Справа № 815/4169/15
09 вересня 2015 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.,
суддів Балан Я.В., Стефанова С.О.
за участю секретаря: Піньковської О.С.
сторін:
позивач: Карпов Л.М. (представник за довіреністю)
відповідачі: Бутрик А.О. (представник за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі клопотання представника відповідачів про закриття провадження по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Айсберг ЛТД» до державної податкової інспекції у Малиновському районі міста Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення від 05.06.2015 р. № 11/15-529,-
До Одеського окружного адміністративного суду 22.07.2015 року, надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Айсберг ЛТД» до державної податкової інспекції у Малиновському районі міста Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, Державної фіскальної служби України, в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати повідомлення державної податкової інспекції у Малиновському районі міста Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області № 11/15-529 від 05.06.2015р. про відсутність у товариства з обмеженою відповідальністю «Айсберг» ЛТД» права на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; зобов'язати Державну фіскальну службу України виключити товариство з обмеженою відповідальністю «Айсберг» ЛТД» з переліку платників податку на додану вартість, які не відповідають критеріям, визначеним у Податковому кодексі України, та не мають права на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; зобов'язати Державну фіскальну службу України включити товариство з обмеженою відповідальністю «Айсберг» ЛТД» до переліку платників податку на додану вартість, що відповідають критеріям, визначеним у Податковому кодексі України, та мають права на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість.
В ході розгляду справи представником відповідачів заявлено клопотання про закриття провадження по справі на підставі п.1 ч.1 ст.157 КАС України, у зв'язку з непідсудністю справи Одеському окружному адміністративному суду.
Суд, вислухавши представників позивача, відповідачів, дослідивши матеріали справи в частині заявленого клопотання приходить до наступного висновку.
Відповідно до п. 1, 3 ч. 2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Знідно п.56.1 ст. 56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Скарги на рішення державних податкових інспекцій подаються до контролюючих органів в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональних територіальних органів. Скарги на рішення контролюючих органів в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональних територіальних органів та митниць подаються до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до п.56.18 ст.56 Податкового кодексу України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
За приписами п.200.21 ст. 200 Податкового кодексу України у разі невідповідності за висновком контролюючого органу платника податку визначеним цією статтею критеріям та відсутності в такого платника права на автоматичне бюджетне відшкодування податку контролюючий орган зобов'язаний протягом 17 календарних днів після граничного терміну подачі звітності повідомити платника податку про відповідне рішення та надати детальні пояснення і розрахунки за критеріями, значення яких не дотримано. Відповідне рішення може бути оскаржене платником податку у встановленому порядку.
Відповідно до п.1 Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 236 від 21.05.2014р., Державна фіскальна служба України (ДФС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.
Пункт 7 цього Положення визначає, що Державна фіскальна служба України здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до п. 6 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №8 від 20.05.2013р. «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» (зі змінами і доповненнями) правовідносини, які виникають під час виконання Державною фіскальною службою України та її територіальними органами покладених на них завдань, є публічно-правовими, а справи зі спорів між суб'єктами цих відносин є адміністративними.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач просить визнати протиправним та скасувати повідомлення державної податкової інспекції у Малиновському районі міста Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області № 11/15-529 від 05.06.2015р. про відсутність у товариства з обмеженою відповідальністю «Айсберг» ЛТД» права на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість, зобов'язати вчинити дії.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що підстави, передбачені ст.157 КАС України для закриття провадження по справі відсутні.
З урахуванням викладеного, судом встановлено, що підсудність даної категорії справ чітко визначена діючим законодавством і відноситься до Одеського окружного адміністративного суду, у зв'язку з чим, заявлене клопотання визнається таким, що не ґрунтується на вимогах процесуального закону та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 133, 157, 160, 165, 185 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволені клопотання представника відповідачів, - відмовити.
Ухвала окремо від кінцевого судового рішення оскарженню не підлягає.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 11 вересня 2015 року.
Головуючий суддя Г.П. Самойлюк
Суддя Я.В. Балан
Суддя С.О.Стефанов