Постанова від 04.09.2015 по справі 803/2097/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2015 року Справа № 803/2097/15

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дмитрука В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньбудторг» до управління Укртрансінспекції у Волинській області про визнання дій протиправними та скасування актів і розрахунків,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Волиньбудторг» (далі - ТзОВ «Волиньбудторг») звернулося з позовом до управління Укртрансінспекції у Волинській області про визнання протиправними дій посадових осіб Управління Укртрансінспекції у Волинській області щодо складання актів від 08.07.2015р. № 002371, № 002372, № 002373 та розрахунків плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 08.07.2015р. № 1, № 2, № 3 та їх скасування.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 08.07.2015р. інспекторами управління Укртрансінспекції у Волинській області були зупинені транспортні засоби марки Volvo, номерний знак НОМЕР_1 та причіп марки Janmil, номерний знак НОМЕР_2; DAF, номерний знак НОМЕР_3 та напівпричіп марки Bodex, номерний знак НОМЕР_4; Mercedes, номерний знак НОМЕР_5 та напівпричіп марки Schmitz, номерний знак НОМЕР_6, що перебувають в оренді у ТзОВ «Волиньбудторг».

За результатами документального габаритно-вагового контролю складені акти про перевищення транспортними засобами нормативних вагових параметрів від 08.07.2015р. № 002373, № 002372, № 002371 та розрахунки плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 08.07.2015р. № 1, № 2, № 3.

Вказаними актами зафіксовано перевищення вагових параметрів вищезазначених транспортних засобів. Дане перевищення встановлене на підставі талонів, виданих ДП «Регіон-Інвест», в яких зазначається дата, щебінь фракція, номер авто, прізвище водія, вага та назва організації покупця. Проте в даних талонах не зазначено чи під вагою розуміється вага товару чи вага товару разом вагою транспортного засобу.

Чинним законодавством чітко визначено, які документи водій зобов'язаний надати посадовій особі Укртрансінспекції і на підставі яких дана посадова особа може документально встановити факт перевищення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу.

Оскільки виданий ДП «Регіон-Інвест» талон не являється товарно-транспортною накладною або іншим визначеним законодавством документом на вантаж, тому дії посадових осіб відповідача щодо складання актів від 08.07.2015р. № 002371, № 002372, № 002373 та розрахунків плати за проїзд від 08.07.2015р. № 1, № 2, № 3 є неправомірними, а вказані акти та розрахунки підлягають скасуванню.

В поданих до суду письмових запереченнях проти позову представник відповідача адміністративний позов не визнав, посилаючись на те, що перевізник не скористався своїм правом відмовитись від перевезення вантажу у зв'язку з неналежним оформленням документів на вантаж та здійснив перевезення на підставі виданих ДП «Регіон-Інвест» талонів від 08.07.2015р. № 023048, № 023050, № 023046, тому дані талони, в яких містилася інформація про прийнятий перевізником вантаж, правомірно враховані інспекторами при здійсненні документального габаритно-вагового контролю. Крім того, жодний нормативно-правовий акт не вказує на те, що у документах на вантаж, зазначається власна маса транспортних засобів без навантаження, а лише маса упакування, тари (пакети, мішки, піддони тощо). У зв'язку з цим просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.

Представник позивача в судове засідання не прибув, подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності; якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Враховуючи наведене, суд здійснював розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю з наступних підстав.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок № 1567), який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень.

Відповідно до пункту 15 Порядку № 1567 в частині виконання внутрішніх вантажних перевезень, контролюючими особами перевіряється:

- наявність визначених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;

- виконання водієм вимог Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативного правових актів.

Статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи на підставі яких виконуються вантажні перевезення.

Також статтею 48 цього Закону встановлено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007р. № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

За визначенням, наведеним у підпункті 4 пункту 2 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Відповідно до підпункту 5-1 пункту 2 Порядку № 879 документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.

Згідно із пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. № 1306, фактична маса не повинна перевищувати 40 тонн.

Судом встановлено, що 08.07.2015р. інспекторами управління Укртрансінспекції у Волинській області під час проведення рейдової перевірки транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні перевезення пасажирів та вантажів, були зупинені транспортні засоби марки Volvo, номерний знак НОМЕР_1 та причіп марки Janmil, номерний знак НОМЕР_2; DAF, номерний знак НОМЕР_3 та напівпричіп марки Bodex, номерний знак НОМЕР_4; Mercedes, номерний знак НОМЕР_5 та напівпричіп марки Schmitz, номерний знак НОМЕР_6, що перебувають в оренді у ТзОВ «Волиньбудторг».

