15 вересня 2015 року Справа № 803/2151/15
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансгазіндастрі АГ» до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, Ковельського управління Державної казначейської служби України Волинської області про стягнення коштів,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Трансгазіндастрі АГ» (далі - ТзОВ «Трансгазіндастрі АГ», товариство) звернулося з позовом до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області(далі - Ковельська ОДПІ, відповідач 1), Ковельського управління Державної казначейської служби України Волинської області (далі - Ковельське управління казначейства, відповідач 2) про стягнення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з акцизного податку в сумі 199884 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 16.06.2015 року ТзОВ «Трансгазіндастрі АГ» було подано до Ковельської ОДПІ заяву про повернення помилково сплачених коштів по акцизному податку в сумі 199884 грн. Однак, всупереч вимог пункту 43.5 Податкового кодексу України контролюючий орган не підготував висновок про повернення відповідних сум коштів та не подав його до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у зв'язку з чим просить стягнути надміру сплачену суму грошового зобов'язання з акцизного податку в сумі 199884 грн.
У судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав із підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Відповідач 1 у письмових запереченнях позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що позивачем не було надано підтверджуючих документів щодо віднесення підакцизного товару (газ природний) до класифікації товарів, які не підпадають під перелік товарів по коду згідно УКТ ЗЕД, з яких справляється акцизний податок, відтак просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідач 1 в судове засідання свого представника не направив, подав клопотання про розгляд справи за відсутності представника Ковельської ОДПІ.
Відповідач 2 у письмових поясненнях зазначив, що висновки Ковельської ОДПІ для повернення акцизного податку, сплаченого згідно платіжних доручень від 20.03.2015 року №15, від 30.03.2015 року №19, від 02.03.2015 року №47, від 30.04.2015 року №141, від 28.05.2015 року №153, у сумі 199884 грн. до Ковельського управління казначейства не надходили, а тому підстав для повернення позивачу зазначених коштів немає.
У судовому засіданні представник відповідача 2 підтримав подані пояснення та просив відмовити в задоволенні позову повністю.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з врахуванням наступного.
Судом встановлено, що ТзОВ «Трансгазіндастрі АГ» зареєстроване як юридична особа, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.6-8).
03.06.2008 року за ТзОВ «Трансгазіндастрі АГ» зареєстровано право власності на АГНКС (автомобільна газонаповнювальна компресорна станція) зі зріджувачем газу та пунктом по переобладнанню автомобілів на газове паливо А-1 за адресою: Волинська область, Ковельський район, село Черкаси, вулиця Польова, будинок 1, що підтверджується копією витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно (а.с.63).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем у 2014 - 2015 роках було укладено з контрагентами ряд договорів купівлі-продажу природного газу на постачання природного газу, а також з транспортування природного газу магістральними трубопроводами, що підтверджується копіями договорів та додатковими угодами до них, актами наданих послуг з транспортування природного газу магістральними трубопроводами, актами передачі-приймання природного газу (а.с.52-59, 64-76).
За результатами господарської діяльності на підставі вищезазначених договорів, ТзОВ «Трансгазіндастрі АГ» подало до Ковельської ОДПІ декларації акцизного податку за січень 2015 року, задекларувавши суму податкового зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету, 40325 грн. (а.с.92-101), за лютий 2015 року, задекларувавши суму податкового зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету, 42241 грн. (а.с.108-118), за березень 2015 року, задекларувавши суму податкового зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету, 64737 грн. (а.с.124-127), за квітень 2015 року, задекларувавши суму податкового зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету, 52540 грн. (а.с.133-137).
З матеріалів справи вбачається, що товариством було повністю сплачено задекларований акцизний податок за січень 2015 року у сумі 40325 грн., за лютий 2015 року у сумі 42241 грн., за березень 2015 року в сумі 64738 грн., за квітень 2015 року в сумі 52540 грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 20.03.2015 року №15, від 30.03.2015 року №19, від 02.03.2015 року №47, від 30.04.2015 року №141, від 28.05.2015 року №153 (а.с.87-91).
15.06.2015 року ТзОВ «Трансгазіндастрі АГ» подало до Ковельської ОДПІ уточнюючі декларації акцизного податку за січень-квітень 2015 року, задекларувавши в сторону зменшення податкові зобов'язання по акцизному податку за січень-квітень 2015 року на загальну суму 199884 грн. (а.с.14-33).
16.06.2015 року позивачем було подано до Ковельської ОДПІ заяву про повернення помилково сплачених коштів по акцизному податку в сумі 199884 грн. за період з січня по квітень 2015 року (а.с.9).
Листом від 25.06.2015 року №6109/03-06-15.02-12 відповідач 1 зобов'язав товариство надати документи, що підтверджували б правомірність зменшення акцизного податку та припинення його нарахування (а.с.11). ТзОВ «Трансгазіндастрі АГ» було надано відповідь та копії документів контролюючому органу на підтвердження обставин правомірності зменшення акцизного податку та припинення його нарахування (а.с.10).
03.07.2015 року Ковельська ОДПІ звернулася до ГУ ДФС у Волинській області надати роз'яснення, чи підлягає оподаткуванню природний газ, яким здійснює торгівлю ТзОВ «Трансгазіндастрі АГ» (а.с.49). Листом ГУ ДФС у Волинській області повідомило відповідача 1 про те, що для визначення чи підлягає оподаткуванню акцизним податком природний газ необхідно встановити фізичний стан товару (зріджений чи газоподібний) (а.с.50).
Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України (далі - ПК України) у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Таким чином, подання ТзОВ «Трансгазіндастрі АГ» уточнюючих декларацій з акцизного податку щодо зменшення податкових зобов'язань, внаслідок виправлення самостійно виявлених помилок, допущених в попередніх звітних періодах, є обов'язком позивача. Крім того, вищезазначені уточнюючі декларації, подані позивачем 15.06.2015 року, були прийняті контролюючим органом як податкова звітність, що стверджується квитанціями №2 (а.с.14, 23, 28).
Підпунктом 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 ПК України передбачено право платника податків на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань встановлено статтею 43 ПК України.
Так, відповідно до пункту 43.1. статті 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Пунктами 43.3, 43.4 статті 43 ПК України визначено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Як встановлено судом, 16.06.2015 року позивачем було подано заяву про повернення помилково сплачених коштів по акцизному податку до контролюючого органу у строк, передбачений пунктом 43.3 статті 43 ПК України, зазначивши на який саме поточний рахунок в установі банку товариства слід перерахувати кошти.
Згідно пункту 43.5 статті 43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Відповідно до пункту 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року №787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Всупереч пункту 43.5 статті 43 ПК України Ковельською ОДПІ не було надано органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення коштів, сплачених згідно платіжних доручень від 20.03.2015 року №15, від 30.03.2015 року №19, від 02.03.2015 року №47, від 30.04.2015 року №141, від 28.05.2015 року №153, в загальній сумі 199884 грн., крім того, відповідачем 1 не було надано позивачу обґрунтованої відмови про таке повернення, такі докази в матеріалах справи відсутні.
Посилання відповідача 1 на те, що позивачем не було надано підтверджуючих документів щодо віднесення підакцизного товару (газ природний) до класифікації товарів, які не підпадають під перелік товарів по коду згідно УКТ ЗЕД, з яких справляється акцизний податок, відтак підстави для повернення коштів у сумі 199884 грн. відсутні, суд не бере до уваги з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 43.2 статті 43 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Таким чином, суд зазначає, що єдиною підставою для нездійснення контролюючим органом дій щодо подання висновку про повернення ТзОВ «Трансгазіндастрі АГ» помилково сплаченої суми грошового зобов'язання по акцизному податку у розумінні пункту 43.1 статті 43 ПК України є наявність у платника податків податкового боргу.
09.07.2015 року посадовою особою Ковельської ОДПІ проведено звірення розрахунків ТзОВ «Трансгазіндастрі АГ» за період з 01.01.2015 року по 08.07.2015 року по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, яким встановлено позитивне сальдо розрахунків у позивача в сумі 199844 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем 1 не виконано покладений на нього обов'язок в двадцятиденний строк з дня подання заяви позивачем підготувати висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Крім того, суд зазначає, нормами ПК України не передбачено відкладення контролюючим органом прийняття рішення про повернення помилково сплачених коштів.
Пунктом 43.6 статті 43 ПК України передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
З досліджених в судовому засіданні документів вбачається, що сплачений ТзОВ «Трансгазіндастрі АГ» акцизний податок згідно платіжних доручень від 20.03.2015 року №15, від 30.03.2015 року №19, від 02.03.2015 року №47, від 30.04.2015 року №141, від 28.05.2015 року №153 у загальній сумі 199844 грн. був зарахований до бюджету села Мощена Ковельського району Волинської області.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази та норми податкового законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом стягнення з місцевого бюджету села Мощена Ковельського району Волинської області на користь ТзОВ «Трансгазіндастрі АГ» надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з акцизного податку в розмірі 199844 грн.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України (в редакції, чинній на дату звернення ТзОВ «Трансгазіндастрі АГ» з даним адміністративним позовом) якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що на користь позивача слід стягнути з Державного бюджету України судовий збір в сумі 399,77 грн., сплачений при подачі позовної заяви до суду згідно платіжного доручення №219 від 31.07.2015 року (а.с.2).
Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з місцевого бюджету села Мощена Ковельського району Волинської області (отримувач коштів Ковельське УК/с.Мощена, код отримувача 37788874, банк отримувача ГУ ДКСУ у Волинській області, код банку отримувача 803014, рахунок отримувача 31419531700174) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансгазіндастрі АГ» (43021, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Стрілецька, будинок, 41, код ЄДРПОУ 32748376) надміру сплачену суму грошового зобов'язання з акцизного податку в розмірі 199844,00 грн. (сто дев'яносто дев'ять тисяч вісімсот сорок чотири грн.).
Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансгазіндастрі АГ» (43021, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Стрілецька, будинок, 41, код ЄДРПОУ 32748376) судові витрати в сумі 399,77 грн. (триста дев'яносто дев'ять грн. 77 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
ОСОБА_3Плахтій
Постанова в повному обсязі складена 18 вересня 2015 року.