Ухвала від 10.12.2013 по справі 675вр-13/2а/0470/4713/12

УХВАЛА

10 грудня 2013 р. Справа № 675вр-13/2а/0470/4713/12

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1

при секретаріОСОБА_2

за участю:

позивача представника відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_5 Держземагентства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про заміну сторони виконавчого провадження , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 Держземагентства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження.

В обґрунтування заяви значено, що було проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи відповідача по справі - ОСОБА_5 Держкомзему у місті Дніпропетровськ Дніпропетровської області, а саме реорганізовано шляхом поділу на ОСОБА_5 Держземагентства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області та ОСОБА_5 Держземагентства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області. Оскільки рішення суду від 12 липня 2012 року по справі №2а/0470/4713/12 не виконано, заявник просить замінити сторону виконавчого провадження.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2013 року було призначено проведення судового засідання щодо розгляду заяви.

Позивач та представник відповідача в судовому засіданні підтримали заяву та просили її задовольнити.

Суд, дослідивши матеріали справи встановив наступне.

12 липня 2012 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом було винесено постанову по справі №2а/0470/4713/12, якою суд постановив зобов'язати ОСОБА_5 Держкомзему у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області скасувати Запис у Поземельній книзі про державну реєстрацію права власності ОСОБА_6 на земельну ділянку площею 0,0280 га за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Димитрова, 46/1, номер державної реєстрації 010610401548 та надати до Дніпропетровської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» необхідні відомості для внесення відповідних змін до Державного земельного кадастру, на виконання рішення Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 04.09.2009 року.

Згідно з ч. 1 ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України за кожним судовим рішенням, яке набрало законної їй або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, видається один виконавчий лист.

16 липня 2013 року ОСОБА_3, в порядку ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України, отримала виконавчий лист по справі №2а/0470/4713/12 та звернулась до Державної виконавчої служби.

22.07.2013 року державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №38966402.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. №251 «Про реорганізацію деяких територіальних органів Державного агентства земельних ресурсів» та згідно наказу Державного агентства земельних ресурсів України від 30 травня 2013 року №210, ОСОБА_5 Держземагентства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області реорганізовано шляхом поділу на ОСОБА_5 Держземагентства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області та ОСОБА_5 Держземагентства у м.Дніпропетровську Дніпропетровської області.

Разом з тим, 01.01.2013 року набрав чинності ОСОБА_4 України «Про Державний земельний кадастр», а також Постанова Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. №1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру», у зв'язку з чим процедура реєстрації земельних ділянок та прав на земельні ділянки суттєво змінилась.

Згідно до ч. 2 ст. 7 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належать здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні.

Згідно до п.п. е п. 2 ч. 5 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення ЗУ «Про Державний земельний кадастр», стаття 126 Земельного кодексу України викладена в такій редакції: право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - ОСОБА_4).

Відповідно до ст. 2 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України №703 від 22.06.2011 року, Державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно проводять орган державної реєстрації прав та нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону, держателем Державного реєстру прав є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав.

Повноваження по реєстрації права та їх обтяжень проводить орган державної реєстрації прав (п. 1. ч. 1 ст. 8 Закону).

ОСОБА_5 Держземагентства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області здійснює свою діяльність на підставі ОСОБА_7 про ОСОБА_5 Держземагентства у м.Дніпропетровську Дніпропетровської області, затвердженого наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 14.06.2013 року № 266.

ОСОБА_7 не передбачено повноважень ОСОБА_5, щодо скасування записів у Поземельній книзі про державну реєстрацію прав власності із наданням необхідних відомостей до внесення відповідних змін ДРФ ДП «Центр ДЗК».

Отже, згідно чинного законодавства України в ОСОБА_5 Держземагентства у м.Дніпропетровську Дніпропетровської області відсутні повноваження, щодо виконання вимог зазначених у виконавчому листі №2а/0470/4713/12 Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.07.2013 року.

Статтею 124 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

У відповідності до пункту 9 частини 2 статті 129 Конституції України основною засадою судочинства є обов'язковість рішення суду.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів України» 07.07.2010 № 2453-VI судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається процесуальним законом. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.

В тому числі суд наділено повноваженнями вирішити питання про заміну сторони виконавчого провадження, згідно положень ст. 264 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Відповідно до ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

При визначенні процесуального правонаступництва слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду такого питання орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку до участі у справі залучаються їх правонаступники. У випадку ж відсутності правонаступників залучається до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача.

Згідно до ОСОБА_7 про районні, районні у містах, міські, міськрайонні, міжрайонні управління юстиції, затвердженого Наказом Міністерства Юстиції України від 23.06.2011 року №1707/5, у складі управлінь юстиції діють реєстраційні служби, які є структурними підрозділами управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Державної реєстраційної служби України (Укрдержреєстр), та підпорядковані реєстраційним службам головних управлінь юстиції та безпосередньо Укрдержреєстру.

Основними завданнями структурного підрозділу управління юстиції, що забезпечує реалізацію повноважень Укрдержреєстру, є забезпечення реалізації державної політики у сферах державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, статутів.

Тобто, Дніпропетровське міське управління юстиції в особі Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції є структурним підрозділом Дніпропетровського Міського управління юстиції, яке в свою чергу є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_5 Держземагентства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області підлягає задоволенню, оскільки виходячи з положень ст.ст. 55, 56 Конституції України у будь-якому разі в даному випадку правовідносини допускають правонаступництво.

Позиція суду узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України, яка викладена в постанові Пленуму від 06.03.2008 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ».

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 50, 52, 55, 165, 258, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_5 Держземагентства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про заміну сторони виконавчого провадження - задовольнити.

Замінити сторону виконавчого провадження за виконавчим листом №2а/0470/4713/12, а саме боржника ОСОБА_5 Держкомзему у місті Дніпропетровськ Дніпропетровської області на Дніпропетровське міське управління юстиції в особі Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції.

Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали згідно ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст ухвали складено згідно з ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя ОСОБА_1