ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
18 вересня 2013 року м. Київ № 826/6774/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів:
Головуючого - судді Дегтярьової О.В.,
суддів: Добрівської Н.А., Іщука І.О.,
при секретарі судового засідання Артеменко Я.С.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представників:
відповідача - Грінцова М.М. (довіреність від 09.11.2011р. № 05/2011),
третьої особи - Рихальського В.М. (довіреність від 18.09.2013р. № 4/1-8809),
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання в адміністративній справи
за позовом ОСОБА_1
до третя особа, Міністерства внутрішніх справ України, - що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Департамент Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, -
про визнання незаконним та нечинним Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 05 листопада 2012 року № 1009 «Про затвердження Змін до Інструкції з питань , діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС» в частині пункту 3 Змін до Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо- патрульної служби Державтоінспекції МВС, - В С Т А Н О В И В:
В судовому засіданні 18 вересня 2013 року позивачем було заявлено клопотання про зупинення провадження у справі та звернення до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності Постанови Кабінету Міністрів від 17 грудня 2008 року № 1102 та зупинення провадження у зв'язку
Представник відповідача та третьої особи у судовому засіданні 18 вересня 2013 року заперечили проти задоволення вказаного клопотання.
Вирішуючи заявлене клопотання суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 5 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі виникнення в суду сумніву під час розгляду справи щодо відповідності закону чи іншого правового акта Конституції України, вирішення питання про конституційність якого належить до юрисдикції Конституційного Суду України, суд звертається до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта.
В силу п. 3 ч. 1 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
З огляду те, що суд на даній стадії розгляду справи не вбачає підстав для застосування ч. 5 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України та зупинення провадження у справі, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні клопотання.
Керуючись ст. 9, ст. 156, ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. В задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі та звернення до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності нормативно - правового акта.
Ухвала окремо від судового рішення за наслідками розгляду справи оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення за наслідками розгляду справи
Головуючий: Судді: О.В. Дегтярьова Н.А. Добрівська І.О. Іщук