Головуючий у 1 інстанції - Зеленов А.С.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
09 вересня 2010 року справа №2а-11994/10/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Горбенко К.П.
суддів - Сіваченка І.В., Шишова О.О.,
при секретарі - Турко І.Б.,
за участю представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 липня 2010 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області, за участю третьої особи - Маріупольської міської ради Донецької області про скасування рішення №18 від 15.04.2010р. про донарахування орендної плати у розмірі 19473,92 грн.,-
Позивач звернулася до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області, за участю третьої особи - Маріупольської міської ради Донецької області про скасування рішення №18 від 15.04.2010р. про донарахування орендної плати у розмірі 19473,92 грн. Свої позовні вимоги обґрунтовував тим, що 01.08.2007 між ОСОБА_4 та Маріупольською міською радою був укладений договір оренди земельної ділянки, розташованої по вул. Ломізова, 1 в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя. Строк дії договору - 10 років. Орендна пата за землю (платіж) встановлений п. 4.3 договору та складає 2% від грошової оцінки земельної ділянки. У квітні 2008 року Маріупольською міською радою було повідомлено позивача, що з травня 2008р. орендна плата за вказану вище земельну ділянку буде складати 3% від грошової оцінки земельної ділянки, і тому з травня 2008р. по січень 2009р. позивач сплачувала орендну плату у розмірі 3%. Вважає підвищення відсоткової ставки по орендній платі неправомірним з огляду на положення п. 11.1 договору, яким передбачено, що зміна його умов здійснюється у письмовій формі по взаємній згоді сторін, що відповідає положенням ст. 30 Закону України «Про оренду землі», ст. 654 Цивільного кодексу України.
ОСОБА_4 не підписувала додаткової угоди з відповідачем та не переоформлювала договір оренди земельної ділянки від 01.08.2007, орендна плата за землю повинна оплачуватися у розмірі 2% від грошової оцінки земельної ділянки.
21.04.2010 ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя було вручено позивачу рішення № 18 від 15.04.2010 про донарахування орендної плати з фізичних осіб за 2009р. в сумі 19473,92 грн., що є незаконним з огляду на вказані вище положення діючого законодавства.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14 липня 2010 року позовні вимоги задоволені: скасовано рішення Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області № 18 від 15.04.2010 про донарахування ОСОБА_4 орендної плати за землю у розмірі 19473,92 грн.
Відповідач не погодився з даною постановою суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу в якій просив постанову суду скасувати, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування апеляційної скарги посилався на те, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю"). Спірне рішення від 15.04.2010р. було прийнято на підставі Закону України « Про внесення змін в деякі законодавчі акти України» від 03.06.2008 р., згідно якого внесені зміни в ст.21 Закону України «Про оренду землі», за яким річна орендна плата за земельної ділянки не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, нарахованого у відповідності з ч.1ст.7 Закону України «Про плату за землю». Розмір земельного податку згідно до відповідної статті, встановлюється на рівні 1% від грошової оцінки землі.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Колегія суддів заслухавши доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріалами справи за доводами апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції має бути скасована.
До такого висновку колегія прийшла з огляду на наступне:
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що 01.08.2007 між ОСОБА_4 з одного боку та Маріупольською міською радою з другого боку був укладений договір оренди земельної ділянки, розташованої по вул. Ломізова, 1 в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя. Договір був посвідчений приватним нотаріусом Маріупольського міського нотаріального округу ОСОБА_5 і зареєстрований у реєстрі за № 5550. Строк дії договору - 10 років. Орендна пата за землю (платіж) встановлений п. 4.3 договору та складає 2% від грошової оцінки земельної ділянки.
09.04.2009р. позивач звернулася до фінансового управління Маріупольської міської ради із заявою про перерахунок надмірно сплаченої нею суми орендної плати та її зарахування у рахунок майбутніх платежів.
23.04.2009р. позивачем була отримана відповідь Маріупольської міської ради, в якій зазначено, що згідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі», розмір орендної плати за землю не повинен бути меншим 3% від грошової оцінки земельної ділянки, та застосовується з 01.01.20008р. Також було запропоновано привести договір оренди землі від 27.08.2007р. № 4.07.162.00392 у відповідність із діючим законодавством шляхом підписання додаткової угоди.
