Постанова від 16.09.2015 по справі 913/204/15

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

16.09.2015 справа №913/204/15

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді:Мартюхіної Н.О.

суддівАгапова О.Л., Кододової О.В.

від скаржникане з'явився;

від позивача:Сутковий А.М. - за довіреністю;

на рішення господарського суду Луганської області

від 20.07.2015 року

у справі№ 913/204/15 (суддя Косенко Т.В.)

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Ескулап», м. Сєвєродонецьк Луганської області

до Сєвєродонецької міської ради, м. Сєвєродонецьк Луганської області

про внесення змін до договору оренди землі від 04.06.2009 р., державна реєстрація від 25.07.2011р., за № 441290004000255, до договору оренди землі від 04.06.2009, державна реєстрація від 23.07.2009 за № 040941900252

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ескулап" звернулося до господарського суду Луганської області з позовом до Сєвєродонецької міської ради про внесення змін до договору оренди землі від 04.06.2009, державна реєстрація від 23.07.2009 за №040941900252, а саме у п.13 договору слова: "Орендна плата за земельну ділянку під вбудованим приміщенням донараховується за фактичний строк користування земельною ділянкою та становить: з 24.03.2009 щомісячно - 432 грн 56 коп., протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. Орендар зобов'язаний сплатити донараховану орендну плату по строку оплати у місяці, у якому одержав цей договір" змінити на слова: "Власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному житловому будинку сплачує до бюджету податок за площу під таким приміщенням (його частиною)", з дати прийняття цього рішення, та визнання недійсною додаткової угоди б/н від 25.07.2011, державна реєстрація від 25.07.2011 за №441290004000255, до договору оренди землі від 04.06.2009, державна реєстрація від 23.07.2009 за №040941900252.

Рішенням господарського суду Луганської області від 20.07.2015 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Ескулап" до Сєвєродонецької міської ради задовольнив частково;

- внесено зміни до договору оренди землі від 04.06.2009, державна реєстрація від 23.07.2009 за №040941900252, який укладений між Сєвєродонецькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ескулап", відносно земельних ділянок (під окремий вхід та прибудову з рампою до приміщення аптеки), які знаходяться за адресою: м.Сєвєродонецьк, вул.Леніна, буд.43, квартал 24, виклавши абзац 3 п.13 договору в наступній редакції: "Власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному житловому будинку сплачує до бюджету податок за площу під таким приміщенням (його частиною) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця";

- визнано недійсною додаткову угоду б/н від 25.07.2011, державна реєстрація від 25.07.2011 за №441290004000255, до договору оренди землі від 04.06.2009, державна реєстрація від 23.07.2009 за №040941900252, який укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Ескулап" та Сєвєродонецькою міською радою;

- в решті позову відмовлено.

Не погодившись з прийнятим рішенням суду першої інстанції, Сєвєродонецька міська рада, м. Сєвєродонецьк Луганської області звернулося до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить:

- скасувати рішення господарського суду Луганської області від 20.07.2015 року по справі № 913/204/15

і прийняти нове рішення, яким у задоволені позову відмовити.

Апелянт, вважає, що рішення місцевого господарського суду від 20.07.2015 р. по справі №913/204/15 є незаконним, необґрунтованим та таким, що прийнято з неправильним застосуванням норм процесуального та матеріального права.

Так, апеллянт вказує, що рішення Сєвєродонецької міської ради №431 було чинним в певний проміжок часу - з 01.07.2011 по 01.04.2014; що в момент укладення сторонами додаткової угоди б/н від 25.07.2011 рішення №431 було чинним та діяло і його дія не була зупинена та/або припинена; що скасування акта суб'єкта владних повноважень означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням; що в рішеннях судів першої та касаційної інстанцій не сказано, що рішення №431 скасоване з моменту його прийняття; що спірна додаткова угода набрала чинності 25.07.2011, а отже позовна давність щодо визнання її недійсною сплила 25.07.2014.

Ухвалою від 10.08.2015р. апеляційна скарга була прийнята до провадження Донецьким апеляційним господарським судом.

16.09.2015 року з'явився представник позивача, який заперечував проти доводів викладених в апеляційній скарзі Сєвєродонецької міської ради, м. Сєвєродонецьк Луганської області та просив залишити в силі рішення господарського суду Луганської області від 20.07.2015 року по справі № 913/204/15, крім того надав клопотання про нездійснення технічної фіксації судового процесу у справі.

16.09.2015 року представник апелянта у судове засідання апеляційної інстанції не з'явився. Відповідно до статті 98 Господарського процесуального кодексу України про час і місце проведення судового засідання сторін по справі було повідомлено належним чином. Явка сторін у судові засідання апеляційної інстанції не була визнана обов'язковою.

Особливості меж перегляду справи в апеляційній інстанції, передбачені нормами ст. 101 ГПК України, які полягають у тому, що у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Нормами частини 2 цієї статті передбачено, що апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції встановила наступне.

Рішенням Сєвєродонецької міської ради №3051 від 24.03.2009 вирішено передати Товариству з обмеженою відповідальністю "Ескулап" терміном на 25 років земельні ділянки, які знаходиться за адресою: м.Сєвєродонецьк, вул.Леніна, будинок 43, квартал 24.

04.06.2009 між Сєвєродонецькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ескулап" було укладено договір оренди землі, державна реєстрація від 23.07.2009 №040941900252.

Відповідно до п.1 договору орендодавець на підставі рішення сесії Сєвєродонецької міської ради за №3051 від 24.03.2009 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки - землі комерційного використання (під окремий вхід та прибудову з рампою до приміщення аптеки), які знаходяться за адресою: м.Сєвєродонецьк, вул.Леніна, буд.43, квартал 24.

В п.2 договору сторони визначили, що в оренду передаються земельні ділянки кадастровий №4412900000:05:019:0065, площею 0,0023 га, в т.ч.: під спорудами - 0,0014 га, під проїздами, проходами та площадками - 0,0009 га; кадастровий №4412900000:05:019:0067, площею 0,0011 га, в т.ч. під спорудами - 0,0011 га.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить, 2008 рік: кадастровий №4412900000:05:019:0065 - 6908 грн 97 коп., кадастровий №4412900000:05:019:0067 - 3304 грн 29 коп., 2009 рік: кадастровий №4412900000:05:019:0065 - 7959 грн 15 коп., кадастровий №4412900000:05:019:0067 - 3806 грн 55 коп. (п.5 договору).

Згідно п.8 договору він укладений на 25 років строком по 23.03.2034 включно. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Відповідно до п.9 договору орендна плата вноситься орендарем самостійно у грошовій формі та розмірі, 2008 рік: кадастровий №4412900000:05:019:0065 - 690 грн 90 коп., що складає 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, кадастровий №4412900000:05:019:0067 - 330 грн 43 коп., що складає 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, 2009 рік: кадастровий №4412900000:05:019:0065 - 795 грн 92 коп., що складає 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, кадастровий №4412900000:05:019:0067 - 380 грн 66 коп., що складає 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни розмірів земельного податку, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавством (п.12 договору).

Відповідно до п.13 договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня на суму боргу у розмірі 120% річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою несплаченої суми за кожний календарний день прострочення у його сплаті. За цим договором строк нарахування пені та позовної давності щодо неї встановлюються та складають три роки. У разі припинення або розірвання договору оренди, або визнання його недійсним одержана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди земельної ділянки не повертається. Сторони визнають, що: - орендар користувався земельними ділянками під окремий вхід та прибудову з рампою до приміщення аптеки з 12.10.2008; - орендар користувався земельною ділянкою, на якій розташовано вбудоване приміщення площею 0,0150 га за адресою: м.Сєвєродонецьк, вул.Леніна, 43, квартал 24 (згідно розрахунку частки площі земельної ділянки під вбудованим приміщенням). Орендна плата за земельну ділянку під вбудованим приміщенням донараховується за фактичний строк користування земельною ділянкою та становить: з 24.03.2009 щомісячно - 432 грн 56 коп. протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. Орендар зобов'язаний сплатити донараховану орендну плату по строку оплати у місяці, у якому одержав цей договір.

Згідно п.14 договору земельна ділянка передається в оренду: під окремий вхід та прибудову з рампою до приміщення аптеки.

В подальшому 25.07.2011 між сторонами була укладена додаткова угода б/н.

В цій угоді зазначено, що вона укладена на виконання рішення сесії Сєвєродонецької міської ради №431 від 29.03.2011 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель населених пунктів міста Сєвєродонецьк, селища Синецький, селища Павлоград, селища Лісова Дача, села Воєводівка" та керуючись рішенням сесії Сєвєродонецької міської ради "Про затвердження коефіцієнтів орендної плати за земельні ділянки, які передаються в оренду з земель міської ради" від 28.04.2011 за №516, відповідно довідки про грошову оцінку земельної ділянки від 07.06.2011 за №5205, №5206, №5207.

Згідно з п.1 вказаної додаткової годи п.5 розділу "Об'єкт оренди" змінено на "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий №4412900000:05:019:0067 становить 11044 грн 55 коп., кадастровий №4412900000:05:019:0065 - 23093 грн 15 коп.".

Пункти 9, 11, 13 договору оренди землі змінено на: "Орендна плата вноситься орендарем самостійно у грошовій формі в розмірі: кадастровий №4412900000:05:019:0067 з 01.07.2011 по 31.12 2011 - 662 грн 67 коп. на рік, що складає 6% від нормативної грошової оцінки; з 01.01.2012 по 31.12.2012 - 773 грн 12 коп. на рік, що складає 7% від нормативної грошової оцінки; з 01.01.2013 по 31.12.2013 - 883 грн 56 коп., що складає 8% від нормативної грошової оцінки; з 01.01.2014 - 994 грн 01 коп. на рік, що складає 9% від нормативної грошової оцінки; з 01.01.2015 - 1104 грн 46 коп. на рік, що складає 10% від нормативної грошової оцінки. Кадастровий №4412900000:05:019:0065 - з 01.07.2011 по 31.12 2011 - 1385 грн 59 коп. на рік, що складає 6% від нормативної грошової оцінки; з 01.01.2012 по 31.12.2012 - 1616 грн 52 коп. на рік, що складає 7% від нормативної грошової оцінки; з 01.01.2013 по 31.12.2013 - 1847 грн 45 коп., що складає 8% від нормативної грошової оцінки; з 01.01.2014 - 2078 грн 38 коп. на рік, що складає 9% від нормативної грошової оцінки; з 01.01.2015 - 2309 грн 32 коп. на рік, що складає 10% від нормативної грошової оцінки. Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно в розмірі: кадастровий №4412900000:05:019:0067 з 01.07.2011 по 31.12.2011 - 55 грн 22 коп., з 01.01.2012 по 31.12.2012 - 64 грн 43 коп., з 01.01.2013 по 31.12.2013 - 73 грн 63 коп., з 01.01.2014 по 31.12.2014 - 82 грн 83 коп., з 01.01.2015 - 92 грн 04 коп. протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. кадастровий №4412900000:05:019:0065 з 01.07.2011 по 31.12.2011 - 115 грн 47 коп., з 01.01.2012 по 31.12.2012 - 134 грн 71 коп., з 01.01.2013 по 31.12.2013 - 153 грн 95 коп., з 01.01.2014 по 31.12.2014 - 173 грн 20 коп., з 01.01.2015 - 192 грн 44 коп. протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. Орендна плата за земельну ділянку під вбудоване приміщення 0,0150 га в розмірі становить: щомісячно з 01.07.2012 по 31.12.2011 - 753 грн 04 коп., з 01.01.2012 по 31.12.2012 - 878 грн 54 коп., з 01.01.2013 по 31.12.2013 - 1004 грн 05 коп., з 01.01.2014 по 31.12.2014 - 1129 грн 56 коп., з 01.01.2015 - 1255 грн 06 коп. протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.

Відповідно до п.3 додаткової угоди б/н від 25.07.2011, державна реєстрація від 25.07.2011 за №441290004000255, вона є невід'ємною частиною договору і діє з 01.07.2011.

Відносно вимоги позивача про внесення змін до договору оренди землі від 04.06.2009, державна реєстрація від 23.07.2009 за №040941900252, а саме у п.13 договору слова: "Орендна плата за земельну ділянку під вбудованим приміщенням донараховується за фактичний строк користування земельною ділянкою та становить: з 24.03.2009 щомісячно - 432 грн 56 коп., протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. Орендар зобов'язаний сплатити донараховану орендну плату по строку оплати у місяці, у якому одержав цей договір" змінити на слова: "Власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному житловому будинку сплачує до бюджету податок за площу під таким приміщенням (його частиною)", з дати прийняття цього рішення колегія суддів зазначає наступне.

Редакція п.13 договору оренди землі від 04.06.2009, державна реєстрація від 23.07.2009 за №040941900252, складається з 3 абзаців і є наступною: "У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня на суму боргу у розмірі 120% річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою несплаченої суми за кожний календарний день прострочення у його сплаті. За цим договором строк нарахування пені та позовної давності щодо неї встановлюються та складають три роки. У разі припинення або розірвання договору оренди, або визнання його недійсним одержана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди земельної ділянки не повертається. Сторони визнають, що: - орендар користувався земельними ділянками під окремий вхід та прибудову з рампою до приміщення аптеки з 12.10.2008; - орендар користувався земельною ділянкою, на якій розташовано вбудоване приміщення площею 0,0150 га за адресою: м.Сєвєродонецьк, вул.Леніна, 43, квартал 24 (згідно розрахунку частки площі земельної ділянки під вбудованим приміщенням). Орендна плата за земельну ділянку під вбудованим приміщенням донараховується за фактичний строк користування земельною ділянкою та становить: з 24.03.2009 щомісячно - 432 грн 56 коп. протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. Орендар зобов'язаний сплатити донараховану орендну плату по строку оплати у місяці, у якому одержав цей договір", а позивач в позовній заяві просить змінити тільки слова: "Орендна плата за земельну ділянку під вбудованим приміщенням донараховується за фактичний строк користування земельною ділянкою та становить: з 24.03.2009 щомісячно - 432 грн 56 коп. протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. Орендар зобов'язаний сплатити донараховану орендну плату по строку оплати у місяці, у якому одержав цей договір", тобто фактично зміни вносяться не у весь п.13 договору, а тільки у абзац 3 п.13, з чого і виходить суд.

Стаття 30 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Податковим кодексом України, який набув чинності 01.01.2011, зокрема, встановлено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14), а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14).

Згідно з п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до п.287.8 ст.287 Податкового кодексу України власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Колегією суддів відповідно до наявних матеріалів справи встановлено, що згідно до технічної документації приміщення аптеки з підвалом, яке розташоване за адресою: вул.Леніна, б.43, м.Сєвєродонецьк Луганської області, належить до нежилого приміщення у багатоквартирному жилому будинку та його власником є Товариство з обмеженою відповідальністю "Ескулап" на підставі свідоцтва про право власності, яке видане Сєвєродонецькою міською радою 11.11.2005 на підставі рішення виконкому №1898 від 01.11.2005.

Можливість внесення змін до договору оренди землі передбачена чинним земельним законодавством та умовами договору оренди (п.34 договору).

Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що оскільки в запропонованій позивачем редакції абзацу 3 п.13 договору оренди землі від 04.06.2009, державна реєстрація від 23.07.2009 за №040941900252, відсутнє посилання на строк сплати плати за землю власником нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному житловому будинку, тобто в даному випадку Товариством з обмеженою відповідальністю "Ескулап", суд першої інстанції правомірно дійшов висновку, що враховуючи приписи п.п.287.3, 287.8 ст.287 Податкового кодексу України, вказаний абзац 3 п.13 договору оренди землі від 04.06.2009, державна реєстрація від 23.07.2009 за №040941900252, слід викласти в наступній редакції: "Власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному житловому будинку сплачує до бюджету податок за площу під таким приміщенням (його частиною) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця".

Таким чином, згідно до вищенаведеного колегія суддів вказує, на те, що вимога Товариства з обмеженою відповідальністю "Ескулап" про внесення змін до п.13 договору оренди землі від 04.06.2009, державна реєстрація від 23.07.2009 за №040941900252, були правомірно задоволені судом першої інстанції частково.

При розгляді позовних вимог про визнання додаткової угоди б/н від 25.07.2011, державна реєстрація від 25.07.2011 за №441290004000255, до договору оренди землі від 04.06.2009, державна реєстрація від 23.07.2009 за №040941900252 недійсною колегія суддів апеляційного господарського суду виходить з наступного.

Відповідно до ст.215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Згідно зі ст.203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

У пункті 2.9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 року №11 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними" зазначено, що у розгляді позовів про визнання недійсними правочинів, при вчиненні яких було застосовано нормативно-правові акти державних та інших органів, у подальшому скасовані (визнані нечинними або недійсними) згідно з судовими рішеннями, що набрали законної сили, господарським судам необхідно виходити з того, що сам лише факт такого скасування (визнання нечинним або недійсним) не може вважатися достатньою підставою для задоволення відповідних позовів без належного дослідження господарським судом обставин, пов'язаних з моментом вчинення правочину та з його можливою зміною сторонами з метою приведення у відповідність із законодавством.

Відповідність чи невідповідність правочину вимогам закону має оцінюватися господарським судом стосовно законодавства, яке діяло на момент вчинення правочину.

Отже, для надання оцінки відповідності спірної додаткової угоди вимогам законодавства на момент її вчинення має бути з'ясовано питання щодо дійсності на вказаний момент, тобто станом на 25.07.2011р. рішення №431 від 29.03.2011р., яке скасоване постановою суду в адміністративній справі, що набрала чинності 01.04.2014 року.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 15 цього Закону істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки).

Розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі".

Також за підпунктом 14.1.147. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Згідно з пунктами 288.1., 288.4. статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Згідно з пунктом 288.4., підпунктами 288.5.1., 288.5.2. пункту 288.5. статті 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів-чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" від 02.12.2010 №2756-VI, який набрав чинності з дня набрання чинності Податковим кодексом України, до частини другої статті 21 Закону України "Про оренду землі" внесені зміни, в силу яких розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Таким чином, з наведених вище положень Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі" вбачається, що зазначені законодавчі акти не встановлюють конкретний розмір орендної плати за земельну ділянку, який має бути зазначений у договорі оренди. Податковий кодекс України передбачає лише порядок визначення орендної плати за землю та граничні розміри орендної плати. Також, договором оренди землі мають визначатись форма, умови внесення орендної плати, при цьому строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності повинні встановлюватись відповідно до Податкового кодексу України.

Виходячи з аналізу зазначених законодавчих приписів, орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є регульованою ціною, яка розраховується від нормативної грошової оцінки земель, а її розмір встановлюється в договорі.

За частиною 2 статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років; частинами 1, 2 статті 20 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

У відповідності до положень статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з пунктом 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин. Частиною 1 статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до частини 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Реалізовуючи виключні повноваження в земельних правовідносинах, Сєвєродонецька міська рада прийняла рішення №431 від 29.03.2011р., яке, як вже зазначалося вище, було визнане протиправним та скасоване постановою суду в адміністративній справі, що набрала чинності 01.04.2014р.

Колегія суддів враховує, що у п.10.2. постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 року №7 "Про судове рішення в адміністративній справі" зазначено, що із змісту статті 162 КАС України випливає, що в разі задоволення позову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень суд повинен зазначити про це в судовому рішенні та одночасно застосувати один із встановлених законом способів захисту порушеного права позивача: про скасування або визнання нечинними рішення чи окремих його положень.

Скасування акта суб'єкта владних повноважень як способу захисту порушеного права позивача застосовується тоді, коли спірний акт не породжує жодних правових наслідків від моменту прийняття такого акта.

Визнання ж акта суб'єкта владних повноважень нечинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта.

