"16" вересня 2015 р. м. Київ К/800/61815/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Рецебуринського Ю.Й,
Суддів Кочана В.М.,
Стародуба О.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2 до Березнівської районної ради Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення,
за касаційною скаргою Березнівської районної ради Рівненської області на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 6 листопада 2014 року,
У липні 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати протиправним та скасувати рішення Березнівської районної ради Рівненської області від 27 червня 2014 року №758 «Про недовіру голові районної державної адміністрації».
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 6 серпня 2014 року відмовлено у задоволенні позову.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 6 листопада 2014 року скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове рішення про задоволення позову. Визнано протиправним та скасовано рішення Березнівської районної ради Рівненської області від 27 червня 2014 року №758 «Про недовіру голові районної державної адміністрації».
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати ухвалене ним судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Справа вирішується в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки відсутні клопотання всіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про задоволення касаційної скарги з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що розпорядженням Президента України від 23 травня 2014 року №898/2014-рп ОСОБА_2 призначено головою Березнівської районної державної адміністрації Рівненської області.
Відповідно до розпорядження голови Березнівської районної ради Рівненської області від 10 червня 2014 року №41 скликано тридцять п'яту сесію районної ради шостого скликання з 23 червня 2014 року.
27 червня 2014 року депутатською фракцією «Соціалістична партія України» внесено пропозицію про включення до порядку денного тридцять п'ятої сесії питання «Про висловлення недовіри голові районної державної адміністрації».
Включення даного питання до порядку денного підтримали 30 депутатів районної ради.
Рішенням Березнівської районної ради Рівненської області від 27 червня 2014 року №758 на підставі пункту 29 частини першої статті 43, частини другої статті 72 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) висловлено недовіру голові районної ради ОСОБА_2
Згідно протоколу засідання лічильної комісії тридцять п'ятої сесії Березнівської районної ради Рівненської області шостого скликання від 27 червня 2014 року у таємному голосуванні брали участь 39 депутатів (загальний склад ради становить 50 депутатів), з яких: підтримали - 36, проти - 3.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що оскаржуване рішення Березнівської районної ради Рівненської області прийнято відповідно до вимог Закону №280/97-ВР та Регламенту Березнівської районної ради Рівненської області шостого скликання, затвердженого рішенням ради від 3 грудня 2010 року №11. Також вказав, що в силу приписів Закону №280/97-ВР районна рада наділена правом шляхом таємного голосування висловити недовіру голові ради, оскільки переліку підстав для висловлення такої недовіри та обмежень даний Закон не містить.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції послався на те, що порушення порядку процедури підготовки питань до розгляду на сесії призвело до прийняття незаконного рішення.
Статтею 72 Закону №280/97-ВР встановлено, що місцеві державні адміністрації є підзвітними відповідним районним, обласним радам у виконанні програм соціально-економічного і культурного розвитку, районних, обласних бюджетів, підзвітними і підконтрольними у частині повноважень, делегованих їм відповідними районними, обласними радами, а також у виконанні рішень рад з цих питань.
Відповідно до норм, закріплених в статті 34 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 9 квітня 1999 року №586-XIV голови місцевих державних адміністрацій щорічно звітують перед відповідними радами з питань виконання бюджету, програм соціально-економічного та культурного розвитку територій і делегованих повноважень. Обласна та районна ради можуть висловити недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації, на підставі чого, з урахуванням пропозицій органу виконавчої влади вищого рівня, Президент України приймає рішення і дає відповідній раді обґрунтовану відповідь. Якщо недовіру голові обласної чи районної державної адміністрації висловили дві третини від складу відповідної ради, Президент України приймає відставку голови відповідної місцевої державної адміністрації.
Пунктами 28 та 29 частини першої статті 43 Закону №280/97-ВР до повноважень районних і обласних рад відносяться заслуховування звітів голів місцевих державних адміністрацій, їх заступників, керівників структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, бюджету, рішень ради із зазначених питань, а також про здійснення місцевими державними адміністраціями делегованих їм радою повноважень; прийняття рішення про недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації.
Згідно з частиною дев'ятої статті 46 Закону №280/97-ВР рішення про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Частиною 14 даної статті передбачено, що порядок підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом сесії.
Відповідно до частини другої статті 59 Закону №280/97-ВР, встановлено, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Статтею 2.6 Регламенту Березнівської районної ради шостого скликання передбачено, що пропозиції щодо порядку денного сесії райради вносяться постійними комісіями, депутатами, виконавчим апаратом райради, головою райдержадміністрації та узагальнюються виконавчим апаратом районної ради.
Після їх обговорення та схвалення Президією районної ради проект порядку денного сесії вноситься головою районної ради на затвердження районної ради.
Пропозиції до порядку денного сесії вносяться не пізніше як за 20 робочих днів до відкриття чергової сесії (пленарного засідання). Проект порядку денного сесії формується не пізніше як за 10 календарних днів до відкриття чергової сесії, а у виняткових випадках - за день до проведення сесії.
Пропозиції щодо кожного питання, яке пропонується включити до проекту порядку денного сесії райради, подається із супровідним листом і проектом рішення, яке пропонується прийняти за цією пропозицією. В разі порушення терміну, зазначеного у пункті 3 цієї статті питання не включається до порядку денного сесії.
Проте, відповідно до пункту 2.7 Регламенту проект порядку денного сформований відповідно до вимог Регламенту, обговорюється і затверджується в цілому більшістю голосів депутатів від загального складу районної ради.
Обговорення щодо включення будь-якого питання до порядку денного сесії проводиться за скороченою процедурою.
Питання включається до ще не затвердженого в цілому порядку денного сесії, якщо за нього проголосувало не менше 1/3 депутатів від загального складу ради.
Відповідно до частини дев'ятої статті 2.14 Регламенту районна рада може шляхом таємного голосування висловити недовіру голові районної державної адміністрації. Дане питання вноситься у порядок денний у наступних формах: «Про звіт голови райдержадміністрації», «Про недовіру голові райдержадміністрації».
Згідно з частиною десятою статті 2.14 Регламенту питання про недовіру голові районної державної адміністрації вноситься за пропозицією президії районної ради, депутатських фракцій або груп. Голосування по даному питанню не потребує попереднього заслуховування звіту.
Таким чином, суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що враховуючи вимоги статті 2.14 Регламенту, рішення Березнівської районної ради Рівненської області від 27 червня 2014 року №758 «Про недовіру голові районної державної адміністрації» прийняте з дотриманням Закону №280/97-ВР та Регламенту Березнівської районної ради Рівненської області.
З огляду на викладене, правильними є висновки суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову.
За таких обставин судом апеляційної інстанції були неправильно застосовані норми матеріального права, що призвело до невірного вирішення справи, у зв'язку з чим його рішення підлягає скасуванню.
За правилами статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 226, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Березнівської районної ради Рівненської області задовольнити.
Постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 6 листопада 2014 року скасувати, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 6 серпня 2014 року залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута у порядку і з підстав, передбачених статтями 235-237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий Ю.Й. Рецебуринський
Судді В.М.Кочан
О.П. Стародуб