ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
10 грудня 2012 року № 5/115
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., при секретарі Грабовському В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву про судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1
до третя особаГоловного управління Пенсійного фонду України у м. Києві Управління Служби безпеки України у м. Києві
проперерахунок пенсії за вислугу років,
за участю:
відповідача - ОСОБА_2
третьої особи -ОСОБА_3
ОСОБА_1 звернувся з позвам до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, третя особа - Управління Служби безпеки України у м. Києві про перерахунок пенсії за вислугу років.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.05.2008р. зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 25 січня 2008 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" обчисливши її з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), та премії в розмірах, встановлених законодавством України у відповідності до довідки № 13 від 24 січня 2008 року, виданої ОСОБА_1 Управлінням Служби безпеки України в м. Києві.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 21.06.2012р. постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.05.2008р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2009р. змінено в частині дати з якої слід провести перерахунок пенсії за вислугу років та замість з «25.01.2008»зазначити з «26.12.2006».
25 липня 2012 року Окружним адміністративним судом міста Києва видано позивачу виконавчий лист.
Ухвалою суду від 11.10.2012р. зобов'язано відповідача подати звіт про виконання судового рішення Вищого адміністративного суду України від 21.06.2012р. у місячний строк з моменту набрання даною ухвалою законної сили.
23 листопада 2012 року через канцелярію суду від позивача надійшло клопотання про накладення штрафу на відповідача за не виконання ухвали від 11.10.2012р. та рішення Вищого адміністративного суду України від 21.06.2012р.
В обґрунтування заявленого клопотання позивача зазначив, що на його звернення 12.10.2012р. до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо виплати заборгованості по недоплаті пенсії в розмірі 15 033,07грн., останній відмовив йому на тій підставі, що законами України Про Державний бюджет на 2011 та 2012 роки асигнувань на виплату заборгованості по недоплаті пенсії не передбачено.
В судовому засіданні 10.12.2012р. представник Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві заперечив проти заявленого клопотання позивача та пояснив наступне.
На виконання рішення Вищого адміністративного суду України від 21.06.2012р. Головним управлінням Пенсійного фонду України у м. Києві здійснено перерахунок пенсії позивача за період з 26.12.2006р. по 22.07.2011р. у відповідності до довідки №13 від 24.01.2008р. та нараховано до виплати 15 033,07грн.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік»№3491-VI від 14 червня 2011 року прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»N 2857-VI від 23.12.2010 року доповнено п. 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 14, 22, 37 та частини третьої ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Таким чином, починаючи з 23.07.2011р. по 31.12.2011р. виплати передбачені ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»здійснюються в порядку передбаченому Закону України «Про державний бюджет на 2011 рік».
Рішенням Конституційного суду України від 26.12.2011 року №20-рп/2011 визнано таким, що відповідає Конституції України (конституційним) пункт 4 "Прикінцеві положення "Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" від 23.12.2010 року № 2857-VI з наступними змінами.
Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік»передбачено, що у 2012 році норми і положення норми і положення статей 14, 22, 37 та частини третьої ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
Рішенням Конституційного суду України від 25.01.2012 №3рп/2012 визначено, що при розгляді справ суди повинні керуватися принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному цим Кодексом. Крім того, відповідно до п.п. 1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, а бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України. згідно з п.п. 5, 6 статті 51 Бюджетного кодексу України -розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом.
Починаючи з вересня 2011 року, фінансування проводилось відповідно до потреби в коштах, нарахованих на виплату пенсій за основними відомостями, тобто бюджет Пенсійного фонду носить цільовий характер, який безпосередньо визначається, складається та затверджується Кабінетом Міністрів України, а за додатковими відомостями жодні виплати не здійснювались у зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань та коштів на поточному рахунку.
Суд зазначає, що в рішенні Вищого адміністративного суду України від 21.06.2012р. вказано про перерахунок пенсії, а не її виплати, як зазначає позивач.
Крім того, 14.11.2012р. через канцелярію суду від відповідача надійшов звіт про виконання судового рішення Вищого адміністративного суду України від 21.06.2012р.
Представник третьої особи заявлене клопотання залишив на розсуд суду.
Відповідно до частини другої статті 267 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від десяти до тридцяти мінімальних заробітних плат.
Таким чином, на підставі вищевикладеного суд відмовляє ОСОБА_1 в задоволенні клопотання про накладення штрафу на відповідача за не виконання ухвали від 11.10.2012р. та рішення Вищого адміністративного суду України від 21.06.2012р. у зв'язку з необґрунтованістю та відсутністю підстав для її задоволення.
На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 160, 165, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві за не виконання ухвали від 11.10.2012р. та рішення Вищого адміністративного суду України від 21.06.2012р.
Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 КАС України.
Суддя В.В. Амельохін