"20" липня 2010 р.
Справа № 02-2/12-256
про відмову у прийнятті позовної заяви
Суддя Френдій Н.А.,
Управління агропромислового розвитку Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області, вул. Шевченка, 20а, м. Борщів, Тернопільської області, 48702, звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовною заявою №183/01-3 від 13.07.2010р. до Борщівської міської ради Тернопільської області, вул. Грушевського, 2, м. Борщів, Тернопільської області, 48702, про:
- визнання протиправними дії Борщівської міської ради Тернопільської області щодо відмови у видачі Управлінню агропромислового розвитку Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області свідоцтва на право власності на нежитлові приміщення гаражів, які розташовані в м. Борщеві по вул. Шевченка, 19, у зв'язку із перейменуванням юридичної особи;
- зобов'язання Борщівську міську раду Тернопільської області видати Управлінню агропромислового розвитку Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області свідоцтво на право власності на нежитлові приміщення гаражів, які розташовані в м. Борщеві по вул. Шевченка, 19, у зв'язку із перейменуванням юридичної особи.
Розглянувши заяву та додані до неї матеріали, суддя встановив:
01 вересня 2005 року набрав чинності Кодекс адміністративного судочинства України, далі КАС України.
Виходячи з положень пунктів 1,7-9 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, є справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою).
Згідно з п. 4 частини першої ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом. Частиною 2 статті 18 КАС України передбачено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки.
Відповідно до п.2 ст.18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган.
Приймаючи до уваги, що сторонами у поданій позовній заяві є місцевий орган виконавчої влади та орган місцевого самоврядування, відтак розгляд даного спору віднесений до компетенції окружного адміністративного суду.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст.62 ГПК України суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що у прийнятті позовної заяви слід відмовити.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 61, п.1 ч. 1 ст. 62, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. В прийнятті позовної заяви №183/01-3 від 13.07.2010р. Управління агропромислового розвитку Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області, вул. Шевченка, 20а, м. Борщів, Тернопільської області, 48702 - відмовити.
Суддя Н.А. Френдій