ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
10 лютого 2012 року № 2а-1399/12/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Амельохін В.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
Голови Київського міського відділення Всеукраїнського об'єднання ветеранів ОСОБА_1
доГолови Всеукраїнського об'єднання ветеранів ОСОБА_2
прозобов'язання вчинити певні дії,
Голова Київського міського відділення Всеукраїнського об'єднання ветеранів ОСОБА_1 звернувся з позовом до голови Всеукраїнського об'єднання ветеранів ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 02.02.2012р. позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 13.02.2012р.
8 лютого 2012 року через канцелярію суду позивачем подані документи на виконання вимог ухвали суду від 02.02.2012р.
Розглянувши позовну заяву з доданими до неї матеріалами, суд прийшов до висновку, що дану заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, виходячи з наступного.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Таким чином, справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень с здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказані владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами Кодексу адміністративного судочинства України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.
Як вбачається з позовної заяви, позивач зазначає відповідачем голову Всеукраїнського об'єднання ветеранів ОСОБА_2, який у розумінні п. 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України не є суб'єктом владних повноважень. Також зі змісту позовної заяви вбачається, що оскаржувані в ній відносини є приватноправовими, оскільки порушені права, про захист яких просить позивач, не відносяться до сфери публічно-правових відносин, як того вимагає стаття 17 Кодексу адміністративного судочинства України, та гарантуються нормами окремої приватної галузі права.
Так, відповідно до статті 15 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів,що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
З урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі вищенаведеного, керуючись пунктом 1 частини першої статті 109, ст.ст. 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, -
1. Відмовити Голові Київського міського відділення Всеукраїнського об'єднання ветеранів ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 КАС України.
Суддя В.В. Амельохін