17 листопада 2009 р. 2а-15153/09/0470
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Букіна Л.Є. , перевіривши матеріали позовної заяви Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби головного управління юстиції в Дніпропетровській області про скасування постанови , -
16 листопада 2009р. до суду надійшла позовна заява Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби головного управління юстиції в Дніпропетровській області про скасування постанови.
Перевіривши матеріали адміністративного позову на відповідність вимогам ст.ст.106,107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), суддя приходить до висновку про те, що адміністративний позов подано з порушенням вимог закону.
Згідно ч.3 ст.106 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно із п. 3 Прикінцевих та перехідних положень КАС України до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розміри судового збору: 1) судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується у порядку, встановленому законодавством для державного мита; 2) розмір судового збору визначається відповідно до пп. «б»п. 1 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», крім випадків, установлених пп. 3 цього пункту; 3) розмір судового збору щодо майнових вимог про стягнення грошових коштів становить 1% від розміру таких вимог, але не більше 1700 грн.
Відповідно до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»неоподатковуваний мінімум доходів громадян складає 17 грн. 00 коп.
Підпунктом «б»п. 1 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»встановлено, що із скарг на неправомірні дії органів державного управління і службових осіб, що ущемляють права громадян, справляється державне мито у розмірі 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Тому, позивач при подачі зазначеного позову про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії позивач має сплатити судовий збір (державне мито) у розмірі 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян -3, 40 грн. (три гривні 40 коп.).
Ці вимоги позивачем не виконані. Посилання позивача на пункт 8 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» (від сплати державного мита звільняються позивачі - за позовами про відшкодування матеріальних збитків, завданих злочином) безпідставне, оскільки не стосується предмета адміністративного позову. Інші законодавчі підстави щодо звільнення позивача від сплати судового збору позивачем не зазначено.
Таким чином, законодавчі підстави для звільнення позивача від сплати судового збору відсутні.
Судовий збір необхідно сплатити у розмірі 3 грн. 40 коп. (три гривні 40 коп.) за наступними банківськими реквізитами: одержувач: УДК у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська ГУДКУ у Дніпропетровській обл., ЄДРПОУ 24245686, рахунок 31119095700004, МФО 805012, банк: ГУДКУ у Дніпропетровській обл., призначення платежу: судовий збір за подання адміністративного позову, однак до позовної заяви не доданий документ, який підтверджує сплату судового збору.
Крім того, у позовній заяві вказується про «зацікавлену особу», що не відповідає формі позовної заяві, а також загальним вимогам КАС України, який не передбачає такого поняття як «зацікавлена особа».
Відповідно до ч. 1 ст.108, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст.106, 107, 108 КАС України, -
Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби головного управління юстиції в Дніпропетровській області про скасування постанови залишити без руху.
Встановити позивачу строк до 10 грудня 2009 р. для усунення недоліків, а саме: шляхом подання до Дніпропетровського окружного адміністративного суду документи на підтвердження сплати судового збору, та належним чином оформлений адміністративний позов.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до п.1 ч.3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачу, якщо він не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі в п'ятиденний строк з дня отримання її копії заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом десяти днів апеляційної скарги з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку, передбаченому ч.5 ст.186 КАС України, без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, а у разі її подання - після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.
Суддя ОСОБА_1