04 вересня 2015 року Справа № 803/2269/15
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Дмитрука В.В.,
при секретарі судового засідання Приходай Я.О.,
з участю представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія» Автомобільні дороги України» про стягнення податкового боргу,
Володимир-Волинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області звернулася з позовом до Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія» Автомобільні дороги України» про стягнення податкового боргу в розмірі 102 225 грн. 64 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач є платником податків і зборів, передбачених статтею 9 Податкового кодексу України (ПК України), однак всупереч вимогам статті 36 ПК України не виконує свого обов'язку щодо своєчасності та повноти сплати податків та зборів в порядку і строки, визначені цим Кодексом, в зв'язку з чим у відповідача виник податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати в розмірі 102 225 грн. 64 коп. Позивачем в установлені законом строки вживались заходи щодо стягнення заборгованості шляхом надіслання податкової вимоги, однак дані заходи не призвели до повного погашення податкового боргу відповідачем. У зв'язку із наведеним, позивач просив стягнути з відповідача кошти в розмірі 102 225 грн. 64 коп. для погашення податкового боргу з рахунків у банку, що обслуговують платника податків.
Позивач в судове засідання не прибув, проте подав клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача.
Представник Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія» Автомобільні дороги України» в письмових запереченнях на позовну заяву та в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що дана філія реорганізована в травні 2014 року шляхом приєднання її до філії «Володимир-Волинська ДЕД». Таким чином, всі документи, які оформлялись, мали бути оформлені на філію «Володимир-Волинська ДЕД», проте, у податкових повідомленнях-рішеннях та податковій вимозі зазначена філія, яка вже не існувала на момент перевірки, тобто ці документи оформлені після внесення відомостей до ЄДР про припинення філії, а відтак в задоволенні позову слід відмовити.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що Дочірнє підприємство «Волинський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія» Автомобільні дороги України» 29 травня 2002 року зареєстроване як юридична особа, що підтверджується Відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 13 серпня 2015 року.
Філія «Володимир-Волинський автодор» реорганізована шляхом приєднання її до філії «Володимир-Волинська ДЕД» Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія» Автомобільні дороги України».
Як вбачається із Відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та відповідно до пункту 3.1 статті 3 Положення про Філію, філія «Володимир-Волинська ДЕД» не є юридичною особою, а є її відокремленим підрозділом. Відповідальність по зобов'язанням філії несе Дочірнє підприємство «Волинський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія» Автомобільні дороги України».
Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків від 18 серпня 2015 року № 13822/11 відповідач з 27 липня 2010 року перебуває на податковому обліку у Володимир-Волинській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Волинській області.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. Відповідно до пункту 31.1 статті 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків визначається календарною датою.
Підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачає, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Як вбачається з довідки про податковий борг перед бюджетом від 10 серпня 2015 року № 13532/23 за відповідачем рахується податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, в розмірі 102 225 грн. 64 коп., який виник в результаті несплати грошових зобов'язань, визначених відповідно до податкових повідомлень-рішень від 06 лютого 2015 року № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2.
Пунктом 38.1 статті 38 ПК України передбачено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.1 статті 59 ПК України).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач вживав заходи з метою погашення податкового боргу, а саме: відповідачу було надіслано податкову вимогу форми «Ю» від 31 січня 2015 року № 37-23, проте вказані заходи не спричинили погашення платником податків податкового боргу розмірі в 102 225 грн. 64 коп.
В подальшому відповідно до пунктів 95.1 - 95.4 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Згідно із підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до частини першої статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Частиною першою статті 71 цього Кодексу встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, оскільки за відповідачем рахується заборгованість з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати в розмірі 102 225 грн. 64 коп., щодо наявності та розміру якої відповідачем не подано заперечень, не надано доказів її погашення, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення зазначеної заборгованості у вказаному розмірі підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» ВАТ «Державної акціонерної компанії «Автомобільні дороги України» (43001, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Ковельська, будинок 41, ідентифікаційний код 32035139) у банках, обслуговуючих платника податків, на користь бюджету міста Володимир-Волинський кошти в розмірі 102 225 (сто дві тисячі двісті двадцять п'ять) гривень 64 копійки для погашення податкового боргу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 09 вересня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Дмитрук