За результатами документального габаритно-вагового контролю даних транспортних засобів були складені акти про перевищення транспортним засобом вагових параметрів:

1) №002371, складений на підставі відомостей, отриманих з документу на вантаж - №023048, виданого ДП «Регіон - Інвест», за яким маса вантажу становила - 32,8 тонн, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу марки Volvo FH 12.400 серії СХХ №402100 - 6,7 тонн, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу марки Janmil NW-1S серії СХХ №036078 - 6,5 тонн, що в сукупності становить 46 тонн;

2) №002372, складений на підставі відомостей, отриманих з документу на вантаж - №023046, виданого ДП «Регіон - Інвест», за яким маса вантажу становила - 34,6 тонн, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу марки Mercedez-Benz Actros 1835 серії СХХ №402104 - 7,145 тонн, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу марки Schmitz Gotha серії СХХ №402102 - 6,4 тонн, що в сукупності становить 48,145 тонн;

2) №002373, складений на підставі відомостей, отриманих з документу на вантаж - №023050, виданого ДП «Регіон - Інвест», за яким маса вантажу становила - 39,1 тонн, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу марки DAF XF 95.480 серії СХТ №124501 - 6,545 тонн, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу марки Bodex Kis 3WS серії СХТ №184143 - 7,5 тонн, що в сукупності становить 53,145 тонн.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001р. № 30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно із пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. № 1306, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритних або вагових параметрів перевищують допустимі, здійснюється за спеціальними правилами.

Пунктом 4 вище вказаних Правил передбачено, що рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994р. №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

У зв'язку з тим, що у водіїв перевізника ТзОВ «Волиньбудторг» при здійсненні перевезень вантажів не були оформлені дозволи, які дають право на рух автомобільними дорогами України з перевищення вагових обмежень, посадовими особами Управління Укртрансінспекції у Волинській області були здійснені розрахунки плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 08.07.2015р. №1 відповідно до Акту про перевищення ТЗ нормативних вагових параметрів №002371, №3 відповідно до Акту про перевищення ТЗ нормативних вагових параметрів №002373 та №2 відповідно до Акту про перевищення ТЗ нормативних вагових параметрів №002372.

Суд не бере до уваги посилання представника позивача на те, що виданий ДП «Регіон-Інвест» талон не є визначеним законодавством документом на вантаж, тому дії посадових осіб відповідача щодо складання актів від 08.07.2015р. № 002371, № 002372, № 002373 та розрахунків плати за проїзд від 08.07.2015р. № 1, № 2, № 3 є неправомірними, враховуючи наступне.

Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджені наказом Міністерством транспорту України від 14.10.1997р. № 363, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.02.1998р. за №128/2568 (далі - Правила № 363).

Відповідно до Розділу 1 Правил № 363 товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.

Разом з тим, Правила № 363 вказують на те, що окрім товарно-транспортної накладної, вантаж може супроводжуватись іншими документами на вантаж, а тому дає визначення поняттю «товарно-транспортна документація» - комплект юридичних документів, на підставі яких здійснюють облік, приймання, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємні розрахунки між учасниками транспортного процесу.

Окрім того, в додатку №7 до Правил № 363, яким встановлено зразок товарно-транспортної накладної, зокрема, в графі №11 зазначено про супровідні документи на вантаж.

Також Правила № 363 дають визначення поняттю «приймання вантажу» - подання вантажовідправником підготовленого для відправлення вантажу та товарно-транспортних документів перевізнику з наступним навантаження на транспортний засіб та оформлення документів про прийняття вантажу перевізником для відправлення.

Пункт 11.1 Розділу 11 Правил № 363 зазначає, що залежно від виду вантажу та його специфічних властивостей до основних документів додаються інші (ветеринарні, санітарні та якісні - сертифікати, свідоцтва, довідки, паспорти, тощо).

Пунктом 11.7 Розділу 11 Правил № 363 передбачено, що у тих випадках, коли в товарно-транспортній накладні немає можливості перерахувати всі найменування вантажу, підготовленого для перевезення, до такої накладної Замовник додає документ довільної форми з обов'язковим зазначенням відомостей про вантаж (графи 1-10 товарно-транспортної накладної).

Відповідно до статі 52 Закону України «Про автомобільний транспорт» перевізник має право відмовитись від приймання вантажу для перевезення, якщо замовником не підготовлено вантаж чи необхідні документи.

Таким чином, оскільки товарно-транспортні накладні на вантаж не були оформлені, що не заперечується позивачем, а ТзОВ «Волиньбудторг» здійснювало перевезення вантажів на підставі виданих ДП «Регіон-Інвест» талонів від 08.07.2015р. № 023048, № 023050, № 023046, в яких містилася інформація про прийнятий перевізником вантаж, тому інспекторами управління Укртрансінспекції у Волинській області правомірно враховані вказані талони при здійсненні документального габаритно-вагового контролю.

Судом також взято до уваги, що у актах проведення перевірки від 08.07.2015р. №№020180, 020185, 020195, якими констатовано неоформлення ТзОВ «Волиньбудторг» дозволів на перевезення вантажів з перевищеннями габаритно-вагових параметрів, у графі «пояснення водія про причини порушень» будь-яких зауважень чи заперечень від водіїв транспортних засобів не зазначено.

Відповідно до частин першої, другої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач при складанні актів від 08.07.2015р. № 002371, № 002372, № 002373 та розрахунків плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 08.07.2015р. № 1, № 2, № 3 діяв на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 69-72, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України «Про автомобільний транспорт», суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається сторонами протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.В.Дмитрук