.3.2 ст. 12 ПКУ визначений податковий період протягом якого діють пільги , а саме 2015 рік.

На підставі вищезазначеного Рішення міської Ради від 31.01.15 р. № 3388 13.05.15 р. відповідачем було подано засобами електронного зв'язку уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) , за 2015 рік № НОМЕР_1, у якій зазначено пільги та зменшено нарахування у сумі 306 321 , 67 грн.

Криворізької північної ОДПІ на суму непогашеного узгодженого грошового зобов'язання було нараховано пеню з плати за землю в розмірі 21450,91 грн. з 03.03.2015 р. по 12.05.2015 р.

Згідно з п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до ст. 269 ПК України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) і землекористувачі.

Згідно з п. 285.1 ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Згідно п. 286.2 ст. 286 платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Пунктом 287.3 статті 287 ПК України визначено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Пунктом 36.1, п. 36.2 ст. 36 ПК України встановлено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Відповідно до п. 46.1 ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Пунктом 49.8 статті 49 Податкового кодексу України зазначено, що прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Положеннями п. 54.1 ст. 54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з підпунктом п. 50.1. ст. 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

На виконання цієї норми Криворізьким ботанічним садом Національної академії наук України було подано уточнюючу декларацію від 13.05.2015 року та зменшено грошове зобов'язання у розмірі 306 321, 67 грн.

Згідно з п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Статтям 54 та 58 ПК України встановлено два способи, якими суми податкових зобов'язань платника податків можуть бути визначені, а саме: безпосередньо платником податків при поданні ним податкової звітності у встановленому законом порядку або податковим органом у разі винесення останнім податкового повідомлення-рішення.

Згідно з підпунктом 58.1. ст.58 ПК України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 14.1.162. статті 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Відповідно п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

Підпунктом 129.3.1. п. 129.3. ст. 129 Податкового кодексу України встановлено, що нарахування пені закінчується, зокрема, у день зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

Згідно з п. 129.4. ст. 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), орган державної податкової служби самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом ( п. 131.2. ст. 131 Податкового кодексу України).

На виконання цієї норми Криворізькою північною ОДПІ на суму непогашеного узгодженого грошового зобов'язання було нараховано пеню з плати за землю в розмірі 21450,91 грн. , яка і стала підставою для звернення до суду

Судом встановлено, що перевірка контролюючим органом не була проведена та не було винесено податкового повідомлення - рішення, а отже, сума грошового зобов'язання визначеного в уточнюючий декларації від 13.05.15 року є узгодженою, а пеня нарахована у період з 03.03.2015 року по 12.05.2015 року є безпідставною.

Податковий кодекс України не містить положень, які б передбачали повноваження податкового органу нараховувати пеню у разі подання уточнюючої податкової декларації, в якій самостійно виявлено помилку грошових зобов'язань платником податків та зменшено розмір грошового зобов'язання.

Посилання відповідача на нарахування пені в картках особових рахунках в автоматичному режимі судом не приймається, оскільки такий порядок нарахування пені не ґрунтується на приписах податкового законодавства.

Щодо твердження позивача, що у 2015 - 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 млн. гривень за попередній календарний рік здійснюється контролюючими органами виключно з дозволу Кабміну , за заявою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або вимогами Кримінального процесуального кодексу України ( пункт 3 розділу II "Прикінцеві положення" Заокну України від 28 грудня 2014 року №71-VIII "Про внесення змін до податкового кодексу України та деяких законадавчих актів України щодо податкової реформи"), то суд зазначає, що суд не має повноважень підміняти собою податковий орган та не має права проводити за нього перевірку правильності обчислення та декларування податків, робити відповідні висновки, що належить виключно до повноважень контролюючого органу.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 цієї статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про безпідставність нарахування пені за період з 03.03.2015 по 12.05.2015 року та про не обґрунтованість задоволення позову.

Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Криворізького ботанічного саду Національної академії наук України про стягення заборгованості - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 12 серпня 2015 року

Суддя І.А. Гончарова