Копія
Справа № 822/3762/15
16 вересня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
при секретарі за участі:ОСОБА_4 представника позивача:ОСОБА_5, представника відповідача: ОСОБА_6,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_7 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся в суд з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, в якому просить:
- визнати протиправними дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо неналежного розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги, як інваліду III групи;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу, як інваліду III групи у розмірі 36 місячного грошового забезпечення виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.
В обгрунтування позовної заяви зазначає, що наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 14.03.2014 року № 157 його звільнено із служби, та виключено з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій у відставку за станом здоров'я, із встановленням III групи інвалідності. Вказує, що при розрахунку і виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із настанням інвалідності III групи відповідач виходив лише з розміру окладу за спеціальним званням - 65,00 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 35% - 248,50 грн., посадового окладу - 645,00 грн., без врахування інших складових його грошового забезпечення. Вважає вказані дії відповідача неправомірними, та просить суд зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу, як інваліду III групи у розмірі 36 місячного грошового забезпечення виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала, надавши суду заперечення в якому зазначає, що оскільки позивача було звільнено із служби в березні 2014 року, то при розрахунку суми його одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням III групи інвалідності, відповідач керувався п.3 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року №908 (в редакції від 19.08.2015 року, що діяла саме на момент звільнення ОСОБА_7). Вказує, що розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення. Зазначає, що розмір грошового забезпечення позивача становить 958,5 грн. (958,5 грн. х 36 = 34506,00 грн.). Вважає, що відповідач діяв в межах та у спосіб визначений законодавством України, тому просить суд у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Заслухавши представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, колегія суддів вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з підстав, викладених нижче.
Встановлено, що 14.03.2014 року, відповідно до наказу №157 Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, ОСОБА_7, старший прапорщик служби цивільного захисту, командир відділення 1 державної пожежно - рятувальної частини 1 державного пожежно - рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, звільнений із служби та виключений з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій у відставку (із зняттям з військового обліку) за пунктами 173, 176 підпункту 3 (за станом здоров'я), що підтверджується копією витягу із наказу №157 від 14.03.2014 року.
Відповідно до копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0323730 від 10.06.2014 року, позивачу встановлена ІІІ група інвалідності (захворювання, пов'язане з проходженням військової служби).
На підставі протоколу №1 від 02.02.2015 року засідання комісії з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу цивільного захисту, комісією вирішено виплатити згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007р. №908, інваліду ІІІ групи ОСОБА_7 одноразову грошову допомогу у сумі 34506,00 грн.
Не погоджуючись із визначеним розміром одноразової грошової допомоги позивач звернувся до суду.
Правові та організаційні засади у сфері цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного та військового характеру, повноваження органів виконавчої влади та інших органів управління, порядок створення і застосування сил, їх комплектування, проходження служби, а також гарантії соціального і правового захисту особового складу органів та підрозділів цивільного захисту визначає Закон України "Про правові засади цивільного захисту" від 24.06.2004 року №1859-IV, чинний на час виникнення спірних правовідносин (далі Закон №1859-IV).
Частиною 2 ст.56 Закону №1859-IV визначено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного особі рядового чи начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту в період проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року №908 затверджений Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту (далі - Порядок №908).
Згідно із п. 2 Порядок №908, грошова допомога виплачується особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, у розмірі 36-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи.
Пунктом 3 Порядку №908 передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 07.11.2007 року №1294 (далі - Постанова №1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Дані норми кореспондуються з ч.2 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", якою передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Таким чином, у разі настання інвалідності ІІІ групи, що настала в період проходження військової служби, особі рядового чи начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту виплачується одноразова грошова допомога в порядку та на умовах, визначених Порядком № 908 в розмірі 36-місячного грошового забезпечення, яке відповідно до Постанови №1294, складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Тому, позивач як інвалід ІІІ групи, інвалідність якого настала в період проходження військової служби, має право на виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 36-місячного грошового забезпечення.
Відповідач при розрахунку і виплаті позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності, виходив лише з розміру окладу за спеціальним званням - 65,00 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 35% - 248,50 грн. та посадового окладу - 645,00 грн. (958,5 грн. х 36 = 34506,00 грн.).
У той же час, згідно із грошовим атестатом №5 позивача на дату звільнення, виданим Головним управлінням ДСНС України у Хмельницькій області, позивач отримував наступні види грошового забезпечення: оклад за спеціальним званням - 65,00 грн., посадовий оклад - 645,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років у розмірі 35% - 248,50 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50% - 479,25 грн., надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя 25% - 177,50 грн., премія 120% - 774,00 грн.
Відтак, відповідач зобов'язаний нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи у розмірі 36 місячного грошового забезпечення на момент звільнення, виходячи із посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, визначених постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 року №1294.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене, відповідачем не доведено правомірність дій щодо нарахування і виплати позивачу одноразової грошової допомоги виходячи лише з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та посадового окладу за останньою посадою, яку він займав на день настання інвалідності.
В той же час позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому належать до задоволення.
Керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо неналежного розрахунку та виплати ОСОБА_7 одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи.
Зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій нарахувати та виплатити ОСОБА_7 одноразову грошову допомогу, як інваліду ІІІ групи, у розмірі 36 місячного грошового забезпечення, виходячи із посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 16 вересня 2015 року о 17 год. 35 хв.
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1