Рішення від 19.08.2010 по справі 2-285/2010

Справа № 2-285/2010

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2010 року Томашпільський районний суд Вінницької області

в складі головуючого -судді Ставнійчука В.С.

при секретарі Ярош Т.М.

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду у смт. Томашполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області, Державного казначейства України про стягнення недоплаченої помісячної державної соціальної допомоги як дитині війни, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом до управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області (далі - УПФ), ухвалою суду від 17 червня 2010 року до участі в справі в якості співвідповідача залучено Державне казначейство України, про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни, посилаючись на те, що на неї поширюється дія Закону України від 18.11.2004 року № 2195-1У «Про соціальний захист дітей війни» ( далі - Закон № 2195-1У від 18.11.2004 р. і відповідно до ст. 6 цього Закону, починаючи 01.01.2006 року їй повинна виплачуватися щомісячна допомога у вигляді надбавки до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Однак розмір призначеної їй і виплачуваній щомісячної соціальної допомоги не відповідає розмірам, установленим цим Законом.

13 травня 2010 року вона звернулася до УПФ з письмовою заявою з проханням нарахувати та виплатити їй доплату, передбачену ст.6 Закону №2195-1У від 11.18.2004 р.

25 травня 2010 року у проведенні перерахунку та виплаті надбавки УПФ було відмовлено.

Просить суд стягнути з відповідача недоплачену суму допомоги у розмірі 4863,60 грн. за період з 1 липня 2007 року по 30 квітня 2010 року. При цьому у позові ставиться питання про поновлення строку на звернення до суду, як пропущеному з поважних причин.

В судове засідання позивачка не з»явилася, надіслала до суду заяву в якій, посилаючись на похилий вік та стан здоров»я, просить суд справу розглянути по суті у її відсутності, позов підтримує.

Управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області позов не визнало, надавши суду письмові заперечення з яких убачається, що ст. 6 Закону, згідно якої пенсії підвищують на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком є такою, що діє, але як вбачається зі змісту не передбачає, яким органом, за рахунок яких коштів та джерел, в якому порядку здійснюється призначення та виплата підвищення до пенсії. Крім зазначеного законодавством не визначено поняття «мінімальна пенсія за віком», як розрахункової величини ця підвищення пенсії згідно ст. 6 Закону № 2195-1У від 18.11.2004 р., так як мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений на рівні прожиткового мінімуму застосовується виключно для визначення розмірів пенсій призначених згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно реалізація ст. 6 Закону № 2195-1У від 18.11.2004 р. можлива лише шляхом внесення відповідних змін до нього.

Крім того, УПФ надіслало до суду заяву в якій просить справу по суті розглянути у відсутності його представника, в задоволенні позову відмовити.

Представник Державного казначейства України в судове засідання не з»явився, надіславши до суду письмові заперечення проти позову та заяву в якій просить справу розглянути по суті у його відсутності, в задоволенні позову відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог з таких підстав.

Судом встановлено , що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1.

Згідно ст. 1 Закону № 2195-1У від 18.11.2004 р. «дитина війни» - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років. Тобто ОСОБА_1 має статус « дитини війни».

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які набули правового статусу дітей війни, основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріпленій Законі №2195-1У від 18.11.2004 р.

Згідно ст. 6 цього Закону дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання і державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до п. 12 ст. 71 Закону України від 19.12.2006, № 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік", з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону № 2195-1У від 18.112004 p., з урахуванням статті 111 цього Закону. Згідно ст. 111 Закону України від 19.12.2006, № 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік" установлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України № 2195-1У від 18.11.2004 р. виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Зупинення дії статті 6 на 2007 рік, передбачене пунктом 12 статті 71 Закону України від 19.12.2006 p. N 489-V, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 p. N 6-рп/2007.

Відповідно підпункту 2 пункту 41 розділу II Закону України від 28.12.2007 p. N 107-М «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих акті України» текст статті 6 Закону № 2195-1У від 18.11.2004 р. викладено в такій редакції: "Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державні соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отриманні підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальне допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дане підвищення провадиться за її вибором згідно з одним із законів". Ці зміни, внесені підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закон; України від 28.12.2007 p. N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України ( неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 p. N 10 рп/2008.