Суд визначає, що рішення суб'єкта владних повноважень є нечинним, тобто втрачає чинність з певного моменту лише на майбутнє, якщо на підставі цього рішення виникли правовідносини, які доцільно зберегти.

Оскільки рішення №431 від 29.03.2011р. було скасовано як протиправне, відтак з моменту прийняття воно, як нелегітимне, не може породжувати жодних правових наслідків, у тому числі - у вигляді внесення змін до договорів оренди в частині встановлення розміру нормативно-грошової оцінки землі, та, відповідно, розміру орендної плати.

Таким чином, місцевим господарським судом правомірно визнано недійсною додаткову угоду б/н від 25.07.2011, державна реєстрація від 25.07.2011 за №441290004000255, до договору оренди землі від 04.06.2009, державна реєстрація від 23.07.2009 за №040941900252, який укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Ескулап" та Сєвєродонецькою міською радою;

При цьому, апеляційний суд враховує, що пунктом 2.7. постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними" від 29.05.2013 р. №11 визначено, що частиною третьою статті 207 ГК України передбачена і можливість припинення господарського зобов'язання лише на майбутнє. Отже, якщо зі змісту господарського договору випливає, що зобов'язання за цим договором може бути припинено лише на майбутнє, оскільки неможливо повернути усе одержане за ним (наприклад, вже здійснене користування за договором майнового найму (оренди), користування електроенергією, спожиті послуги, зберігання, здійснене за відповідним договором, тощо), то господарський суд одночасно з визнанням господарського договору недійсним (за наявності підстав для цього) зазначає в резолютивній частині рішення, що зобов'язання за договором припиняється лише на майбутнє. При цьому слід враховувати, що зобов'язання припиняються на майбутнє не на підставі відповідної вказівки в рішенні суду, а в силу закону, тому при визнанні недійсним правочину (господарського договору) зобов'язання його сторін припиняються на майбутнє з моменту набрання чинності рішення суду про визнання правочину (договору) недійсним, хоча б у судовому рішенні й не було зазначено про таке припинення.

З огляду на вищезазначене, судова колегія не заперечує, що саме зобов'язання за визнаною недійсною додатковою угодою до договору оренди припиняються на майбутнє (ст.207 ГК України), проте недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю (ч.1 ст.216 ЦК України), та в разі визнання його недійсним судом, є недійсним з моменту його вчинення (ч.1 ст.236 ЦК України).

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Вищого господарського суду України по справі №922/4505/14 від 31.03.2015 року та по справі №922/4130/14 від 14.04.2015 року.

Колегія суддів апеляційного господарського суду зазначає, що доводи відповідача стосовно застосування строку позовної давності є необґрунтованими з огляду на те, що відповідно до положень ч.1 ст.261 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила, а відтак, днем початку перебігу вказаного строку є дата набрання законної сили постановою суду, якою скасовано рішення №431 від 29.03.11р., що було підставою для укладення спірної додаткової угоди, а саме - 01.04.2014р. (дата прийняття Вищим адміністративним судом України відповідної ухвали), отже позовну заяву було подано до місцевого господарського суду 16.04.2015р. в межах встановленого ст.257 Цивільним кодексом України трирічного строку позовної давності про що вірно зазначено судом першої інстанції.

Доводи скаржника про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права під час прийняття оскаржуваного рішення не знайшли свого підтвердження, у зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування законного та обґрунтованого судового акту колегія суддів не вбачає.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів апеляційного суду зазначає, що судом першої інстанції в повному обсязі досліджені обставини, що мають значення для справи, а викладені в оспорюваному судовому рішенні висновки відповідають фактичним обставинам справи, у зв'язку з чим апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а рішення господарського суду Луганської області від 20.07.2015 р. по справі №913/204/15 підлягає залишенню без змін.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на відповідача

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Сєвєродонецької міської ради, м. Сєвєродонецьк Луганської області на рішення господарського суду Луганської області від 20.07.2015 р. по справі №913/204/15 - залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Луганської області від 20.07.2015 р. по справі №913/204/15 - залишити без змін.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

Головуючий суддя: Н.А. Мартюхіна

Судді: О.Л. Агапов

О.В. Кододова