21.04.2010р. ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя було вручено позивачу рішення № 18 від 15.04.2010р. про донарахування орендної плати з фізичних осіб за 2009р. в сумі 19473,92 грн.
Суд першої інстанції, приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, виходив з того, що після досягнення сторонами домовленості з питань орендної плати та інших істотних умов, передбачених ст. 15 Закону України "Про оренду землі", підписання договору оренди та його реєстрації, він набуває чинності та може бути змінений лише за взаємною згодою сторін, зокрема, і в частині розміру орендної плати, а умовами п.п. 11.1, 11.2 договору оренди земельної ділянки від 01.08.2007 передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Колегія суддів не може погодитись за такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Згідно ст. 2 Закону України від 03.07.1992 р. "Про плату за землю" встановлено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
На підставі ст. 5 вказаного Закону об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник землі і землекористувач, у тому числі орендар, тобто безпосередньо ті юридичні або фізичні особи, яким земля передана у власність або надана в користування, у тому числі на умовах оренди.
Відповідно до вимог ст.. 19 Закону України “Про плату за землю ” розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Проте судом першої інстанції не враховано п.4.9 Договору оренди земельної ділянки від 01.08.2007р., укладеного між ОСОБА_4 та Маріупольською міською радою, згідно якого розмір орендної плати переглядається щорічно у разі зміни розміру земельного податку, підвищенні цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.
Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін в деякі законодавчі акти України» від 28.12.2007р. з 01.01.2008р. річний розмір орендної плати не може бути меншим ніж 3% від грошової оцінки землі. Положення розділу П вищевказаного Закону визнані неконституційними і втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 22.05.2008р.
На підставі Закону України «Про внесення змін в деякі законодавчі акти України» від 03.06.2008р., який набрав чинності з 04.06.2008р., але застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу П «Про Державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін в деякі законодавчі акти України», було внесено зміни до ст.21 Закону України «Про оренду землі», згідно якого річна орендна плата за земельні ділянки не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, нарахованого у відповідності з ч.1 ст.7 Закону України «Про плату за землю». Розмір земельного податку встановлюється на рівні 1% грошової оцінки землі, з чого виходить, що розмір орендної плати за землю має бути не менший ніж 3% від грошової оцінки землі.
Згідно ст.27 Закону України «Про плату за землю» контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Ст.18 вищевказаного Закону передбачено, що перегляд неправильно нарахованого податку, стягнення або повернення його платнику допускаються не більш як за два попередні роки.
Колегія суддів не погоджується з посиланням позивача про те, що до умов спірного договору оренди не розповсюджується дія ст.21 Закону України «Про оренду землі», оскільки згідно ст.58 Конституції України акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, у зв'язку з тим, що самим вищевказаним договором оренди передбачено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі зміни розміру земельного податку, підвищенні цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.
Таким чином, спірне рішення ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області №18 від 15.04.2010р. прийнято на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством, а відповідач при його прийнятті діяв обґрунтовано.
У зв'язку з викладеним, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв оскаржувану постанову з порушенням норм матеріального права, що відповідно до вимог статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України обумовлює скасування постанови суду першої інстанції, а у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 липня 2010 року по адміністративній справі № 2-а-11994/10/0570 - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 липня 2010 року по адміністративній справі № 2-а-11994/10/0570 за позовом ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області, за участю третьої особи - Маріупольської міської ради Донецької області про скасування рішення №18 від 15.04.2010р. про донарахування орендної плати у розмірі 19473,92 грн.- скасувати.
Прийняти нову постанову:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області, за участю третьої особи - Маріупольської міської ради Донецької області про скасування рішення №18 від 15.04.2010р. про донарахування орендної плати у розмірі 19473,92 грн. - відмовити у повному обсязі.
Вступна та резолютивна частини постанови постановлені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 09.09.2010р. Повний текст постанови виготовлено 14.09.2010р.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення. Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: