м. Київ
15 вересня 2015 року Справа № 810/4128/15
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Харченко С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області
до проТовариства з обмеженою відповідальністю "Агропромбудіндустрія" стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,
Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області звернулось до суду з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромбудіндустрія" заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 у загальному розмірі 925 грн. 60 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно з даними особового рахунку страхувальника у відповідача утворився борг з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 за серпень 2015 року.
Посилаючись на пункт 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV та розділ 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663, позивач просить суд стягнути суму заборгованості з відповідача.
Представник відповідача позов не визнав, надав суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивачем, за відсутності визначених законодавством підстав, призначено громадянину ОСОБА_1 пенсію на підставі пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII та включено витрати на виплату та доставку пенсії по вказаній особі до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за серпень 2015 рік.
Так, представник відповідача стверджує, що атестація робочих місць на підприємстві не проводилась, а отже, на його думку, законодавчі підстави для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на користь наведеної вище особи відсутні.
Крім того, представник відповідача звертає увагу суду на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропромбудіндустрія" знаходиться в стані припинення за рішенням засновників (учасників), а відтак, на його думку, територіальний орган Пенсійного фонду України повинен звернутись до ліквідаційної комісії для задоволення грошових вимог.
За таких обставин представник відповідача вважає позов необґрунтованим, безпідставним та таким, що задоволенню не підлягає.
У судове засідання, призначене на 15.09.2015, представники сторін не з'явились, були своєчасно та належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи. Матеріали справи містять заяви сторін про розгляд справи за їх відсутності, що відповідно до приписів статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для здійснення розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропромбудіндустрія" (ідентифікаційний код 13728565, місцезнаходження: 08105, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Горенка, вул. Садова, буд. 20) зареєстроване в якості юридичної особи 20.07.1992, що підтверджується відомостями, наведеними в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ( а.с. 21-24).
Як платник страхових внесків відповідач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області, а отже є страхувальником у розумінні положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України № 1058-IV).
У серпні 2015 року Управлінням Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області понесено витрати на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах за списком № 1, у розмірі 925 грн. 60 коп., що підтверджується наявним в матеріалах справи розрахунком фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) (а.с. 8).
На час розгляду справи суму заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах за списком № 1, відповідачем не сплачено, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зокрема, принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню тощо визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон України № 1058-IV).
В силу положень пункту 2 Прикінцевих положень Закону України № 1058-IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону України № 1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон України «Про пенсійне забезпечення») (абзац 1 підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України № 1058-IV).
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону України № 1058-IV.
При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до 01.01.2004, тобто до набрання чинності цим Законом.
Коло осіб, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, визначено, зокрема, підпунктом «а» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII, а саме: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Порядок відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (надалі - Інструкція).
Так, відповідно до пункту 6.1 вказаної Інструкції, для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, підлягають відшкодуванню фактичні витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році; 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році; 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Відповідно до приписів пункту 6.4 вказаної Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з пунктом 6.7 розділу 6 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Таким чином, розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за відповідний період є підставою для відшкодування підприємством фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, понесених територіальним органом Пенсійного фонду України.
В силу приписів абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України № 1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Отже, зазначеною нормою прямо визначено обов'язок підприємств та організацій стосовно відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Як свідчать наявні матеріали справи, а саме: розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників), розмір фактичних витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсії ОСОБА_1, що підлягає відшкодуванню відповідачем за вказаний вище період, становить 925 грн. 60 коп.
З матеріалів справи вбачається, що територіальним органом Пенсійного фонду України вручено відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії пенсіонеру відповідача, в якому зазначено виплачену суму пенсії разом з витратами на її доставку, що підтверджується копією повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення (а.с. 15).
Правомірність включення до розрахунку витрат на виплату і доставку пільгової пенсії наведеній вище особі підтверджується такими документальними свідоцтвами як: довідка Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромбудіндустрія" про заробіток для обчислення пенсії, протокол про призначення пенсії, довідка Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромбудіндустрія" про пільговий характер роботи працівника, копії яких наявні в матеріалах даної справи.
Склад витрат та факт їх понесення Управлінням Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області підтверджується доказами, наявними у матеріалах справи, зокрема, відомостями картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 (а.с. 35), розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (а.с. 8), а також письмовими поясненнями територіального органу Пенсійного фонду України (а.с. 28), в яких повідомляється про те, що пенсію у розмірі 925 грн. 60 коп. за серпень 2015 року виплачено ОСОБА_1 у повному обсязі.
Крім того, судом встановлено, що наявність у відповідача обов'язку з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах ОСОБА_1 з огляду на доводи відповідача про відсутність законодавчих підстав для відшкодування підприємством фактичних витрат на виплату та доставку пенсії на користь наведеної особи, досліджувалось, зокрема, в адміністративній справі № 810/3367/15.
Так, постановою Київського окружного адміністративного суду від 17.08.2015 в адміністративній справі № 810/3367/15, яка набрала законної сили 12.09.2015, позов Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області задоволено, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромбудіндустрія" заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1.
Зазначене судове рішення мотивоване тим, що позивачем правомірно включено до розрахунку витрати на виплату і доставку пенсії ОСОБА_1, а отже відповідач зобов'язаний відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгової пенсії цій особі.
В силу приписів частини першої статті 72 та частини другої статі 255 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відтак, враховуючи приписи статті 124 Конституції України та статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, зважаючи на те, що постанова Київського окружного адміністративного суду від 17.08.2015 в адміністративній справі № 810/3367/15, якою підтверджено обов'язок відповідача щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1, набрала законної сили, суд дійшов висновку, що вказані обставини не підлягають доказуванню під час розгляду даної адміністративної справи.
Суд також звертає увагу відповідача на те, що процедура припинення юридичної особи за рішенням засновників (учасників) на відміну від провадження у справах про банкрутство не передбачає жодних обмежень для кредиторів з приводу стягнення заборгованості з боржника, який ліквідується.
На підставі викладеного, судом встановлено, що у відповідача утворилась та наявна заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах за списком № 1, у вказаному вище розмірі.
На час розгляду справи та винесення рішення по суті заявлених позовних вимог доказів про сплату зазначеної суми відповідачем суду надано не було.
Згідно з частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, зокрема, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, у яких обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Жодних доказів щодо неправомірності визначення розміру та складу фактичних витрат позивача на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах за списком № 1, неправомірності її нарахування, а також доказів щодо погашення наявної у відповідача заборгованості у розмірі 925 грн. 60 коп., Товариством з обмеженою відповідальністю "Агропромбудіндустрія" суду надано не було.
Слід також зазначити, що доказів оскарження рішень або дій чи бездіяльності територіального органу Пенсійного фонду України з приводу призначення пільгової пенсії ОСОБА_1 у відповідності до приписів пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII представником відповідача суду не надано.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що суму заборгованості до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області у розмірі 925 грн. 60 коп. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості на день винесення рішення не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого на час звернення до суду з даним адміністративним позовом від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 14, 69, 70, 71, 122, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромбудіндустрія" на користь Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 925 (дев'ятсот двадцять п'ять) грн. 60 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Харченко С.В.