04 грудня 2014 рокусправа № 331/2924/14-а(2а/331/82/14 )
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Юхименка О.В.
суддів: Мельника В.В. Нагорної Л.М.
за участю секретаря судового засідання: Лащенко Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу ОСОБА_1 Пенсійного фонду України
в Жовтневому районі міста Запоріжжя,
на постанову Жовтневого районного суду міста Запоріжжя
від 30 квітня 2014 року
у справі № 331/2924/14-а(2а/331/82/14)
за позовом ОСОБА_2,
вул. Запорізька , 2/76, м. Запоріжжя,69000;
до відповідача ОСОБА_1 Пенсійного фонду України
в Жовтневому районі міста Запоріжжя,
вул. Дзержинського, 10, м. Запоріжжя,69063;
про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
встановив: ОСОБА_2 подала позов до ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Запоріжжя про:
- визнання протиправними дій щодо не включення в розрахунок пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, сум індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
- зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманої частини пенсії державного службовця починаючи з 13 травня 2010 року, з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, сум індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в розмірі 90 відсотків, та подальшого правильного нарахування пенсії.
Жовтневий районний суд міста Запоріжжя (суддя Світлицька В.М.) своєю постановою від 30 квітня 2014 року позов задовольнив.
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд своєю постановою від 05 вересня 2014 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Запоріжжя задовольнив частково.
Постанову Жовтневого районного суду міста Запоріжжя від 30 квітня 2014 року скасував.
Визнав неправомірними дії тер ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Запоріжжя щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця на підставі довідки про заробітну плату від 04 березня 2014 року.
Зобов'язав ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Запоріжжя здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_2 на підставі довідки про заробітну плату № 09-20/500 від 04 березня 2014 року, виданої Департаментом фінансів Запорізької обласної державної адміністрації, з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, починаючи з 01 березня 2014 року.
В іншій частині позову відмовив.
В той же час, вирішивши питання про право, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд зобов'язав ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Запоріжжя здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_2 на підставі довідки про заробітну плату № 09-20/500 від 04 березня 2014 року, не визначив способу виконання судового рішення в частині визначення відсотків нарахування пенсії.
Згідно з частиною першою статті 168 Кодексу адміністративного судочинства України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою особи, яка брала участь у справі, чи з власної ініціативи прийняти додаткову постанову чи постановити додаткову ухвалу у випадках, якщо:
1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення;
2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення <…>
З огляду на приписи наведених у постанові правових норм матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця та мають бути враховані при визначенні розміру пенсії державного службовця.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, яка була чинна на час призначення пенсії), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що позивач у 2014 році звернулась із заявою про перерахунок пенсії з метою виправлення помилки щодо неврахування суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, допущеної при визначенні складових заробітної плати при призначенні пенсії у 2010 році, яка була призначена згідно наведеної редакції Закону України «Про державну службу». При цьому, після набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» Пенсійним органом не було зменшено відповідний коефіцієнт пенсії.
Предметом цього позову є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Таким чином право на отримання пенсії у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати державного службовця не є спірним у даних правовідносинах.
Оскільки зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» внесені 01.10.2011р., тобто вже після призначення пенсії позивачу, то застосування їх в новій редакції до нарахування пенсії ОСОБА_2 неприпустиме, оскільки буде допущено звуження змісту та обсягу її конституційних прав.
Керуючись статтями 168, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
Зобов'язати ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Запоріжжя здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_2 на підставі Довідки про заробітну плату № 09-20/500 від 04 березня 2014 року, виданої Департаментом фінансів Запорізької обласної державної адміністрації, з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, починаючи з 01 березня 2014 року, у розмірі 90 відсотків.
Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції у порядку та у строки, визначені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: О.В. Юхименко
Суддя: В.В. Мельник
Суддя: Л.М. Нагорна