ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
12 травня 2010 року м. Київ № 2а-1871/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А.,
при секретарі судового засідання Давиденку Д.В.,
за участю представників: позивача - ОСОБА_1, відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні усне клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва до Закритого акціонерного товариства "Прилуктваринмаш-Холдінг" про стягнення заборгованості у розмірі 26714,30 грн.,
У судовому засіданні представник відповідача заявив усне клопотання про закриття провадження у справі.
Клопотання мотивовано тим, що даний спір має розглядатися господарським судом або загальним судом, але не адміністративним, оскільки законодавством це прямо не передбачено. Пояснив, що суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду із адміністративним позовом лише у випадках, встановлених законом. Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що спори, які виникають із приводу стягнення заборгованості, вирішуються у судовому порядку, але у цьому Законі не зазначено, що саме у порядку адміністративного судочинства.
Представник позивача заперечила проти задоволення клопотання та закриття провадження у справі, зазначивши, що Пенсійний фонд України є суб'єктом владних повноважень, та пославшись на ст. 58 Закону № 1058-IV, яка визначає повноваження Пенсійного фонду.
Заслухавши пояснення осіб, які приймають участь у справі, розглянувши за матеріалами справи клопотання, суд уважає його необґрунтованим та безпідставним і не знаходить підстав для закриття провадження у справі.
Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено у ст. 17 КАС. Зокрема, згідно з п. 4 ч. 1 цієї статті компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до ст. 104 КАС суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Ці положення КАС кореспондуються із п. 5 ч. 4 ст. 50 цього ж Кодексу про те, що відповідачами в адміністративній справі можуть бути: громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Таким чином, суб'єкт владних повноважень може реалізувати своє право на звернення до адміністративного суду із адміністративним позовом виключно за наявності підстав визначених та передбачених у законі.
Пенсійний фонд України та його територіальні органи є органами виконавчої влади відповідно до Положення про Пенсійний фонд, затверджене Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001.
Статтею 23 Закону № 1058-IV передбачено, що спори, які виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Статтею 106 вказаного Закону передбачено, що орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки (заборгованості).
Таким чином законом передбачено право звернення органу Пенсійного фонду України до суду.
Закон № 1058-IV містить спеціальні норми щодо відносин у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та загальні, що стосуються визначення контролюючим органом судового порядку стягнення недоїмки. З останнього питання спеціальними є норми процесуального законодавства, зокрема КАС, які регулюють порядок розгляду та вирішення адміністративних справ, що узгоджується з пунктом 13 Розділу VII Прикінцевих та перехідних положень КАС, відповідно до якого закони України та інші нормативно-правові акти до приведення їх у відповідність із цим Кодексом діють у частині, що не суперечить цьому Кодексу.
Таким чином, Закон № 1058-IV не є процесуальним законом і після набрання чинності КАС не може визначати підсудність адміністративних справ за участю органів виконавчої влади.
Зазначений висновок узгоджується із правовими позиціями, висловленими Судовою палатою в адміністративних справах Верховного суду України та Вищи адміністративним судом України в аналогічних справах.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 17, 50, 104, 157, 160, 165 КАС, суд
Відмовити представнику Закритого акціонерного товариства "Прилуктваринмаш-Холдінг" у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути викладені в апеляційній скарзі на постанову суду першої інстанції.
Суддя Д.А. Костенко