Справа № 2а/1570/6750/2011
12 червня 2012 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколенко О.М.;
при секретарі - Кулішенко Є.С.,
за участю: представника відповідача - ОСОБА_1 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» про стягнення заборгованості та зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» про стягнення заборгованості та зобов'язання вчинити певні дії.
У судовому засіданні 12.06.2012 року представником відповідача заявлено клопотання про зупинення провадження у справі № 2а/1570/6750/2011 на підставі п. 1 ч. 1 ст. 156 КАС України до встановлення правонаступника Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області. В обґрунтування вказаного клопотання представник відповідача посилалась на наявні в матеріалах справи лист Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 24.11.2011 року № 2431-25/2 та Спеціальний витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, згідно якого Державна інспекція з контролю за цінами в Одеській області припинена як юридична особа.
Позивач до суду не з'явився, повістка про виклик позивача до суду на 12.06.2012 року, що направлялась на адресу останнього, повернута до суду з поштовою відміткою «за зазначеною адресою не зареєстроване».
Суд вважає, що провадження по даній адміністративній справі підлягає зупиненню, виходячи з наступного.
Як зазначається у листі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 24.11.2011 року № 2431-25/2, постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2011 року № 346 “Про ліквідацію урядових органів” прийнято рішення про ліквідацію урядових органів, у тому числі і Державної інспекції з контролю за цінами та її територіальних органів, які діяли в системі Міністерства економіки України. Відповідно до абзацу 5 підпункту 4 пункту 4 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України від 31 травня 2011 року № 634/2011 “Про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України”, реалізацію державної політики у сфері державного контролю за цінами в межах повноважень віднесено до компетенції Мінекономрозвитку. Однак, як вказується у листі, на цей час повноваження Мінекономрозвитку щодо здійснення функцій державного нагляду (контролю) у сфері ціноутворення не визначені, та крім того, вказаним Положенням не визначено Мінекономрозвитку як правонаступника Державної інспекції з контролю за цінами.
На підставі викладеного, у вищевказаному листі Міністерство економічного розвитку і торгівлі України як центральний орган виконавчої влади, до повноважень якого належить реалізація державної цінової політики просить адміністративні суди розглянути питання щодо зупинення провадження у справах, стороною в яких є державні інспекції з контролю за цінами в Автономній республіці Крим, обласних містах Києві та Севастополі, до законодавчого врегулювання питання здійснення державного контролю (нагляду) або правонаступництва Державної інспекції з контролю за цінами та її територіальних органів, що ліквідуються.
Як встановлено судом, позивач у даній адміністративній справі - Державна інспекція з контролю за цінами в Одеській області припинена як юридична особа 10.02.2012 року, про що свідчить Спеціальний витяг є ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
В свою чергу, пунктом 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1074, передбачено, що права та обов'язки органів виконавчої влади у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади переходять до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Президента України.
Указом Президента України від 19.01.2012 №19/2012 "Про Державну інспекцію України з контролю за цінами" утворено Державну інспекцію України з контролю за цінами, поклавши на неї функції з реалізації державної політики з контролю за цінами.
Указом Президента України від 30.03.2012 №236/2012 "Питання реалізації державної політики з контролю за цінами" затверджено Положення про Державну інспекцію України з контролю за цінами. Вказаним Положенням передбачено, що Державна інспекція України з контролю за цінами (Держцінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра економічного розвитку і торгівлі України. Держцінінспекція України входить до системи органів виконавчої влади і реалізує державну політику з контролю за цінами. Держцінінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Однак, на даний час, територіальні органи Держінспекції України не створені.
На підставі викладеного, суд вважає, що Державна інспекція з контролю за цінами в Одеській області, у зв'язку з її ліквідацією як державного органу та юридичної особи публічного права, втратила статус носія адміністративної процесуальної правосуб'єктності, не може мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві і не здатна особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові. Відповідний територіальний орган новоствореної Держцінінспекції України, до повноважень якого б входило звернення до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій та про зобов'язання вчинити певні дії, наразі не створений.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 156 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, а також ліквідації органу, злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, - до встановлення правонаступника.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній адміністративній справі до встановлення правонаступника Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області.
Керуючись ст.ст.133,156,160,165,167 КАС України, суд, -
Клопотання представника відповідача - комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» про зупинення провадження у справі - задовольнити.
Зупинити провадження в адміністративній справі № 2а/1570/6750/2011 за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» про стягнення заборгованості та зобов'язання вчинити певні дії до встановлення правонаступника Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області.
Зобов'язати сторін по справі (позивача-правонаступника, відповідача) повідомити суд про усунення обставин, які стали підставою для зупинення провадження у справі.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Повний текст ухвали складений та підписаний суддею 15.06.2012 року.
Суддя О.М. Соколенко
п.2 ч.1 ст. 156 Призначення або заміна законного представника сторони чи третьої особи.