Також судом встановлено, що у 2006 та 2007 році УПФ підвищення до пенсії позивачу не

виплачувалось у зв'язку з відсутністю для цього підстав. З 1 січня 2008 року по 22 травня 2008

року позивачу не виплачувалось підвищення до пенсії, згідно п. 2 ст. 42 Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» . З 1 січня 2008 року до теперішнього часу позивачці виплачується підвищення до пенсії в розмірі десяти відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, згідно п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» .

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно п. 12 ст. 71 Закону України від 19.12.2006, № 489-У "Про Державний бюджет України на 2007 рік", з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону № 2195-1У від 18.11.2004 р. Таке зупинення дії статті 6 на 2007 рік визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007. Тобто враховуючи зміст ст. 152 Конституції України, а саме те, що правові акти або їх окремі положення, що визнані Конституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, відповідно зазначені зміни до ст. 6 Закону, а саме зупинення її на 2007 рік втрачають чинність з 9 липня 2007 року, а саме з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008, підпункт 2 пункту 41 ділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-УІ «Про Державний бюджет України на 2008 та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Таким чином, саме з 22 травня 8 року зміни внесені до ст. 6 Закону втратили чинність.

Надалі нарахування та виплата дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного нового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону № 2195-1У від 18.11.2004 р.

Вихідним критерієм розрахунку підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, згідно ) Закону є мінімальна пенсія за віком, розмір якої відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону № 1058- ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеному законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

При вирішенні спору суд виходить з пріоритетності законів над підзаконними актами, а тому вважає, що при визначенні розміру підвищення до пенсії дітям війни, необхідно керуватися ст..6

Закону, а не постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», що істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Суд, не погоджується з твердженнями УПФ про те, що визначення розміру мінімальної пенсії, передбаченого ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, передбачених цим Законом, так як ч. 3 ст. 28 цього Закону не є перешкодою для застосування зазначеної величини мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював їй розмір не видано.

Таким чином позовні вимоги ОСОБА_1 в частині заявлених позовних вимог щодо УПФ підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Зважаючи на те, що дія Закону № 2195-1У від 18.11.2004 р. і, зокрема ст.6 цього Закону відновлена у 2007 та 2008 роках вищевказаними рішеннями Конституційного Суду України, не мають зворотної сили, та враховуючи те, що дія вказаного у цьому абзаці Закону на 2009 010 роки не була зупинена і його не скасовано, тому вимоги позивача підлягають задоволенню за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 30 квітня 2010 року, як про це зазначено у позовній заяві.

При цьому має бути враховано, що УПФ проводилась доплата до пенсії позивача на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

Суд уважає, що позивачем не пропущено строк позовної давності, в зв»язку з чим і відсутності підстави для вирішення питання про його поновлення ,оскільки відповідно до ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» для виплати сум пенсій , не виплачених з вини відповідача вчасно, обмежень строками не встановлено.

Щодо заявленої вимоги про стягнення 4863,60 грн. недоплати ,то суд враховує те, що оскільки відповідні спеціальні законодавчі акти, які підлягають застосуванню у справах із соціальних правовідносин, що носять публічний характер, суд може визнати дії відповідача законними чи незаконними та в разі незаконності їхніх дій - зобов»язати провести нарахування/перерахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.

В задоволенні позову в частині заявлених вимог до Державного казначейства України має бути відмовлено з тих підстав, що посилання УПФ, саме за клопотанням якого до участі в справі в якості співвідповідача залучено Державне казначейство і останнє повинно виділити необхідні кошти для проведення виплат, суд уважає безпідставним, оскільки відповідно ч. 2 ст. 5, ст. 5 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування» обов»язки щодо нарахування та виплати пенсійних виплат покладаються на Пенсійний фонд України та його територіальні органи, що свідчить про те, що Державне казначейство України є неналежним співвідповідачем даній справі.

На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 46, ч. 2 ст. 152 Конституцій України, статтями 1, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ч. 1 ст. 28 Законну України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.87 Закону України «Пре пенсійне забезпечення», статтями 11, 15, 30, 60, 212-215 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області, Державного казначейства України про стягненняі недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни, задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а саме в розмірі тридцяти відсотків мінімальної пенсії за віком, яка встановлена у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 30 квітня 2010 року з урахуванням фактично отриманих сум, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». В іншій частині позову відмовити.

В задоволенні позову в частині заявлених вимог до Державного казначейства України, відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Вінницької області через Томашпільський районний суд Вінницької області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя