"08" вересня 2015 р. м. Київ К/800/33942/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Ситникова О.Ф., (суддя-доповідач),
Малиніна В.В.,
Пасічник С.С.,
розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька до Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області, третя особа - Державне підприємство "Донецька вугільна енергетична компанія" про скасування постанови за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2013 року, -
У квітні 2013 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області про зупинення виконавчого провадження від 22.03.2013р. при примусовому виконанні виконавчого листа по справі № 2а/0570/21731/2011, виданого 04.05.2012 року Донецьким окружним адміністративним судом про стягнення з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі міста Донецька кошти на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в сумі 4 178 536,23 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 травня 2013 року адміністративний позов задоволено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2013 року скасовано постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 травня 2013 року та прийнято нову про відмову у задоволенні позову.
Не погоджуючись з постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2013 року, Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька звернулось до суду з касаційною скаргою, в який просить її скасувати та залишити в силі постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 травня 2013 року, посилаючись на порушення норм матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, суд, в межах ст. 220 КАС України, прийшов до висновку про задоволення касаційної скарги з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини.
04.05.2012 року Донецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі № 2а/0570/21731/2011 про стягнення з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі міста Донецька кошти на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в сумі 4 178 536,23 грн.
15.08.2012 року державним виконавцем ВПВР УДВС Головного управління юстиції у Донецькій області відкрито виконавче провадження № 33840885 з примусового виконання виконавчого листа № 2а/0570/21731/2011 виданого 04.05.2012 року Донецький окружним адміністративним судом про стягнення з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу шахти імені О.О. Скочинського» на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі міста Донецька кошти на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в сумі 4 178 536,23 грн.
Постановою державного виконавця ВПВР УДВС Головного управління юстиції у Донецькій області від 22.03.2013 року виконавче провадження № 33840885 з примусового виконання виконавчого листа № 2а/0570/21731/2011 виданого 04.05.2012 року Донецьким окружним адміністративним судом зупинено на підставі п. 17 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження», положень Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств».
Встановлено, що в мотивувальній частині постанови зазначено, що державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» є вугледобувним підприємством з частиною державної власності у статутному фонді 100%. Постановою КМУ від 19.09.2012 року № 987 затверджено перелік об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, до складу якого входить ДП «Донецька вугільна енергетична компанія», а саме: ВП «Шахта «Жовтневий рудник».
Суть спірних правовідносин полягає у правомірності прийняття постанови Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області про зупинення виконавчого провадження від 22.03.2013 року ВП № 33840885 за виконавчим листом № 2а/0570/21731/2011 виданого 04.05.2012 року Донецький окружним адміністративним судом про стягнення з боржника Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі ві?докремленого підрозділу шах?ти імені О.О. Скочинського» на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі міста Донецька кошти на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в сумі 4 178 536,23 грн.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку про неправомірність прийняття оскаржуваної постанови на підставі п. 17 ч.1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження», з посиланням на постанову КМУ від 19.09.2012 року № 987, оскільки ВП «Шахта «Жовтневий рудник» не має ніякого відношення до виконавчого провадження № 33840885.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволені позову, Донецький апеляційний адміністративний суд, дійшов протилежного висновку з посиланням на те, що прийняття рішень про приватизацію Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в цілому, не потребує окремих рішень щодо структурних підрозділів з цього питання.
Проте, з таким висновком суду апеляційної інстанції не можна погодитися з огляду на наступне.
Згідно п. 17 ч.1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі: прийняття рішення про приватизацію вугледобувних підприємств відповідно до Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств» протягом трьох років з моменту завершення приватизації.
При цьому згідно зі статтею 1 Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств» визначено, що вугледобувне підприємство - це гірниче підприємство, основним видом економічної діяльності якого є підземне або відкрите добування вугілля, до складу якого можуть входити шахти, розрізи та інші відокремлені підрозділи, що виконують допоміжні функції.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012 - 2014 роках, та критеріїв визначення способу їх приватизації" від 19 вересня 2012 року № 987 затверджений перелік об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012 - 2014 роках, та критеріїв визначення способу їх приватизації.
Зазначеною постановою затверджено вичерпний перелік об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012 -2014 роках, з окремо виділеними структурними підрозділами. В зазначеному переліку Відокремлений підрозділ «Шахта імені О.О. Скочинського» відсутній. А в постанові про зупинення виконавчого провадження виконавець посилається на те, що ВП «Шихта Жовтневий рудник» підлягає приватизації, однак виконавчий лист було пред'явлено до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія ВП «Шахта імені О.О. Скочинського».
Враховуючи наведене, а також те, що сторона-боржник у виконавчому листі № 33840885 є Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу шахти імені О.О. Скочинського», суд касаційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про неправомірність прийняття постанови Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області про зупинення виконавчого провадження від 22.03.2013р. при примусовому виконанні виконавчого листа по справі № 2а/0570/21731/2011, виданого 04.05.2012 року Донецьким окружним адміністративним судом, відповідно до норм п. 17 ч.1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження».
З огляду на викладене постанова Донецького окружного адміністративного суду від 22 травня 2013 року ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, тому рішення суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст. 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 225, 226, 231 КАС України суд,-
постановив :
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька - задовольнити.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2013 року - скасувати, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 травня 2013 року - залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Судді О.Ф. Ситников
В.В. Малинін
С.С. Пасічник