про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
в частині позовних вимог
30 червня 2011 року Справа № 2а/0370/1772/11
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Александрова М.А., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Волинського обласного військового комісаріату про визнання нечинним рішення від 02 червня 2011 року № 1600, визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати грошової компенсації за продовольчі пайки та стягнення грошової компенсації в сумі 24 485 грн. 76 коп.,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Волинського обласного військового комісаріату про визнання нечинним рішення від 02 червня 2011 року № 1600, визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати грошової компенсації за продовольчі пайки та стягнення грошової компенсації в сумі 24 485 грн. 76 коп.
Позовну заяву в частині позовних вимог про визнання нечинним рішення Волинського обласного військового комісара від 02 червня 2011 року № 1600 не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, в зв'язку з чим у відкритті провадження в адміністративній справі в цій частині позовних вимог слід відмовити на підставі пункту 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно із пунктом 1 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
З позовної заяви вбачається, що листом від 02 червня 2011 року за № 1600 відповідачем було надано ОСОБА_1 відповідь на його звернення від 31 січня 2011 року № 7 щодо отримання військовослужбовцями грошової компенсації за продовольчі пайки.
Вказаний лист не є рішенням (нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії) суб'єкта владних повноважень у тому значенні цього терміну, в якому його слід розуміти в контексті положень частини другої статті 2, пункту 1 частини другої статті 17 КАС України. Відповідно до пункту 12 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року N 1235, військові комісари мають право видавати згідно із законодавством у межах своєї компетенції накази та розпорядження. Саме ці акти є рішеннями, що можуть бути оскаржені в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, спір щодо оскарження рішення Волинського обласного військового комісара від 02 червня 2011 року № 1600 не є публічно-правовим спором та не підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства, позовна вимога про визнання нечинним такого рішення не може бути предметом розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 109 КАС України,
У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Волинського обласного військового комісаріату про визнання нечинним рішення від 02 червня 2011 року № 1600, визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати грошової компенсації за продовольчі пайки та стягнення грошової компенсації в сумі 24 485 грн. 76 коп. в частині визнання нечинним рішення Волинського обласного військового комісара від 02 червня 2011 року № 1600 відмовити.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з такою самою позовною вимогою, щодо якої постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя М.А. Александрова