Cправа № 2а-4708/10/0770
Ряд стат. звіту № 8.2.6
Код - 07
12 квітня 2011 року м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді - ОСОБА_1
при секретарі судового засідання - Красновій О.Р.
за участю сторін:
позивача: представник ОСОБА_2
відповідача: представник ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Закарпатмедінжсервіс" до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення №0084471540/0 3721/15-1/33265833/8650 від 12.11.2010 року,-
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Закарпатмедінжсервіс" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до суб'єкта владних повноважень Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення №0084471540/0 3721/15-1/33265833/8650 від 12.11.2010 року.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги за обставин, викладених у позовній заяві, підтримала повністю, просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити в задоволенні позову з підстав, наведених в письмових запереченнях.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши у судовому засіданні пояснення представників сторін та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 05 листопада 2010 року Державною податковою інспекцією у м. Ужгороді Закарпатської області проведено камеральну перевірку платника податку на прибуток Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Закарпатмедінжсервіс". В результаті даної перевірки встановлено порушення товариством вимог п.п. 4.1.1. п. 4.1. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме: заниження податку на прибуток через помилкове заповнення рядка №8 Уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, про що відповідно складено акт №3733/15-1 від 05 листопада 2010 року.
На підставі вищевказаного акту перевірки Державною податковою інспекцією у м. Ужгороді Закарпатської області прийнято податкове повідомлення - рішення №0084471540/0 3721/15-1/33265833/8650 від 12 листопада 2010 року.
У судовому засіданні, як з матеріалів справи так і з пояснень представників сторін встановлено, що позивачем 10 вересня 2010 року подано уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань по податку на прибуток за 2009 рік, перший квартал 2010 року на перше півріччя 2010 року, в яких задекларовано до сплати 1 700 775 грн. Як вбачається уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, позивачем на підставі п. 17.2. ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами" самостійно визначено розмір 85038 грн. штрафних санкцій.
15 вересня 2010 року позивачем подано уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань по податку на прибуток за 2009 рік, перший квартал 2010 року на перше півріччя 2010 року, в яких знято попередньо задекларовані до сплати суми та штрафні санкції.
Однак, при поданні уточнюючих розрахунків 15 вересня 2010 року позивачем невірно було заповнено уточнюючий розрахунок, з порушенням норм наказу ДПА України від 29 березня 2003 року №143 "Про затвердження форми декларації з податку на прибуток підприємств та Порядку її складання", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08 квітня 2003 року за №271/7592.
У зв'язку з методологічною помилкою камеральною перевіркою з метою правильного відображення по особовому рахунку платника збільшено зобов'язання податковим повідомленням - рішенням по податку на прибуток в сумі 85038 грн.
Таким чином, Державною податковою інспекцією у м. Ужгороді Закарпатської області в оскаржувальному рішенні не застосовані штрафні санкції на підставі п.п. 17.1.4. ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами", відповідно до якого у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами визначеними у підпункті "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами", такий платник податків зобов'язаний (крім випадків, коли податкова декларація не приймається всупереч нормам цього Закону) сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподаткованого мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Відповідно до п. 1.2. ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
З огляду на викладені обставини та враховуючи приписи ч. 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в силу яких в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо і він заперечує проти адміністративного позову відповідач належними та допустимими доказами довів у суді правомірність прийнятих ним рішень.
На підставі наведеного, суд приходить до переконання про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Закарпатмедінжсервіс" до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення -№0084471540/0 3721/15-1/33265833/8650 від 12.11.2010 року - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Калинич Я. М.