"17" вересня 2015 р. м. Київ К/9991/6440/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого:Штульман І.В. (доповідач),
суддів:Бутенка В.І.,
Олексієнка М.М., -
розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, про визнання рішення протиправним та зобов'язання до вчинення дій, за касаційною скаргою Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26 травня 2010 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2011 року, -
встановив:
У березні 2009 року ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом, у якому просив: визнати протиправним рішення начальника Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області щодо зменшення грошових надбавок та в цілому грошового утримання, з якого проводився перерахунок розміру його пенсії; зобов'язати відповідача провести перерахунок його грошового забезпечення станом на 1 січня 2008 року, у якому врахувати надбавки, отримані ним до проведення вказаного перерахунку пенсії, і проведений перерахунок його грошового забезпечення надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для перерахунку пенсії.
Позовні вимоги ОСОБА_4 обґрунтовував тим, що рішення Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області щодо перерахунку його пенсії з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Постанова № 45) є протиправним, оскільки така постанова прийнята 13 лютого 2008 року, набрала чинності 20 лютого 2008 року, а право на перерахунок пенсії у нього виникло 1 січня 2008 року, тобто коли ця постанова прийнята ще не була. ОСОБА_4 зазначає, що у порівнянні з попередньою довідкою про грошове забезпечення (за 2004 рік), в новій довідці безпідставно зменшені розміри додаткових надбавок та премій, а доплата за роботу в умовах режимних обмежень взагалі відсутня, не зважаючи на те, що він понад 18 років працював на оперативних посадах і мав відповідну форму допуску до таємних документів. Позивач вважає, що безпідставно зменшена надбавка за виконання особливо важливих завдань з 50% до 47%, премія з 33,3% до 18%, вказуючи при цьому, що пенсійна надбавка в розмірі 25%, надбавка за безперервну службу в розмірі 90% та грошове утримання в розмірі 100% в даній довідці взагалі відсутні, внаслідок цього основний розмір пенсії зменшився з 3365 гривень до 2805 гривень.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26 травня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2011 року, позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено. Визнано протиправним рішення начальника Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області щодо зменшення грошових надбавок та в цілому грошового утримання, з якого проводився позивачеві перерахунок пенсії. Зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок грошового забезпечення станом на 1 січня 2008 року із врахуванням надбавок, отриманих ОСОБА_4 до проведення перерахунку пенсії.
Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить Вищий адміністративний суд України скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26 травня 2010 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2011 року і прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
ОСОБА_4 подав письмове заперечення на зазначену касаційну скаргу, просить таку залишити без задоволення, а судові рішення - без змін.
Касаційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_4 з 1978 року по 2003 рік проходив службу в Богородчанському РВ Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, був звільнений з органів внутрішніх справ у відставку з 22 грудня 2003 року згідно наказу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області від 22 грудня 2003 року № 128 о/с.
З 23 грудня 2003 року позивачеві було призначено пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII із наступними змінами та доповненнями).
За матеріалами справи вбачається, що відповідно до висновку про призначення пенсії за вислугу років згідно Закону № 2262-XII ОСОБА_4, затвердженого начальником ВФРЕ Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області 19 лютого 2004 року, вислуга років позивача в календарному обчисленні складає 28 років, а в пільговому обчисленні - 36 років. Розмір грошового забезпечення, що враховується при нарахуванні пенсії: посадовий оклад - 155 гривень; оклад за військове звання - 130 гривень; надбавка за вислугу років (40%) - 114 гривень; надбавка по Указу Президента - 378,72 гривень; надбавка за безперервний стаж - 118,30 гривень; всього - 896,02 гривень. ОСОБА_4 має право на пенсію за вислугу 36 років в розмірі 90% грошового утримання - 806,42 гривень. Крім цього позивачеві встановлена надбавка за проживання в гірській місцевості - 161,28 гривень. Загальна сума призначеної пенсії - 967,70 гривень в місяць з 23 грудня 2003 року. Одноразова /вихідна/ допомога при звільненні - 16785 гривень.
З 1 січня 2007 року ОСОБА_4 було проведено перерахунок пенсії. При цьому враховано: посадовий оклад - 155 гривень; оклад за військове звання - 130 гривень; процентну надбавку за вислугу років (40%) - 114 гривень; грошове забезпечення збільшено на 100% - 399 гривень; надбавку за особливі умови служби (50%) - 142,50 гривень; надбавку за очікувану пенсію - 535,95 гривень; надбавку за безперервну службу (90%) - 1328,81 гривень; премію 33,3% - 934,15 гривень; всього - 3739,41 гривень. Основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення (вислуга 36 років) у розмірі 3365,47 гривень. Надбавка за проживання в гірській місцевості - 673,09 гривень. Підсумок пенсії (з надбавками) - 4038,56 гривень.
З 1 січня 2008 року позивачеві знову було проведено перерахунок пенсії. При цьому враховано: посадовий оклад - 1100 гривень; оклад за військове звання - 130 гривень; процентну надбавку за вислугу років (40%) - 492 гривень; надбавку за оперативно-розшукову діяльність (10%) - 110 гривень; надбавку за особливо важливі завдання (47%) - 809,34 гривень; премію 18% - 475,44 гривень; всього - 3116,78 гривень. Основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення (вислуга 36 років) у розмірі 2805,10 гривень. Сума доплати до попереднього основного розміру пенсії - 560,37 гривень. Основний розмір пенсії з урахуванням доплати - 3365,47 гривень. Надбавка за проживання в гірській місцевості - 673,09 гривень. Підсумок пенсії (з надбавками) - 4038,56 гривень.
Вирішуючи даний спір суд першої інстанції, з рішенням якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що перерахунок позивачеві пенсії з посиланням на Постанову № 45 є протиправним, оскільки така постанова прийнята 13 лютого 2008 року, набрала чинності 20 лютого 2008 року, а право у ОСОБА_4 на перерахунок пенсії виникло 1 січня 2008 року. Суди дійшли висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_4, визнали протиправним рішення начальника Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області щодо зменшення грошових надбавок та в цілому грошового утримання, з якого проводився позивачеві перерахунок пенсії, і зобов'язали Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок грошового забезпечення станом на 1 січня 2008 року із врахуванням надбавок, отриманих ОСОБА_4 до проведення перерахунку пенсії.
Статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги адміністративного судочинства вирішив справу згідно з нормами
матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно тлумачив ці норми.
Обґрунтованим вважається рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для цієї справи чи для вирішення певного процесуального питання, висновки суду про встановлені обставини є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються належними та допустимими доказами.
Так, у статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсій, призначених відповідним особам згідно цього Закону.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній станом на 1 січня 2008 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону.
17 липня 1992 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» № 393 (далі - Постанова № 393).
Порядок перерахунку пенсій з 1 січня 2008 року регулюється Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженим Постановою № 45, згідно з пунктом 1 якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Постановою № 45 також було внесено зміни до Постанови № 393.
1 січня 2008 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 7 листопада 2007 року № 1294 (далі - Постанова № 1294), якою змінено структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. Зокрема, збільшено розмір посадових окладів для відповідних категорій військовослужбовців, а також передбачено встановлення інших додаткових видів грошового забезпечення. Цією ж постановою Кабінет Міністрів України визнав такими, що втратили чинність, деякі його постанови згідно з переліком.
У зв'язку з упорядкуванням грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, Президент України Указом від 18 грудня 2007 року № 1234/2007, який набрав чинності 1 січня 2008 року, визнав такими, що втратили чинність деякі укази Президента України.
Зобов'язуючи Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок грошового забезпечення позивача станом на 1 січня 2008 року із врахуванням надбавок, отриманих ним до проведення перерахунку пенсії, тобто до 1 січня 2008 року, суди попередніх інстанцій не врахували всіх обставин цієї справи та норм права, які були чинними на час виникнення спірних відносин, не надали уваги тому, що з 1 січня 2008 року деякі надбавки та доплати були скасовані, а тому, відповідно, такі не могли бути включені при перерахунку раніше призначеної пенсії. Суди не перевірили, які саме надбавки та доплати з 1 січня 2008 року скасовані, та чи не відносяться до них ті, які позивач просить включити при перерахунку йому пенсії з 1 січня 2008 року.
Суди першої та апеляційної інстанцій не врахували того, що оскільки обставина, яка потягла за собою зміну розміру пенсії, виникла 1 січня 2008 року (з дати набрання чинності Постановою № 1294), то для перерахунку пенсії правильно застосовувати порядок, який передбачав такий перерахунок виходячи з установленого станом на 1 січня 2008 року розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, з якого обчислюються пенсії.
Також зазначаючи у своєму рішенні, що перерахунок позивачеві пенсії з посиланням на Постанову № 45 є протиправним, суд першої інстанції, як і апеляційний суд, залишили поза увагою те, що перерахунок пенсії ОСОБА_4 був здійснений не відповідачем по справі - Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, а Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, яке залучене у цій справі як третя особа. Перерахунок пенсії з 1 січня 2008 року здійснювався певним категоріям осіб належними органами Пенсійного фонду України на підставі відповідних довідок, однак у матеріалах цієї справи відсутня довідка (належним чином завірена її копія) відповідача про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на підставі якої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області позивачеві з 1 січня 2008 року було здійснено перерахунок пенсії.
Крім того слід вказати на те, що визнаючи протиправним рішення начальника Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області Кузнєцова В.С. щодо зменшення грошових надбавок та в цілому грошового утримання, з якого проводився ОСОБА_4 перерахунок пенсії, судами не встановлено, яке конкретно рішення відповідача оспорюється, від якої дати, за яким номером, і в якому порядку таке прийняте.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Згідно частини 2 статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
За таких обставин колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню, а справа направленню на новий розгляд до суду першої інстанції. Під час нового розгляду справи слід взяти до уваги викладене в цій ухвалі, всебічно, повно й об'єктивно встановити обставини, які підлягають доведенню в судовому процесі відповідно до предмету спору.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Касаційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області - задовольнити частково.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26 травня 2010 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2011 року - скасувати, а справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, про визнання рішення протиправним та зобов'язання до вчинення дій - направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і оскарженню не підлягає.
Головуючий: Штульман І.В.
Судді: Бутенко В.І.
Олексієнко М.М.