17 вересня 2015 року 810/3086/15
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скрипки І.М., секретар судового засідання Гузік М.І., за участю:
прокурора - Лісовського Б.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Макарівського району Київської області до Червонослобідської сільської ради Макарівського району про визнання протиправним та скасування рішення,
17 липня 2015 року до Київського окружного адміністративного суду звернувся Прокурор Макарівського району Київської області із позовом до Червонослобідської сільської ради Макарівського району (сільська рада) про визнання протиправним та скасування рішення 40 сесії VI скликання «Про встановлення батьківської плати за харчування дітей в ДНЗ ясла-садок «Полуничка» від 30 січня 2015 року.
Зазначав, що оскаржуваним рішенням порушено законне право на безкоштовне харчування у дошкільних навчальних закладах сіл дітей, які виховуються у малозабезпечених сім'ях та відповідно, конституційні засади місцевого самоврядування, що виявилося у незазначенні у змісті оскаржуваного рішення відомостей щодо порядку звільнення від сплати за харчування у названих закладах батьків або осіб, що їх змінюють відповідної категорії.
У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судові засідання 19 серпня 2015 року та 17 вересня 2015 року не з'явився, про дату, місце і час розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно; про причини неявки суд не повідомив.
Документи, що витребовувалися судом ухвалою про відкриття провадження від 10 серпня 2015 року у сільської ради - до суду не надано. Також не подано і заперечень на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши інші докази, зокрема, письмові, що містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову, виходячи із такого.
Як вбачається із матеріалів справи, рішенням 40 сесії шостого скликання Червонослобідської сільської ради Макарівського району від 30 січня 2015 року «Про встановлення батьківської плати за харчування дітей в ДНЗ ясла-садок «Полуничка» вирішено встановити батькам, або особам, які їх заміняють, плату за харчування дітей у державному дошкільному навчальному закладі ясла-садок «Полуничка» в розмірі 40% від вартості харчування на день. Жодних винятків стосовно звільнення від обов'язку проводити цю оплату у такому рішенні не передбачено.
Як видно із наявної у матеріалах справи інформації управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації, кількість малозабезпечених сімей Макарівського району, які перебувають на обліку в такому управлінні, становить 86, зокрема 2 сім'ї на території Червонослобідської сільської ради.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
За змістом статті 25 Закону України «Про освіту» організація та відповідальність за харчування у навчальних закладах державної та комунальної форми власності покладається на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані навчальні заклади, керівників навчальних закладів.
За нормами пункту 1 Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №116 від 2 лютого 2011 року, організація харчування дітей у державних та комунальних навчальних закладах покладається на органи виконавчої влади, а в навчальних закладах, що належать територіальним громадам, - на органи місцевого самоврядування.
Питання організації харчування дітей у дошкільному навчальному закладі врегульовані статтею 35 Закону України «Про дошкільну освіту».
Так, у відповідності до частини другої цієї статі організація та відповідальність за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах покладаються на Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, районні державні адміністрації, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані дошкільні навчальні заклади, органи місцевого самоврядування, а також на керівників дошкільних навчальних закладів.
За нормами частини п'ятої статті 35 Закону України «Про дошкільну освіту» батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірі, що становить не менше 60 відсотків (у міській місцевості) та не менше 40 відсотків (у сільській місцевості) від вартості харчування на день.
Тут же передбачено, що від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім'ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах.
Порядок встановлення плати за харчування дитини у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі визначається Кабінетом Міністрів України (частина шоста статті 35 Закону України «Про дошкільну освіту»).
У відповідності до абзацу 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2002 року №1243 «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» від плати за харчування дітей відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту» звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім'ях, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку установлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах. Крім того, в абзаці 4 пункту 1 постанови №1243 закріплено, що від плати, зазначеної в абзаці третьому, звільняються батьки або особи, які їх замінюють, із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
Таким чином, батьки або особи, які їх замінюють, у сім'ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах, а також ті, що отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» звільняються від плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах.
У той же час, таку обставину не було враховано при прийнятті оскаржуваного у цій справі рішення.
Тобто, рішення, яке є предметом судового розгляду у випадку, який розглядається, не містить відомостей щодо умов і порядку звільнення від сплати та харчування батьків або осіб, що їх змінюють, хоча на рівні закону встановлено випадки звільнення від зазначеної оплати.
Доказів щодо внесення змін або скасування оскаржуваного рішення Червонослобідською сільською радою Макарівського району станом на день розгляду справи до суду не надано.
За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У частині третій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено загальні критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, на дотримання яких адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Як передбачає частина перша статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За правилами частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Це покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. У випадку ж, який розглядається, відповідач не довів правомірності оскаржуваного рішення.
У той же час, суд констатує, що з урахуванням встановлених у ході судового розгляду обставин, а також викладених вище законодавчих приписів, оскаржуване рішення є протиправним і підлягає скасуванню.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення 40 сесії шостого скликання Червонослобідської сільської ради Макарівського району від 30 січня 2015 року «Про встановлення батьківської плати за харчування дітей в ДНЗ ясла-садок «Полуничка».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Скрипка І.М.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 22 вересня 2015 р.