про залишення позовної заяви без руху
27 серпня 2015 р. м. Чернівці справа № 824/2069/15-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Анісімов О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області до дочірнього підприємства "Чернівецький облавтодор" відкритого акціонерного товариства " ДАК "Автомобільні дороги України" про стягнення збитків,-
Державна фінансова інспекція в Чернівецькій області звернулась до суду з адміністративним позовом, у якому просить стягнути з дочірнього підприємства "Чернівецький облавтодор" відкритого акціонерного товариства " ДАК "Автомобільні дороги України" збитки завдані державному бюджету внаслідок завищення вартості підрядних робіт в сумі 672260,80 грн. або виконання відповідного обсягу робіт на вказану суму коштів.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до ч.4 ст.105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; виконання зупиненої чи невчиненої дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Крім цього, відповідно до ч.5 ст.105 КАС України адміністративний позов суб'єкта владних повноважень може містити інші вимоги у випадках, встановлених законом.
У зазначеному позові позивач, будучи суб'єктом владних повноважень, просить суд стягнути з дочірнього підприємства "Чернівецький облавтодор" відкритого акціонерного товариства " ДАК "Автомобільні дороги України" збитки завдані державному бюджету внаслідок завищення вартості підрядних робіт в сумі 672260,80 грн. або виконання відповідного обсягу робіт на вказану суму коштів. Однак, позивачем в адміністративному позові не вказано закон, який надає йому право звертатись до суду із позовними вимогами щодо стягнення заборгованість з непідконтрольної Державній фінансовій інспекції в Чернівецькій області установи.
При цьому суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України позивач, будучи суб'єктом владних повноважень, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд вважає, що зазначений адміністративний позов поданий без додержання вимог, встановлених п.4 ч.1 ст.106 КАС України. Даний позов необхідно привести у відповідність до ст.ст.105,106 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
На підставі наведеного, керуючись ч.1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства, суд -
1. Залишити позовну заяву без руху.
2. Встановити п'ятиденний строк з моменту отримання ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Копію ухвали невідкладно направити позивачу.
4. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута.
5. Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 824/2069/15-а та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена повністю або частково в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.В. Анісімов