Справа № 5995/10/1570
15 вересня 2010 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.
при секретарі судового засідання: Мануліковій О.О.
за участю сторін:
від прокуратури представник - ОСОБА_1 (за посвідченням)
від позивача представник - ОСОБА_2 (по довіреності)
від відповідача - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за адміністративним позовом Котовського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про стягнення податкового боргу по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності у сумі 34358 грн. 37коп., -
До суду з адміністративним позовом звернувся Котовський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про стягнення податкового боргу по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності у сумі 34358 грн. 37коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем були подані до Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області податкові декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік та за 2010 рік, якими відповідач самостійно собі визначив податкові зобов'язання, які належним чином та своєчасно не виконував, що послугувало причиною для застосування до відповідача штрафних санкцій та нарахування пені та звернення до суду.
У судовому засіданні представник прокуратури заявлені позовні вимоги підтримав повністю, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Згідно з п. 1 ст. 60 КАС України у випадках встановлених законом прокурор може звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Формами представництва є, в тому числі звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб, участь у розгляді судами справ.
Враховуючи, що існування заборгованості зі сплати вказаного податку тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України та суттєво порушує інтереси держави, суд прийшов до висновку, що прокуратура наділена правом звертатися з позовом в інтересах держави в особі Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області про стягнення податкового боргу.
Представник позивача також підтримав заявлені позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві та просив їх задовольнити у повному обсязі.
У відкритому судовому засіданні відповідач визнав позовні вимоги в повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача та відповідача, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Судом встановлені наступні факти та обставини.
ОСОБА_4 зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Котовської міської ради Одеської області 28.02.2000 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (а.с. 5).
Судом встановлено, що відповідачем на адресу Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області були подані податкові декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009рік від 14.05.2009 року (а.с. 24), та за 2010рік від 28.01.2010року (а.с. 58) .
Згідно із розрахунком за 2009рік, відповідач самостійно визначив собі щомісячну суму орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 4327грн.00коп. з січня по листопад 2009 року та в сумі 4323 грн. у грудні 2009 року, загальний розмір яких складає за 2009 рік 51920грн.00коп., відповідно із розрахунком за 2010рік, відповідач визначив собі щомісячну суму орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 4577грн.61коп., загальний розмір яких складає за 2010 рік 54931грн. 36коп.
На підставі акту перевірки №1009 від 21.05.2009року про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності працівниками позивача були виявлені порушення пп. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 Закону України від 21 грудня 2000 року №2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та ст. 14 Закону України «Про плату за землю»№ 2535-XII, а саме: за несвоєчасне подання декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, у зв'язку з чим податковим повідомленням-рішенням № 0003711703/0 від 22.05.2009 року (а.с. 26) на відповідача були покладені штрафні (фінансові) санкції в сумі 170грн., отримане відповідачем 22.05.2009 року, про що свідчить підпис відповідача на корінці повідомлення.
Згідно з актом перевірки №1182/17-03 від 09.06.2009року працівниками позивача були виявлені порушення ст.5 п. 5.3. п. 5.3.1. Закону України від 21 грудня 2000 року №2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобов'язання, у зв'язку з цим було винесено податкове повідомлення -рішення № 0004171703/0 від 09.06.2009 року (а.с. 28) про накладення на відповідача штрафу на підставі пп. 17.1.7. п. 17.1. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»в сумі 500 грн., яке отримане відповідачем 09.06.2009 року, що підтверджено його підписом на корінці вказаного податкового повідомлення -рішення.
Також, відповідно до актів перевірки №1934/17-03, №1935/17-03, №1936/17-03, №1937/17-03, №1938/17-03, №1939/17-03, №1940/17-03, №1941/17-03, №1942/17-03, №1943/17-03, №2276/17-03, №2277/17-03, №2278/17-03 від 27.11.2009 року складеним та підписаним старшим державним інспектором сектору адміністрування майнових податків управління оподаткування фізичних осіб Котовської ОДПІ ОСОБА_5 були виявлені порушення ст.5 п. 5.3. п. 5.3.1. Закону України від 21 грудня 2000 року №2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобов'язання, та на підставі цих актів винесені податкові повідомлення - рішення про накладення на відповідача штрафу на підставі пп. 17.1.7. п. 17.1. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»на суму 2840грн., 37коп., що підтверджено корінцем повідомлення рішення №0008821703/0 від 27 листопада 2009року (а.с 32), на суму 499грн. 56коп., що підтверджено корінцем повідомлення рішення №0008831703/0 від 27 листопада 2009року (а.с 34), на суму 35грн. 75коп., що підтверджено корінцем повідомлення рішення №0008841703/0 від 27 листопада 2009 року (а.с 36), на суму 1939грн. 82коп., що підтверджено корінцем повідомлення рішення №0008851703/0 від 27 листопада 2009 року (а.с 38), на суму 187грн. 77коп., що підтверджено корінцем повідомлення рішення №0008861703/0 від 27 листопада 2009 року (а.с 40), на суму 367грн. 63коп., що підтверджено корінцем повідомлення рішення №0008871703/0 від 27 листопада 2009 року (а.с 42), на суму 97грн. 51 коп., що підтверджено корінцем повідомлення рішення №0008881703/0 від 27 листопада 2009 року (а.с 44), на суму 188грн. 61коп., що підтверджено корінцем повідомлення рішення №0008891703/0 від 27 листопада 2009року (а.с 46), на суму 100 грн. 80коп., що підтверджено корінцем повідомлення рішення №0008811703/0 від 27 листопада 2009року (а.с 30), на суму 62 грн. 26коп., що підтверджено корінцем повідомлення рішення №0008901703/0 від 27 листопада 2009року (а.с 48), на суму 121грн. 33коп., що підтверджено корінцем повідомлення рішення №0008911703/0 від 27 листопада 2009року (а.с 50), на суму 2163грн. 34коп., що підтверджено корінцем повідомлення рішення №0008921703/0 від 27 листопада 2009року (а.с 52), на суму 247грн. 34 коп., що підтверджено корінцем повідомлення рішення №0008931703/0 від 27 листопада 2009року (а.с 54). Вказані податкові повідомлення -рішення отримані відповідачем, про що свідчать його підписи на вище зазначених корінцях податкових повідомлень-рішень.
Актами перевірки №62/17-03, №63/17-03, №64/17-03, №122/17-03, №123/17-03 від 01.02.2010 року старшим державним інспектором сектору адміністрування майнових податків управління оподаткування фізичних осіб Котовської ОДПІ ОСОБА_5 були виявлені порушення ст.5 п. 5.3. п. 5.3.1. Закону України від 21 грудня 2000року №2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобов'язання, на підставі яких відповідачу нараховані суми штрафу на підставі пп. 17.1.7. п. 17.1. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: на суму 1544грн. 98коп., що підтверджено корінцем повідомлення рішення №0000141703/0 від 01 лютого 2010року (а.с 60), на суму 865грн. 33коп., що підтверджено корінцем повідомлення рішення №0000151703/0 від 01 лютого 2010року (а.с 68), на суму 89грн. 82коп., що підтверджено корінцем повідомлення рішення №0000161703/0 від 01 лютого 2010 року (а.с 64), на суму 865грн. 33коп., що підтверджено корінцем повідомлення рішення №0000581703/0 від 02 лютого 2010року (а.с 62), на суму 775грн. 51коп., що підтверджено корінцем повідомлення рішення №0000571703/0 від 02 лютого 2010 року (а.с 66), з якими відповідач належним чином ознайомлений, про що свідчать його підписи на вище зазначених корінцях податкових повідомлень-рішень.
Станом на 19.05.2010 року у відповідача наявна заборгованість із орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на загальну суму 34358 грн. 37коп., яка утворилася внаслідок не сплати самостійно визначених відповідачем вище зазначених зобов'язань у період з 14.05.2009року по 19.05.2010 року, що складається з заборгованості по основному платежу у розмірі 21876грн. 45коп., штрафних санкцій у розмірі 11959грн. 29коп., та пені у розмірі 522 грн. 63 коп..
Наявність вказаного боргу підтверджується довідкою від 19.05.2010року №6985/10/19-015 (а.с. 18), детальним розрахунком заборгованості (а.с. 83) та обліковою карткою платника станом на 19.05.2010року (а.с.56).
Судом встановлено, що відповідачу була вручена перша та друга податкові вимоги № 1/750 від 05.05.2009 року та №2/1007 від 09.06.2009 року, що підтверджується відповідними підписами на них (а.с.17).
Проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2, 3 п. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування»платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи та відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно з пп. 4.1.1. п. 4.1. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-111 від 21.12.2000 року, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991, № 1251-XII плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про плату за землю»об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.
Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
При цьому відповідно до ст. 15 вищезазначеного Закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності, з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про плату за землю»платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Судом встановлено, що відповідачем були самостійно подані такі декларації до Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Починаючи з 14.05.2009року у відповідача виникла заборгованість по вище зазначеним зобов'язанням у зв'язку із не повною та несвоєчасною їх сплатою, яка станом на 19.05.2010року складає 34358 грн. 37коп., з яких 11959грн.29коп.- штрафні санкції, 21876грн. 45коп.- основний платіж, 522 грн. 63 коп. - пеня.
Відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-III податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Таким чином суд вважає, що відповідач самостійно узгодив своє щомісячне податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю»податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Судом встановлено, що відповідач порушив зазначені вище правові норми, оскільки не сплатив своєчасно та в повному обсязі орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Згідно з п.5.4.1. п.5.4. ст.5 цього Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлені терміни, вважається сумою податкового боргу платника податків та відповідно може бути стягнута в судовому порядку.
Відповідно до п.п. 5.4.1. п. 5.4. ст. 5 Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги Перша податкова вимога -надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк. Друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу. Податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. (пп. 6.2.1.-6.2.4. п. 6.2. ст. 6 Закону).
Судом встановлено, що позивачем відповідно до положень пп. 6.2.1.-6.2.4. п. 6.4. ст. 6 Закону було вручено відповідачу першу та другу податкову вимоги № 1/750 від 05.05.2009 року та №2/1007 від 09.06.2009 року, що підтверджується відповідними підписами на них (а.с.17).
Відповідно до пп. 16.1.1. п. 16.1. ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Згідно з пп. 16.4.1. п. 16.4. ст. 16 вказаного Закону, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Відповідно до даних облікової картки платника податків судом встановлено, що за несвоєчасне погашення узгодженого податкового боргу відповідачу нарахована пеня в сумі 522 грн. 63коп., що входить до суми 34358 грн. 37коп.
Згідно з пп. 17.1.1. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Відповідно до пп. 17.1.7 п .17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли платник не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф при затримці у розмірах, передбачених цим Законом.
Судом встановлено, що на підставі вище перелічених норм Закону податковими повідомленнями рішеннями відповідачу було нараховане штрафні (фінансові) санкції в сумі 11959грн.29коп.
Вказані податкові повідомлення -рішення були отримані відповідачем власноручно та не оскаржувались в адміністративному та/або судовому порядку.
Згідно з п. 17.3. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум. Тому, сума визначена у вищевказаних податкових повідомленнях -рішеннях згідно з п.п.5.2.1. п.5.2. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-111 від 21.12.2000 року є узгодженою, а відповідно з п.5.4.1. п.5.4. ст.5 цього Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлені терміни, вважається сумою податкового боргу платника податків та може бути стягнута у судовому порядку.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про плату за землю»контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Згідно зі ст. 11 Закону України «Про систему оподаткування»№1251-ХІІ від 25.06.1991р. (зі змінами та доповненнями), відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) та дотримання законів про оподаткування несуть платники податків у відповідності з законами України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи докази у справі у сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, такими, які підтверджені доказами та відповідають чинному законодавству України, а отже є можливим прийняти визнання позову відповідачем та сума заборгованості у розмірі 34358 грн. 37коп. повинна бути стягнута з відповідача.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутністю витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного та статей ст.5, ч. 1 ст. 14, ст. 15, ч. 1 ст. 17, ст. 27 Закону України «Про плату за землю», статей 1, 4, 5, 6, 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», статей 9, 11 Закону України «Про систему оподаткування», керуючись ст. ст. 2,4, 69,71, 94,158,160, 162, 163, 167, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Котовського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про стягнення податкового боргу по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності у сумі 34358 грн. 37коп. -задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (місце проживання: 66300, Одеська область, м. Котовськ, вул. Черняховського,5, ідентифікаційний номер платника податків та обов'язкових платежів НОМЕР_1) борг перед бюджетом по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності в сумі 34358 грн. 37коп. (тридцять чотири тисячі триста п'ятдесят вісім гривень 37 копійок) на р/р 33217815700019, код платежу 13050500, одержувач УДК в Котовському районі ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23214672, банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, м. Одеса, МФО 828011.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та строки передбачені ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки передбачені ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складений 20 вересня 2010 року.
Суддя Л.Р. Юхтенко