ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
18 січня 2012 року № 2а-646/12/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Амельохін В.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «ОМіТех»
доВідділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві
прозобов'язання скасувати постанову від 28.11.2011р.,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «ОМіТех»звернулось з позовом до Відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві про скасування виконавчого листа по адміністративній справі №2а-18706/10/2670 від 14.03.2011р. та зобов'язання скасувати постанову ВП №282700431 від 28.11.2011р. та зняття арешту з коштів відповідача в розмірі 52 390,81грн.
Розглянувши позовну заяву з доданими до неї матеріалами, суд прийшов до висновку, що позовну вимогу щодо скасування виконавчого листа виданого Окружним адміністративним судом міста Києва по адміністративній справі №2а-18706/10/2670 від 14.03.2011р. не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, виходячи з наступного.
Статтею 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що справа адміністративної юрисдикції -переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 4.2. рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2001 від 23.05.2001 (справа за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень абзаців третього, четвертого, п'ятого статті 248-3 Цивільного процесуального кодексу України та за конституційними зверненнями громадян ОСОБА_1 і ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення абзацу четвертого статті 248-3 Цивільного процесуального кодексу України (справа щодо конституційності статті 248-3 ЦПК України) визначено, що відповідно до частини першої статті 124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. При здійсненні правосуддя судді незалежні і підкоряються лише закону (частина перша статті 129 Конституції України). Виключно законами України визначаються судоустрій і судочинство. Порядок здійснення правосуддя регламентується відповідним процесуальним законодавством України. Процесуальні акти і дії суддів, які стосуються вирішення питань підвідомчості судам спорів, порушення і відкриття справ, підготовки їх до розгляду, судовий розгляд справ у першій інстанції, в касаційному і наглядовому порядку та прийняття по них судових рішень належать до сфери правосуддя і можуть бути оскаржені лише в судовому порядку відповідно до процесуального законодавства України.
Враховуючи викладене, позовну вимогу Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «ОМіТех»щодо скасування виконавчого листа по адміністративній справі №2а-18706/10/2670 від 14.03.2011р. не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі вищенаведеного, керуючись пунктом 1 частини першої статті 109, статтями 160, 165, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «ОМіТех»у відкритті провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог щодо скасування виконавчого листа по адміністративній справі №2а-18706/10/2670 від 14.03.2011р.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 КАС України.
Суддя В.В. Амельохін